Współcześnie biuro to niewątpliwie najbardziej popularne miejsce pracy. Wydawałoby się, że przygotowanie do użytku wnętrz biurowych nie jest żadną sztuką – w końcu najważniejsze, aby w takim pomieszczeniu znalazły się biurko, fotel, regały na dokumenty, potrzebny do danej pracy sprzęt typu komputery, kserokopiarki, drukarki. To jednak nie takie proste – podczas projektowania wnętrz biurowych należy przede wszystkim uwzględnić zasady BHP.


Wszyscy lubimy pięknie zaprojektowane biura, do których aż chce się przychodzić i w których praca staje się przyjemnością. Jednak wygląd i pomysłowy design to nie wszystko. Pomieszczenie do pracy biurowej musi spełniać pewne normy BHP i ergonomii, nie tylko po to, aby dobrze się w nim spędzało czas i wydajnie pracowało, ale także po to, aby nie ryzykować utratą zdrowia podczas wykonywania codziennych obowiązków. Warto więc poznać podstawowe zasady, jeśli jesteś pracodawcą – ich przestrzegania wymaga bowiem od ciebie prawo. Warto jednak, abyś je znał również wtedy, gdy jesteś pracownikiem – aby móc wymagać ich stosowania w swoim miejscu pracy. Poznajmy więc główne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie powinny zostać spełnione w aranżacji wnętrz biurowych.

 

Bezpieczeństwo na początek

Najważniejszą sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas projektowania każdego pomieszczenia biurowego, jest bezpieczeństwo ludzi, którzy przecież będą w nim spędzać kilka, a często nawet kilkanaście godzin dziennie. W związku z tym należy uwzględnić wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz potrzeby osób niepełnosprawnych. Podstawą są drogi ewakuacyjne, które muszą zostać bezwzględnie przewidziane w każdym biurze. Otwierające się okna, przestronne korytarze – elementy te warto zaplanować już na etapie projektowania biura.

Jaskrawozielona strzałka, kierująca do wyjścia ewakuacyjnego, zawieszona pod sufitem z nowoczesnych kasetonów.
Odpowiednio szerokie i właściwie oznakowane korytarze i wyjścia ewakuacyjne – nawet w najbardziej designerskiej przestrzeni biurowej nie wolno zapominać o bezpieczeństwie.

Odpowiednie oświetlenie biurowe

Pomieszczenia biurowe przeznaczone do pracy stałej (a więc takie, w których łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny) powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnione w nich było oświetlenie dzienne, dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Jednak niezależnie od niego w biurze musi być również oświetlenie sztuczne, spełniające wskazane przepisami normy. To, czy będzie to oświetlenie ogólne, miejscowe czy złożone, zależy od rodzaju wykonywanej w danym pomieszczeniu pracy. Najczęściej stosuje się kombinacje tych rodzajów oświetlenia, co pozwala na uzyskanie optymalnego efektu. Warto kierować się tu normą „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Miejsca pracy we wnętrzach”, wskazującą konieczne natężenie oświetlenia dla różnych prac.

 

Cenna przestrzeń biurowa

Kolejną ważną zasadą podczas projektowania i aranżacji biura jest konieczność zapewnienia pracownikom odpowiedniej ilości miejsca do pracy. Zgodnie z tą normą na każdego pracownika zatrudnionego w pomieszczeniu pracy stałej powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (co istotne, niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.). Określona jest również wysokość pomieszczenia biurowego i jest to 3 m (choć może być zmniejszona do 2,5 m w świetle, jeżeli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia). Każde stanowisko pracy powinno być zaprojektowane tak, aby mieściły się na nim ergonomiczne biurko i fotel wraz z koniecznymi sprzętami, a pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, pozwalającą na umieszczenie wszystkich obsługiwanych elementów w zasięgu rąk.

Co najmniej 13 m3 wolnej przestrzeni na pracownika i pod ręką wszystko, co niezbędne do pracy – tak stanowią obowiązujące przepisy określające zasady BHP w biurze.
Co najmniej 13 m3 wolnej przestrzeni na pracownika i pod ręką wszystko, co niezbędne do pracy – tak stanowią obowiązujące przepisy określające zasady BHP w biurze.

Właściwa temperatura w biurze

Niebagatelne znaczenie dla komfortowej i efektywnej pracy ma również temperatura, która powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy. Jak wykazują badania, najlepiej czujemy się w biurze, w którym temperatura wynosi 20-24°C, przy czym zimą powinna się zbliżać do 20°C, zaś latem do 24°C. W jej utrzymaniu pomogą uchylające się okna, rolety oraz system klimatyzacji. Właściwa temperatura wiąże się poniekąd z koniecznością zapewnienia w każdym pomieszczeniu biurowym wymiany powietrza, do czego służy odpowiednia wentylacja. Są to więc kolejne udogodnienia, które należy przewidzieć już na etapie projektowania biura.

BHP to podstawa w każdym biurze

Oczywiście, norm dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w biurze, z którymi powinien się zapoznać właściwie każdy użytkownik przestrzeni biurowej, jest o wiele więcej, jednak już tych kilka bardzo ważnych zasad daje wgląd w to, od czego warto zacząć, projektując biuro, oraz czego wymagać, jeśli mamy w nim pracować. Zastosowanie się do powyższych wskazówek już na etapie projektowania wnętrz biurowych pozwoli na uniknięcie przykrych wypadków w biurze oraz na zmniejszenie ryzyka chorób zawodowych, które wiążą się z wielogodzinną pracą przy biurku, a przy okazji zwiększy komfort pracy.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »