Bez względu na cel, w jakim odwiedza się kawiarnię, o tym, czy się w niej pozostanie, czy nie, decydują nie tylko zdolności baristy i kompetencje obsługi, ale także – a może przede wszystkim – design wnętrza. Podpowiadamy, jaki styl warto wziąć pod uwagę, by wybrać oryginalne fotele do kawiarni lub krzesła kawiarniane, które już od progu wpadną w oko gościom, zapraszając do pozostania na dłużej. Oto propozycje mebli do lokali w stylu retro, loftowym, skandynawskim i domowym, czyli aktualnych hitów jeśli chodzi o wystrój!

Wyzwanie – pogodzić styl z użytecznością

Jeden z kluczowych problemów przed którym staje właściciel czy manager każdej nowoczesnej kawiarni polega na umiejętnym pogodzeniu cech mebli HoReCa ze stylowym designem, który stworzy wyjątkowy klimat we wnętrzu. Wybierając fotele do kawiarni, stołki, krzesła czy inne meble, z których będą korzystać goście, na pewno warto kierować się ich funkcjonalnością i trwałością, a także oryginalnością stylu. Niezależnie od tego, czy kawiarnia jest urządzona w klimacie retro, loftowym, skandynawskim, domowym, czy jeszcze innym, trzeba pamiętać, że dziś to oryginalny design decyduje o tym, czy gość wejdzie i zostanie w lokalu, czy też uda się do konkurencji.

Wysokie krzesła do kawiarni w loftowym stylu
Fotele do kawiarni w loftowym stylu często zastępowane są przez krzesła – najczęściej łączące metal z drewnem.

Na kawę w loftowym stylu

Wysokie, surowe pomieszczenia, odkryte cegły, metalowe lampy… To tylko niektóre z cech charakterystycznych dla stylu industrialnego, który powstał z potrzeby dostosowania pofabrycznych wnętrz do innych zadań, a stał się jednym z hitów jeśli chodzi o oryginalny design. Dziś lokale w stylu loftowym powstają jako wyraz artystycznej wizji i miejskiej tożsamości miejsca. Kawiarnia urządzona w takim klimacie na pewno będzie przyciągała gości oryginalnością, a pasujące do niej krzesła kawiarniane czy stojące przy długiej (koniecznie metalowej lub z elementami metalowymi) ladzie wysokie fotele do pubu idealnie dopełnią całości. Loftowe meble są proste, nierzadko wykonane z metalu i drewna, ale przy tym wygodne.

Skandynawskie klimaty, czyli drewno i biel

Styl skandynawski kojarzy się z surowością i minimalizmem, przez co często wprowadza się jego elementy do wnętrz loftowych, ale to nie jedyne jego cechy. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, a także grube, przypominające pledy, tkaniny. Proste, jasne, drewniane krzesła do kawiarni w tym stylu to strzał w dziesiątkę. Idealnie sprawdzą się tu także designerskie fotele w jasnych kolorach i z drewnianymi elementami. Na obiciach siedzisk królować powinna biel i jasne pastele. Designerski klimat skandynawskich wnętrz jest tak modny, że z pewnością przyciągnie zarówno gości szczerze zakochanych w duńskiej filozofii hygge, oznaczającej umiar i harmonię, jak i śledzące trendy influencerki.

Krzesła kawiarniane przypominające domowe
Umiejętnie łącząc ze sobą krzesła kawiarniane w różnych stylach, można stworzyć niepowtarzalny klimat miejsca

Babcine krzesła i miękkie fotele do kawiarni, czyli domowa atmosfera

Minimalizm, nowoczesność i surowość mają swój urok, jednak nie wszystkim odpowiada ten styl. Ciepłe, przytulne wnętrza, tworzące domową wręcz atmosferę, są nie mniej oblegane przez gości niż te w bardziej surowym stylu. W takim lokalu fotele do kawiarni powinny być miękkie, z wygodnymi oparciami i poduszkami. Świetnie sprawdzą się popularne uszaki z szerokim oparciem i podłokietnikami. Można tu eksperymentować nie tylko z różnymi rodzajami i kolorami tkanin i nóżek foteli, ale i z łączeniem różnych krzeseł i siedzisk. Nie szkodzi, jeśli meble z pozoru nie bardzo do siebie pasują – w gościnnym, rodzinnym domu również tak jest i na tym polega magia tego wystroju!

Fotele do kawiarni jak sprzed lat

Moda na wnętrza retro dociera wszędzie, także do kawiarni. Takie miejsca budzą pozytywne skojarzenia, wprowadzają w sentymentalny nastrój i przywołują wyobrażenie o tym, co dawne. To styl, który – umiejętnie wykorzystany – pozwala na wspaniałą zabawę z wystrojem wnętrz, którą doceniają goście. I tak, do lokalu rodem z lat 50. w USA pasować będą skórzane kanapy w żywych kolorach lub hokery; do kawiarni, której wnętrze inspirowane jest czasami fin de siècle’u – masywne, drewniane krzesła i tapicerowane, pluszowe fotele; a do takiego miejsca, które nawiązuje do mody PRL-u – metalowe, podniszczone krzesełka… To wszystko i wiele więcej wiąże się z szeroko pojętym stylem retro, którego naczelna zasada to wierność epoce.

Zachwyt od pierwszego wrażenia

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a badania dowodzą, że pierwsze kilka sekund w danym wnętrzu decyduje o tym, czy klient czuje się w nim dobrze i chce w nim pozostać. Dzisiejsze kawiarnie to coś więcej niż kilka stolików ustawionych na sali i w ogródku. Klienci są coraz bardziej świadomi, bywają w różnych lokalach i poszukują tych, które się wyróżniają. Dlatego właściciele lokali prześcigają się w śledzeniu (i wyznaczaniu) trendów wnętrzarskich, by oryginalne rozwiązania przyciągały klientów. Nie od dziś wiadomo, że ci, którzy wybierają krzesła do kawiarni z meblarskich sieciówek, w wyścigu o uwagę klientów przegrywają z tymi, którzy urządzają wnętrze w ściśle określonym stylu, niezależnie od tego, czy jest nim retro, loftowy, skandynawski, domowy, czy jeszcze inny design.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »