Dziś wystrój lokalu zależy od wyobraźni i kreatywności urządzających ją właścicieli lub projektantów. Gości przyciągają stylowe restauracje z klimatem. Takim, który pozwala oderwać się od codzienności. Zawiesić oko na ciekawych pomysłach wizualnych. W ostatnich latach popularne są wnętrza zaaranżowane w stylu industrialnym, jednak często z naturalnym akcentem. Jak urządzić restaurację w stylu loftowym, który zachwyci gości?

Moda na loftowe wnętrza

Słowo „loft” oznacza poddasze bądź surową, otwartą przestrzeń pofabryczną. Współczesna moda na aranżowanie postindustrialnych przestrzeni na lokale mieszkalne, gastronomiczne czy biurowe ma swój początek w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Nowym Jorku. Tam w latach 50. XX wieku wiele fabryk z coraz bardziej zatłoczonych centrów miast, gdzie ziemia i czynsze były najdroższe, przeniosło się na obrzeża, opuszczając swoje dotychczasowe siedziby. Industrialne wnętrza, kojarzące się z miejską tkanką, zafascynowały przede wszystkim artystów. Skuszeni otwartą przestrzenią, dobrym doświetleniem, a także niskim kosztem wynajmu, zaczęli oni aranżować je nie tylko na pracownie, ale i mieszkania. Lofty charakteryzowały się surowością i minimalizmem oraz dużymi metrażami, a zastanawiając się nad tym, jak urządzić restaurację z klimatem loftowym, właśnie o tych cechach trzeba pamiętać. 

Styl loftowy – co go charakteryzuje

Dziś styl loftowy króluje zarówno w budownictwie mieszkaniowym (soft lofty stylizowane na pofabryczne mieszkania), jak i w przestrzeniach użytkowych – biurach czy restauracjach. Przy projektowaniu restauracji klimat miejsca odgrywa niebagatelną rolę, dlatego warto przemyśleć zastosowane w niej rozwiązania, które przyciągnie gości i sprawi, że będą tu wracać. W wystroju industrialnym bardzo ważna jest wysokość pomieszczenia, by było jak najwyższe, przywodzące na myśl fabryczną halę. Warto też zrezygnować ze wszystkich zbędnych ścian działowych, maksymalnie otwierając przestrzeń. Równie istotnym elementem jest zadbanie o to, aby część jadalna była dobrze oświetlona. Duże, metalowe okna są równie nieodzownym elementem restauracji z klimatem i w stylu loftowym. Jeśli chodzi o kolory to króluje czerwień cegły, surowe odcienie szarościbiel i czerń. Gdzieniegdzie widać jasne, surowe drewno i połyskliwe szkło

Meble do restauracji w stylu loftowym

Równie ważne jak unikatowe wyznaczniki stylu loftowego w restauracji są odpowiednie meble.

Więcej o projektowaniu i urządzaniu lokali gastronomicznych w różnych stylach – również nawiązującym do wnętrz pofabrycznych – przeczytasz między innymi w naszym wpisie na blogu: https://consido.pl/category/projektowanie-restauracji/

Meble do restauracji, podobnie jak pozostałe elementy aranżacji, powinny być nieco surowe, bez wysublimowanych zdobień. Nawet jeśli ażurowe, to sprawiające wrażenie ciężkich i masywnych. Długie, drewniane stoły, fotele i krzesła, w których nowoczesnym designie dobrze sprawdzi się drewno i metal. To strzał w samo sedno tego, czym jest styl loftowy. Doskonałym dopełnieniem całości będą np. efektowne, oprawione w metalowe ramy lustra na ścianach, korespondujące ze szkłem restauracyjnej zastawy, szybami okien czy połyskliwym blatem kontuaru. Urządzając restaurację w loftowym stylu warto pamiętać także o otwartej kuchni. To modne rozwiązanie. Docenią je ci, którzy gotowanie traktują jako formę sztuki. Uwadze czułych na detale gości nie umknie też oświetlenie w formie surowych, przeskalowanych, wiszących na długich sznurach żarówek czy metalowych kinkietów stylizowanych na te, które dawniej oświetlały fabryczne hale.

Restauracja w pofabrycznym wnętrzu z cegłą na ścianach
W modnej restauracji w stylu loftowym w idealnych proporcjach łączą się surowe cegły dawnych pofabrycznych wnętrz z klubowym designem mebli.

Sprawdzony przepis na restaurację z klimatem loftu

Czerwone, klinkierowe cegły, betonowe ściany, surowa posadzka, wysokie pomieszczenia z dużymi oknami, otwarte przestrzenie, a do tego masywne meble, metal, szkło, drewno – to wszystko, w idealnych proporcjach, układa się w przepis na restaurację w tak modnym dzisiaj stylu industrialnym. W aranżacji wnętrza z klimatem nieodzowny jest też dobry smak i poczucie estetyki, a tych nie da się wypunktować. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą stworzyć niejedną stylową restaurację, która zachwyci gości nie tylko swoim menu, ale także oryginalną aranżacją wnętrza. A w razie pytań lub wątpliwości, zespół Consido służy fachowym wsparciem

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »