Ergonomia koncepcyjna w praktyce – jak projektować miejsce pracy?
Typowy pracownik spędza w biurze co najmniej kilka godzin dziennie. W miejscu pracy powinien być produktywny i skoncentrowany na powierzonych zadaniach. Pracodawca może mu to znacznie ułatwić. Podstawa to pełne dostosowanie stanowiska pracy, aby było komfortowe i stwarzało dobry klimat do działania. Jak osiągnąć możliwie najlepsze efekty? Dzięki projektowi przestrzeni stworzonemu z uwzględnieniem ergonomii koncepcyjnej.
Czym jest ergonomia koncepcyjna? Definicja pojęcia
Ergonomia koncepcyjna zajmuje się poszukiwaniem rozwiązań, dzięki którym środowisko pracy staje się lepiej dostosowane do potrzeb pracownika. Co ważne, wdraża się je jeszcze na etapie projektowania przestrzeni, a nie jej późniejszego urządzania. Takie podejście to game-changer, ponieważ pozwala na znacznie lepsze dostosowanie miejsca pracy – pod kątem funkcjonalności i komfortu, ale również bezpieczeństwa czy redukcji stresu.
Warto przy tym wspomnieć, że ergonomia koncepcyjna wpisuje się również w zasady BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy).

Jaki jest cel wprowadzenia ergonomii koncepcyjnej?
Ergonomia koncepcyjna pozwala wnieść zupełnie nową jakość do planowania miejsca pracy. Projektant stosujący to podejście ma w centrum uwagi stworzenie warunków, w których chce się działać. A ponieważ robi to na etapie opracowywania projektu, to ma znacznie mniej ograniczeń i może wprowadzić znacznie więcej ciekawych rozwiązań. Wystarczy wspomnieć o specjalnych barierach akustycznych, które wyciszą głośny open space, przyjaznym oświetleniu czy rozplanowaniu przestrzeni tak, aby jak najbardziej wykorzystać potencjał naturalnego światła.
Przestrzeganie zasad ergonomii koncepcyjnej już na etapie planowania pozwala zatem:
świadomie zaaranżować przestrzeń, tak aby nie tylko dobrze wyglądała, ale przede wszystkim była przyjazna użytkownikom;
zoptymalizować koszty dostosowania stanowiska pracy w przyszłości;
stworzyć warunki pracy, które będą kolejnym argumentem przemawiającym za podjęciem pracy w danej firmy;
zwiększyć efektywność pracowników i ich produktywność – w dobrze zaprojektowanych wnętrzach działa się po prostu skuteczniej;
poprawić wizerunek firmy, jako organizacji troszczącej się o dobrostan zespołu, co dobrze wpisuje się choćby w wymogi ESG.
Jak zatem widać, w fazie koncepcyjnej projektowania biura warto sięgnąć po rozwiązania z tego obszaru.
Projektowanie stanowisk pracy
Jak wygląda projektowanie stanowisk pracy zgodnie z zasadami ergonomii koncepcyjnej? Naczelna reguła to dostosowanie warunków pracy do potrzeb człowieka. Ważnymi założeniami są również proaktywne podejście do eliminacji problemów (tak, aby nie trzeba było się martwić poprawą warunków pracy później) oraz optymalizacja przestrzeni. Powinna ona zostać zaaranżowana tak, aby meble biurowe nie tworzyły barier i zapór, ale miejsca, które zapewniają spokojne wykonywanie powierzonych obowiązków.
Specjaliści na etapie projektowania stanowiska pracy przyjrzą się m.in.:
akustyce i oświetleniu pomieszczenia;
dostępowi do naturalnego światła;
możliwościom stworzenia stref relaksu oraz przestrzeni zapewniających więcej spokoju;
dostosowaniu kolorystyki w środowisku pracy tak, aby sprzyjała spokojowi i relaksowi.
Zdefiniowanie potrzeb i oczekiwań z zakresu ergonomii koncepcyjnej pozwoli dostosować projekt, aby wprowadzone rozwiązania funkcjonalne pozytywnie wpływały na samopoczucie pracowników i zmniejszały ryzyko problemów zdrowotnych związanych z wykonywanym zawodem.
Ergonomia koncepcyjna a ergonomia korekcyjna
Warto przy tym wspomnieć, że zadania ergonomii koncepcyjnej różnią się od tych z obszaru ergonomii korekcyjnej. Na czym polega różnica? Ergonomia korekcyjna zajmuje się poprawą już zaaranżowanej przestrzeni, a zatem np. biura, które wymaga remontu. Cele wykonywanej pracy są takie same: chodzi o dostosowanie oświetlenia i innych elementów miejsca pracy tak, aby zagwarantować największą wydajność i doskonałe samopoczucie pracowników. Jednak w przypadku działań korekcyjnych następuje to już po zakończeniu aranżacji przestrzeni. Wówczas możliwości zastosowania określonych rozwiązań mogą być ograniczone, a koszty dostosowania powierzchni do zasad ergonomii mogą być wyższe.
Bez względu na to, czy interesuje Cię ergonomia koncepcyjna czy korekcyjna – zapraszamy do współpracy. Nasi eksperci korzystają z tego podejścia w procesie pracy nad aranżacją. Zadbamy, aby dzięki odpowiedniemu urządzeniu przestrzeni zwiększyć możliwości pracowników w Twojej firmie. Zapraszamy do kontaktu!
Sprawdź jak powinna wyglądać ergonomiczna i estetyczna przestrzeń biurowa Twojej firmy