Szafa biurowa – „mistrzyni drugiego planu”. Może nie gra głównej roli w wystroju każdej firmy, ale żadne biuro się bez niej nie obędzie, a wybór szafy do biura musi być dobrze przemyślany. Dokonując go, warto pamiętać o cechach, które czynią ze zwykłej szafy na dokumenty… mebel idealny.

Po pierwsze: rozmiar szafy biurowej… ma znaczenie

Gdy pomieszczenie przeznaczone na biuro jest sporych rozmiarów, lepiej zazwyczaj sprawdzają się w nim większe szafy wolnostojące. Można rozmieścić je w przestrzeni w taki sposób, który gwarantuje łatwy i wygodny do nich dostęp. W przypadku samodzielnych szaf warto jednak pamiętać, by miały one zbliżone rozmiary, ten sam kolor i kształt. Dzięki temu wystrój biura pozostaje spójny i estetyczny.

Szafa biurowa w gabinecie
Szafa biurowa wykonana z wysokiej jakości materiałów powinna być dopasowana do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, z którymi tworzy wówczas spójną i harmonijną całość.

Sprawa jest nieco trudniejsza, gdy powierzchnia planowanego biura jest niewielka. Wówczas lepszym rozwiązaniem okazuje się często na przykład jedna szafa biurowa – na wymiar. Dzięki wyposażeniu w przesuwne drzwi może ona nie zajmować dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu, a jej wnętrze może być optymalnie rozplanowane i dopasowane do konkretnych potrzeb firmy. Szafa biurowa przesuwna pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, którą się dysponuje, a nawet na ewentualne ukrycie istniejących w urządzanym wnętrzu wad konstrukcyjnych, jak choćby niewymiarowe i źle wyglądające wnęki czy krzywe ściany. Fronty szafy przesuwnej znajdujące się w jednej linii sprawiają, że całość prezentuje się atrakcyjnie i jest niezwykle funkcjonalna.

Po drugie: dopasowanie szafy biurowej do specyfiki firmy

Wybierając szafę biurową, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj działalności prowadzonej przez daną firmę i wynikające z tego konkretne potrzeby biurowe. W gabinecie lekarskim na przykład idealnie sprawdza się szafa kartotekowa, pozwalająca na wygodne przechowywanie kart pacjentów, co w tym przypadku jest najistotniejsze, a w kancelarii prawnej – szafa na akta czy nawet szafa-sejf do trzymania w niej dokumentów poufnych.

W każdym biurze potrzebna jest także na pewno uniwersalna szafka na dokumenty zamykana na klucz, do przechowywania papierów, do których dostęp mogą mieć jedynie wybrane osoby. Szafa na dokumenty zamykana jest też obecnie odpowiedzią na potrzeby związane z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych (RODO) i koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia tak zwanych danych wrażliwych. W niektórych przypadkach można/trzeba zdecydować się nawet na szafę metalową, z drzwiami zabezpieczonymi zamkiem i ryglami, ciężką i odporną na działanie ognia.

Po trzecie: funkcjonalne wnętrze szafy biurowej to komfort użytkowania

Szafa biurowa pozwala na ukrycie sporej ilości dokumentów i segregatorów, a nawet sprzętów i innych materiałów biurowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Wnętrze ukryte za drzwiami szafy powinno być więc idealnie dopasowane do specyfiki działalności firmy i potrzeb jej pracowników.

 

Szafka na dokumenty stojąca przy biurku
Szafka na dokumenty stojąca przy biurku nie musi być duża, wystarczy że jest łatwo dostępna, funkcjonalna i wygodna.

W przypadku szaf wolnostojących, każda z nich może pełnić inną rolę i być wyposażona w elementy do tego służące. Z kolei wnętrze szafy biurowej przesuwnej trzeba podzielić na czytelne strefy, które ułatwiają pracownikom codzienne funkcjonowanie w biurze. Podział na część pod archiwum, miejsce na faktury, segregatory czy dokumenty bieżące usprawnia pracę i pozwala na zachowanie porządku w dokumentach.

Wnętrze szafy wymaga więc dokładnego zaplanowania pod kątem potrzeb firmy. W szafach na dokumenty warto pamiętać o odpowiedniej liczbie półek, ich właściwym rozstawieniu oraz dużej wytrzymałości, by nie ulegały deformacji pod wpływem ciężaru dokumentów. Co ważne, szafa biurowa może w swoim wnętrzu kryć nie tylko półki. Można w niej umieścić także szuflady wyposażone w zamki, będące doskonałym miejscem do przechowywania poufnych dokumentów.

Po czwarte: rodzaj drzwi do szafy biurowej nie może być przypadkowy

Drzwi stanowią ważny element szafy biurowej, wpływając bezpośrednio na komfort jej użytkowania. Gdy miejsca jest więcej, można postawić na szafy z drzwiami uchylnymi. Takie rozwiązanie sprawdza się między innymi w sytuacji, gdy pomiędzy szafami znajduje się otwarty regał na segregatory.

Drzwi przesuwne w szafie biurowej zajmują mniej miejsca niż uchylne i dobrze funkcjonują w mniejszych przestrzeniach biurowych. Są wygodne i pozwalają na szybki, łatwy dostęp do całości materiałów przechowywanych w szafie.

Warto pamiętać, że szafy biurowe mogą być również wyposażone na przykład w drzwi żaluzjowe, które świetnie nadają się do niewielkich szaf biurowych przeznaczonych do przechowywania projektów architektonicznych czy planów o znacznych rozmiarach.

Po piąte: jakość szafy biurowej to trwałość i estetyka

Niezależnie od tego, czy wybiera się szafę biurową samodzielną czy w zabudowie na wymiar, ważna jest jakość materiałów użytych do jej wykonania. Warto więc stawiać na najlepsze drewno, płyty czy okleiny użyte do produkcji mebla oraz zwrócić uwagę na trwałość i dobre wykonanie zawiasów i innych mechanizmów zastosowanych w meblu. Niech więc drzwi i szuflady domykają się cicho i bezpiecznie, a elementy konstrukcyjne szafy biurowej zachowują swoje właściwości przez długi czas, mimo bardzo częstego ich użytkowania. Wszystko to przekłada się bowiem na komfort pracy, pozwala na oszczędności, a jednocześnie gwarantuje trwałość i estetykę zastosowanych rozwiązań.

***

Dobrze dobrana szafa biurowa ma właściwości, które sprawiają, że przestrzeń, gdzie szafa na dokumenty jest ulokowana,  pozostaje uporządkowana, harmonijna i elegancka, a jednocześnie gwarantuje użytkownikom możliwość wygodnej i efektywnej pracy. Zazwyczaj warto inwestować w rozwiązania „szyte na miarę” i zdecydować się na szafę biurową na zamówienie.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »