Wydaje się, że zakup mebli do biura jest dzisiaj prosty. Wystarczy określić budżet i wybrać spośród setek dostępnych ofert. Czy rzeczywiście? A może warto przed ostatecznym zakupem foteli do komputera, biurek i innych mebli pracowniczych poświęcić dłuższą chwilę, by wybór był jak najbardziej odpowiedni? Podpowiadamy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

Meble pracownicze biurowe – co mówią przepisy?

Często się o tym zapomina, ale o niezbędnych cechach mebli pracowniczych mówią przepisy, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Scharakteryzowane są tam właściwości krzeseł ergonomicznych do pracy przy komputerze. Przepisy o tyle ważne, że według najnowszych szacunków ponad 80% Polaków cierpi na dolegliwości kręgosłupa, co można zakwalifikować jako chorobę cywilizacyjną.

Fotele biurowe być odpowiednio stabilne i wyposażone w podłokietniki oraz minimum pięcioramienną podstawę na kółkach. Dodatkowo krzesła biurowe mają zapewnić możliwość regulacji wysokości oraz oparcia. Fotel do komputera musi mieć również odpowiednio wyprofilowane oparcie i siedzisko, aby stanowił dobrą podporę i jednocześnie odciążenie dla kręgosłupa. Zapewniał możliwość przyjęcia możliwie najlepszej pozycji do wielogodzinnej pracy przy komputerze.

W rozporządzeniu mowa jest także o biurku do komputera. Trzeba pamiętać o tym, aby miało ono odpowiednio dużą powierzchnię. Przepisy nie wskazują dokładnej wartości – mówią o „powierzchni wystarczającej do łatwego posługiwania się elementami wyposażenia stanowiska pracy”.

Przepisy te nie są skomplikowane i warto traktować je jako wytyczne, które pozwalają stworzyć ergonomiczne stanowiska pracy. Dzięki nim przestrzeń typu open space czy pokój biurowy, staną się bardziej komfortowe.

Meble do biura – trwałe i funkcjonalne

Wybierając meble do biura, warto pomyśleć o ich trwałości i funkcjonalności. Lepiej nie kupować foteli do komputera czy biurek, które zostały wyprodukowane z myślą o domowym użytku. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie sprawdzą się one w firmie. Nie są bowiem przystosowane do intensywnego użytku przez wiele godzin każdego dnia i szybko się zniszczą.

Najlepiej postawić na meble biurowe przygotowane specjalnie z myślą o eksploatacji w firmach i przedsiębiorstwach. Dzięki temu są trwalsze, a także bardziej funkcjonalne. Już na etapie ich projektowania brany jest pod uwagę fakt, że będą wykorzystywane przez cały dzień pracy, a nie tylko okazjonalnie w domu. Takie podejście sugeruje wybieranie innych, bardziej wytrzymałych materiałów oraz mocniejszych mechanizmów regulujących fotel do komputera czy inne meble biurowe.

Wybierając meble biurowe pracownicze, trzeba liczyć się z tym, że mogą one być droższe od swoich „cywilnych” odpowiedników. Różnica w cenie bardzo szybko jednak się zwróci, bo meble do biura przeznaczone specjalnie do tego celu będą się rzadziej psuły, a to z kolei pozwoli zaoszczędzić na naprawach, a także ewentualnej wymianie na nowe.

Krzesło do komputera z regulowanym podparciem i podłokietnikami.
Koniecznie z podłokietnikami, regulacją wysokości i pięcioramienną, stabilną podstawą na kółkach – tak właśnie, zgodnie z przepisami BHP, powinno prezentować się ergonomiczne krzesło pracownicze.

Krzesło do komputera, biurko biurowe i inne meble – z myślą o pracowniku

Na koniec nie można zapomnieć o tym, że meble biurowe warto, by były estetyczne, gustowne, a przestrzeń biurowa zachęcała do pracy. Dla coraz większej liczby pracowników aranżacja przestrzeni pracy jest nie mniej istotnym czynnikiem aniżeli wynagrodzenie, benefity czy możliwość rozwoju.

Nie ma się co dziwić temu trendowi – w końcu w pracy spędza się naprawdę dużo czasu. Zrozumieli to już szefowie największych firm na świecie, a meble biurowe u takich gigantów jak Facebook czy Google zachwycają swoim designem i funkcjonalnością. Firmy te mają rzecz jasna cały szereg atutów w kontekście rekrutacji nowych pracowników – wystrój biura, jego funkcjonalność oraz wybrane meble biurowe pracownicze są z całą pewnością jednymi z nich.

CONSIDO – w stronę dobrego projektowania

Nasz zespół od lat przygląda się zarówno rynkowi, jak i zmieniającym się potrzebom biur. Zasady ergonomii są dla nas absolutną podstawą, a obecnie skupiamy się przede wszystkim na przemyślanych projektach, uwzględniających zarówno zdrowie fizyczne, jak i potrzeby wyższego rzędu pracowników. Biuro w naszym rozumieniu ma być miejscem, które pomaga w komforcie realizować najśmielsze pomysły. Zapewniać nie tylko funkcjonalne stanowiska pracy, ale również odpowiednie warunki do komunikacji i pracy w zespołach.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »