Każdy wie, że aranżując przestrzeń biurową, trzeba pomyśleć przede wszystkim o meblach – biurkach, fotelach, regałach, szafkach czy stole konferencyjnym. Bez tych rzeczy żadne biuro nie będzie w stanie dobrze funkcjonować. Bez roślin w pracy z pewnością można się obejść, ale warto rozważyć ich włączenie do biurowego krajobrazu, gdyż nie tylko ładnie wyglądają, ale mogą też pozytywnie wpłynąć na wydajność pracowników.

Nie od dziś wiadomo, że otaczanie się roślinami ma zbawienny wpływ na naszą psychikę i zdrowie. Od pewnego czasu, od kiedy głośno jest o coraz poważniejszym problemie smogu, oczyszczające powietrze rośliny doniczkowe stają się wręcz niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz. Warto je mieć nie tylko w domu, ale również w pracy, w której większość z nas spędza znaczną część dnia. Ich pozytywne działanie na ludzki organizm jest nie do przecenienia.

Rośliny doniczkowe w biurze – same korzyści

Rośliny zwiększają wilgotność powietrza, nawilżają je i pochłaniają szkodliwe substancje lepiej od niejednego kosztownego oczyszczacza powietrza. O tych zaletach wie większość z nas. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rośliny doniczkowe mogą dodatnio wpłynąć na wydajność pracowników, a nawet zmniejszyć liczbę popełnianych przez nich błędów. Do tego zwiększają satysfakcję z pracy. Do takich wniosków doszli naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, którzy przeprowadzili eksperymenty w dużych biurach na terenie Holandii i Wielkiej Brytanii. Dowiedli oni, że rośliny doniczkowe w biurze sprzyjają współpracy i pomagają osiągnąć przyjazną atmosferę, a także tworzą dobry nastrój u pracowników. Jakby tego było mało, zmniejszają stres.

Rośliny do biura - jakie sprawdzą się najlepiej
Rośliny do biura ożywiają aranżację i dodają wnętrzom przytulności. Piękne, zadbane rośliny robią też świetne wrażenie na klientach i kontrahentach.

Do tej długiej listy korzyści zdrowotnych należy dodać jeszcze banalną, ale przemawiającą do każdego zaletę – rośliny doniczkowe są po prostu ładne. Ożywiają biurową aranżację i dodają wnętrzom przytulności. Piękne, zadbane rośliny robią też świetne wrażenie na klientach i kontrahentach. Jeżeli udało nam się przekonać Was do zainwestowania nieco czasu i energii w stworzenie zielonego biura, zapoznajcie się teraz z naszymi propozycjami roślin sprawdzających się w tego typu pomieszczeniach.

7 roślin idealnych do biura

  • Fikus (figowiec benjamiński) – ta roślina najlepiej spełni swoje funkcje, jeśli będzie ustawiona w pobliżu drukarki lub kserokopiarki, pochłania bowiem amoniak wytwarzany przez te urządzenia, ale dodatkowo również formaldehyd, benzen i trójchloroetylen. Fikus nie powinien stać w ostrym słońcu, nadaje się więc do pomieszczeń z rozproszonym oświetleniem.
  • Palma chamedora – rozłożyste, soczysto zielone liście ożywią każde wnętrze i będą przyjemnym punktem, na którym będzie można zawiesić wzrok w przerwie od pracy. Zaletą tej palmy jest to, że radzi sobie nawet w słabo nasłonecznionych pomieszczeniach, a do tego nie jest wymagająca w uprawie.
  • Paproć – podobnie jak palma chamedora, roślina ta nie wymaga dużego nasłonecznienia, przez co świetnie odnajduje się nawet w ciemnych pomieszczeniach biurowych. Jej szczególną mocą jest to, że potrafi ujemnie jonizować powietrze, co ma zbawienny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, oraz pochłania szkodliwe promieniowanie.
  • Sansevieria (wężownica) – to roślina, która nie tylko świetnie oczyszcza powietrze, ale też wytwarza tlen w nocy. Odnajduje się w małych i ciasnych pomieszczeniach, radzi sobie w klimatyzowanych i sztucznie oświetlanych wnętrzach.
  • Skrzydłokwiat – sprawdza się w pobliżu palarni, gdyż wchłania formaldehyd, który znajduje się w dymie tytoniowym, a także przy monitorach, gdyż pochłania wydzielane przez nie aceton i trójchloroetylen. Piękne liście z białymi kwiatami sprawiają bardzo eleganckie wrażenie, jest to więc dobry wybór do reprezentatywnego biura, np. gabinetu dyrektora. Nie jest wymagająca w uprawie.
  • Zamiokulcas zamiolistny – roślina o wysokich, strzelistych łodygach, nadająca charakteru wnętrzu, a do tego oczyszczająca powietrze i działająca uspokajająco. Bardzo wytrzymała, nawet jeśli nie poświęcamy jej wiele czasu.
  • Zielistka – to kolejna roślina pochłaniająca szkodliwe substancje z dymu tytoniowego, dająca dodatkowo ciekawy efekt wizualny dzięki swoim dwukolorowym liściom. Nie wymaga wiele pracy.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »