Podczas urządzania przestrzeni biurowej trzeba podjąć mnóstwo decyzji i szczegółowo przemyśleć wiele spraw. Efekt końcowy będzie przecież służył każdego dnia nawet kilkudziesięciu lub kilkuset osobom o różnych gustach, potrzebach i zakresach obowiązków. Dlatego tak bardzo przydaje się dobry space plan, który pozwoli uniknąć błędów i nietrafionych wyborów. Co to takiego i jakim firmom najbardziej się przydaje?

Mówiąc w skrócie, space plan to analiza i propozycja efektywnego wykorzystania przestrzeni, przystosowania wyposażenia do indywidualnych potrzeb inwestora, przygotowana przez architekta. Tego typu rozwiązanie jest świetną opcja dla zabieganych deweloperów, chcących szybko i pomysłowo przygotować przestrzeń pod wynajem. Space plan przyda się przy urządzaniu każdego biura, szczególnie jednak zyskuje na znaczeniu, gdy mamy do czynienia z niewielkimi lokalami, gdyż pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.

Space plan wspiera efektywną pracę biura

Podczas projektowania przestrzeni biurowej bardzo ważne jest, aby uwzględnić takie czynniki, jak przepisy prawa budowlanego, standardy polityki personalnej, komfort pracy, poruszania się, odpowiednie oświetlenie biurka, ergonomia użytkowanych mebli, zapewnienie miejsca do wypoczynku, spotkań z klientami, pracy w grupie itp. Wszystkie te aspekty bierze pod uwagę dobry space plan, który przewiduje różnego rodzaju sytuacje, mogące wystąpić w trakcie pracy na danej przestrzeni, i pod ich kątem planuje optymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Uwzględnia się więc to, do jakiego rodzaju firmy należy dane biuro, ile osób ona liczy, gdzie będą siedzieć pracownicy, i jakiego rodzaju pracę będą wykonywać. Inaczej aranżuje się bowiem przestrzeń dla osób pracujących indywidualnie przed komputerem, a inaczej dla tych pracujących nad różnego rodzaju projektami w zespole. Zwraca się uwagę, aby nikt sobie wzajemnie nie przeszkadzał, aby dojście do biurek było swobodne i aby każdy pracownik miał odpowiednią ilość miejsca oraz łatwy dostęp do potrzebnych szafek i urządzeń biurowych. W space plan wydziela się również biura dla kadry zarządzającej i inne pomieszczenia potrzebne na co dzień pracownikom – miejsce do spotkań, salę konferencyjną, pomieszczenia socjalne i sanitarne. W zależności od specyfiki pracy w firmie aranżuje się również open space, rozplanowując układ ścianek działowych i liczbę biurek. Zwraca się uwagę także na miejsce do odpoczynku – w nowoczesnych firmach coraz częściej wydziela się przestrzenie na chillout roomy pozwalające pracownikom na parę minut oderwać się od pracy i zregenerować siły.

Dobry space plan uwzględnia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i proponuje ergonomiczne, komfortowe dla pracowników rozwiązania, a ponadto pomaga firmie wpisać się w trendy wnętrzarskie i podpowiada, jak skorzystać z designerskich nowinek. Dzięki temu firma może zyskać nie tylko wygodne miejsce do pracy, ale też reprezentatywną siedzibę, przyciągającą klientów.

Space plan – zadanie dla profesjonalistów

Space plan to dokument, którego przygotowanie warto powierzyć profesjonalnym architektom. Tylko oni będą potrafili trafnie przewidzieć sytuacje, jakie występują na co dzień w miejscu pracy, oraz pod ich kątem zaaranżować przestrzeń. Zaproponują też najciekawsze dostępne na rynku rozwiązania i pomogą dobrać biurowe meble i inne elementy wyposażenia zarówno według najnowszych trendów, jak i wymagań ergonomicznych, biorąc jednocześnie pod uwagę wymagania inwestora. Ich pomoc będzie tym cenniejsza, że pozwoli zabieganym inwestorom i deweloperom zaoszczędzić czas na samodzielne planowanie przestrzeni i poszukiwanie optymalnych rozwiązań, a także przewidzieć koszty wykończenia przestrzeni już na wczesnym etapie prac. Dobrze przygotowany i uwzględniający specyfikę danej firmy space plan zapewni w niej wygodną pracę na lata, a w dobrze zaaranżowanym biurze pracownicy z pewnością będą chętnie przebywać i efektywnie wykonywać swoje obowiązki.

 

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »