Open space – wady i zalety tego typu biura

Open space to bardzo popularne rozwiązanie przy aranżacji przestrzeni biurowej. Wspólna, otwarta przestrzeń ma swoje zalety. Warto jednak pamiętać również o wyzwaniach, które wiążą się z takiego urządzenia biura. Poznaj obie strony medalu i oceń, czy koncepcja open space to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy.

Open space – jaki to typ biura?

Open space to anglojęzyczny termin oznaczający otwartą przestrzeń. I rzeczywiście, kryje się pod nim duża powierzchnia pozbawiona barier architektonicznych – biuro, w którym wszyscy pracują wspólnie, bez podziału na oddzielne gabinety czy pokoje dla poszczególnych zespołów. Historia open space jest stosunkowo długa, bo sięga już lat 50. XX wieku, a za tą koncepcją stoi amerykański architekt – Frank Lloyd Wright. W Polsce jednak tego typu przestrzenie pojawiły się znacznie później. Obecnie cieszą się dużą popularnością.

Wspólna przestrzeń biurowa, czyli jak wygląda open space

Jak wygląda open space? Najczęściej taka wspólna przestrzeń jest organizowana w taki sposób, że znajduje się w nich kilka rzędów biurek lub “wysp” dookoła których są ulokowane stanowiska pracy. Każdy członek zespołu ma też zazwyczaj swoje biurko, komputer, a także szafkę na swoje rzeczy.

Biura typu open space mogą mieć różną powierzchnię sięgającą nawet setek m2. Oczywiście mowa tu o powierzchniach w dużych korporacjach, które zatrudniają setki lub więcej pracowników. Aranżuje się również znacznie mniejsze biura typu open space. Koncepcja przestrzeni jest jednak podobna.

Zalety open space

Najważniejszą cechą biur open space jest otwarta powierzchnia, czyli brak jakichkolwiek barier fizycznych oddzielających od siebie pracowników. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Pierwszą z nich jest znaczne usprawnienie komunikacji. Pracownicy, aby porozmawiać z kolegami i projekcie czy przekazać informacje, nie muszą wędrować z pokoju do pokoju ani wykonywać rozmów telefonicznych. Jest im też łatwiej wykonywać zadania grupowe, prowadzić burze mózgów i integrować się.

Drugim atutem open space jest możliwość elastycznego dostosowania przestrzeni biurowej. Łatwo tu choćby przestawić biurka czy krzesła albo połączyć stoły, aby dopasować miejsce do konkretnego zadania.

Open space ma również zalety dla managerów – daje im łatwiejszą kontrolę nad zespołem. Kierownicy mogą obserwować pracę i szybko reagować na pojawiające się wyzwania.

Biuro typu open space oznacza również optymalizację wykorzystania przestrzeni biurowej. Tak zaaranżowana powierzchnia daje więcej miejsca na stanowiska pracy, a co za tym idzie – można np. wynająć mniejszy metraż i zniwelować koszty wynajmu.

To przyczyny, dla których popularność otwartej przestrzeni biurowej w Polsce rośnie.

Wady open space

Open space nie jest jednak przestrzenią pozbawioną wad. W wielu sytuacjach takie rozwiązanie nie jest dopasowane do preferencji pracowników. W open space problematyczne może być choćby wykonywanie indywidualnej pracy. Hałas i gwar nie służą niczemu dobremu, a na pewno nie koncentracji.

Poza tym open space oznacza ograniczenie prywatności pracowników. Oddzielne pokoje zapewniają im możliwość spędzenia czasu w spokoju, co może się przekładać na wyższą produktywność i lepszą koncentrację.

Na open space na otwartej przestrzeni trzeba także spojrzeć pod kątem sanitarnym. Jedna, duża przestrzeń oznacza większe ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Tę kwestię także należy wziąć pod uwagę.

Biuro typu open space a komfort pracy

Czy open space zapewnia komfort pracy? I tak i nie. Wiele zależy od potrzeb pracowników, a także od specyfiki wykonywanych przez nie zadań. Z jednej strony łatwiejsza komunikacja i mniejszy dystans, z drugiej – mniejsze poczucie swobody i ciągły hałas oraz większa presja. Dlatego zanim zdecydujesz się na aranżację przestrzeni w tej formie, koniecznie przedyskutuj swój pomysł z ekspertami.

Zasady projektowania open space

Chcesz się zdecydować na open space, ale obawiasz się, że praca w jednej przestrzeni będzie mało produktywna? Wcale nie musi tak być. Dobrze zaprojektowane biuro o otwartej przestrzeni, z wykorzystaniem zasad proksemiki i uwzględnieniem zasad ergonomii może wydobyć maksimum zalet open space i zniwelować wady. Zastosowanie barier akustycznych, przemyślany układ mebli, stworzenie miejsc odosobnionych i stref relaksu… to proste, a zarazem skuteczne rozwiązania, które robią różnicę.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Skontaktuj się i poznaj szczegóły!

Bezpłatna aranżacja Twojego biura

Sprawdź jak powinna wyglądać ergonomiczna i estetyczna przestrzeń biurowa Twojej firmy

Najnowsze wpisy:

Proksemika – co to jest

Proksemika – co to jest Czy wiesz, że sposób aranżacji przestrzeni ma często decydujący wpływ na relacje między ludźmi i skuteczność komunikacji? Ta wiedza, potwierdzona

Czytaj więcej »