Gabinet to miejsce pracy, ale także wizytówka urzędującej w nim osoby. Powinien sprzyjać koncentracji, robić wrażenie na uczestnikach biznesowych spotkań, pasować do prestiżowej roli osoby pracującej w nim na co dzień, a do tego wspaniale się prezentować i robić wrażenie na partnerach biznesowych. Kupując meble biurowe do gabinetu, można wybierać spośród różnych stylów, a jednak wciąż nie sposób przejść obojętnie obok ponadczasowej, klasycznej elegancji. Podpowiadamy, na jakie meble gabinetowe klasyczne zwrócić uwagę, by urządzić biuro w tradycyjnym stylu.

Pałacowa klasyka w nowoczesnych biurowcach

Gabinety jako osobne pomieszczenia po raz pierwszy pojawiły się w architekturze pałacowej z XVI w. Były to miejsca przeznaczone do pracy umysłowej, lektury i przechowywania ksiąg. Obecnie są to przede wszystkim pomieszczenia zajmowane przez prezesów i dyrektorów, stanowiące z jednej strony centrum zarządzania firmą, a z drugiej – pełniące funkcję reprezentacyjną. Współczesny gabinet musi więc zarazem stwarzać warunki, które sprzyjają wydajnej pracy jego właściciela, jak i robić wrażenie na odwiedzających pomieszczenie osobach. Ponadto charakter pracy osób na najwyższych stanowiskach sprawia, że gabinet jest miejscem, w którym wiele godzin spędza się na wytężonej pracy. O tych wszystkich funkcjach trzeba pamiętać już na etapie projektowania gabinetu i podzielić go na trzy odrębne strefy przeznaczone odpowiednio do pracy, spotkań biznesowych oraz relaksu.

Styl tradycyjny we wnętrzach – co oznacza?

Styl klasyczny świetnie podkreśla prestiż odpowiedzialnego, eksponowanego stanowiska, które zwykle zajmują osoby urzędujące w gabinetach. Jest to sposób urządzania wnętrz, który zawsze sprosta próbie czasu i nigdy nie wyjdzie z mody. Meble gabinetowe klasyczne są wykonane ze szlachetnych materiałów, a więc odpowiednie będzie ciężkie drewniane biurko i skórzany, masywny fotel. Kolorystyka pomieszczenia powinna być raczej stonowana, bez ekstrawagancji i rozpraszających uwagę elementów. To samo dotyczy designu – urządzając gabinet w tradycyjnym stylu, warto stawiać na klasyczne meble o ponadczasowej bryle, wykonane z najwyższej jakości, trwałych materiałów, takich jak skóra czy lite drewno, które z czasem nabierają szlachetnej patyny. 

Meble gabinetowe klasyczne do efektywnej pracy

Urządzając stanowisko pracy, trzeba mieć na uwadze nie tylko swój gust, ale też zasady mówiące o ergonomii miejsca pracy i poszczególnych elementów wyposażenia. Na szczęście współcześnie, decydując się na meble gabinetowe klasyczne, zachwycający efekt wizualny i funkcjonalność można z powodzeniem łączyć. Biurko powinno więc być nie tylko eleganckie, ale też szerokie i odpowiednio ustawione – najlepiej w głębi pomieszczenia, przodem do drzwi. Komfort pracy siedzącej zapewni skórzany, dyrektorski fotel, obowiązkowo wyposażony w regulację wysokości i zapewniający odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przechowanie dokumentów – eleganckie szafki i komody. Właściwe oświetlenie do pracy – klasyczne lampki do gabinetu. Dzięki temu, że tradycyjny styl nie wychodzi z mody, z łatwością można znaleźć utrzymane w nim klasyczne meble i elementy wystroju. 

Spotkania na szczycie w eleganckim otoczeniu

Przyjmowanie gości (klientów, kontrahentów, ale także pracowników) to ważna część pracy każdego szefa. W jego gabinecie nie może więc zabraknąć miejsca przeznaczonego do prowadzenia tego typu rozmów. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem, choć zajmującym wiele miejsca, jest umieszczenie w biurze tradycyjnego stołu konferencyjnego. Coraz częściej szefowie decydują się jednak na wstawienie do gabinetu skórzanych foteli lub kanapy dla gości wraz z małym kawowym stolikiem. Są to meble klasyczne, a jednocześnie tworzące elegancką, kameralną atmosferę sprzyjającą biznesowym ustaleniom. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przedłużenie biurka, przy którym ustawia się fotele dla gości. Stwarza to przyjazną atmosferę rozmów i negocjacji, nie odbierając aranżacji gabinetu stylowego charakteru.

Czarny, skórzany fotel do gabinetu szefa w stylu vintage
Rozłożysty fotel tapicerowany naturalną skórą będzie świetnie wyglądał w gabinecie w tradycyjnym stylu

Zoom na materiały

Klasyczne meble biurowe automatycznie kojarzą się z ponadczasowym stylem. Dlaczego? Ponieważ zwykle wykonuje się je z najwyższej jakości materiałów z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Najczęstszym wyborem klientów urządzających wnętrze biura w stylu klasycznym są oczywiście meble gabinetowe drewniane – masywne, nierzadko dyskretnie rzeźbione, biurka, szafy czy komody. Cechuje je nie tylko efektowny wygląd, ale także trwałość. Kolejny must have wśród mebli gabinetowych klasycznych to wygodne, skórzane fotele. Naturalna skóra zwierzęca od wieków uznawana jest za jeden z najbardziej szlachetnych materiałów, również w aranżacji wnętrz. Właściwie konserwowana z czasem nie tylko nie traci eleganckiego wyglądu, ale nabiera klasy, zachowując wszystkie walory użytkowe. 

Drobiazgi, detale, bibeloty…

Za styl pomieszczenia odpowiadają przede wszystkim meble. Nie można jednak zapominać o dodatkach, gdyż to one tworzą ostateczny klimat i potrafią zarówno podkreślić charakter wnętrza, jak i zaburzyć panującą w nim harmonię. 

Urządzając gabinet w tradycyjnym stylu warto pamiętać, że każdy jego element powinien idealnie współgrać z całością. Tu nie sprawdzi się ani eklektyzm, ani awangarda, ani minimalizm – klasyka rządzi się swoimi prawami również jeśli chodzi o dodatki! Meble gabinetowe drewniane, skórzane i inne w klasycznym stylu będą wspaniale współgrać z obrazami, książkami w eleganckich oprawach, grubymi dywanami i ozdobnym oświetleniem. Warto zwrócić uwagę także na to, że – choć dziś wszyscy piszemy raczej na komputerze niż ręcznie – do mody w aranżacji wnętrz powracają drobiazgi w stylu retro, takie jak przyciski do papieru, ozdobne sekretarzyki i zdobione zestawy do kaligrafii! 

Jak połączyć klasykę z nowoczesnością?

Decyzja o urządzeniu gabinetu w klasycznym stylu nie oznacza tego, że jesteśmy skazani na wzornictwo modne kilkadziesiąt lat temu. Współczesne meble biurowe do gabinetu pozwalają łączyć nowoczesną funkcjonalność z ponadczasową elegancją. Klasyczny styl w urządzaniu wnętrz nie wygląda sztampowo, również dzięki temu, że nie sposób znaleźć go w popularnych meblarskich sieciówkach, gdzie stawia się często na tanie, popularne rozwiązania. By połączyć tradycję z nowoczesnością, nie tracąc przy tym stylowego wyrazu całej aranżacji gabinetu, warto postawić nie tylko na wyjątkowe meble gabinetowe, ale także na kompleksową usługę aranżacji wnętrz. Gabinet w stylu klasycznym powinien być urządzony z pietyzmem i dbałością o najdrobniejsze detale – jeśli potrzebujesz wsparcia, specjaliści CONSIDO służą na każdym etapie, od pomysłu do realizacji! 

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »