Każdy, kto urządza firmowy gabinet, ma bardziej lub mniej sprecyzowaną wizję, dotyczącą ostatecznego wyglądu pomieszczenia. Może być nowoczesny lub klasyczny, ascetyczny  lub „bogaty” – możliwości jest wiele. Jednak niezależnie od stylu, wnętrza przeznaczone dla najważniejszych osób w firmie powinna łączyć jedna cecha: ekskluzywność. Co jednak znaczy to pojęcie? Czym powinny charakteryzować się meble premium? Poniżej przedstawiamy pięć szczegółów, po których na pierwszy rzut oka można rozpoznać naprawdę ekskluzywne meble gabinetowe.

1. Szlachetne materiały

Cechą charakterystyczną ekskluzywnych mebli gabinetowych zawsze powinny być najwyższej klasy materiały użyte do ich wykonania. Meble premium najczęściej wykonane są z surowców w pełni naturalnych – prawdziwej skóry, a nie jej syntetycznych zamienników; drewna, a nie sklejki czy płyty wiórowej; szkła lub prawdziwego metalu, na przykład stali nierdzewnej, a nie tworzyw sztucznych. Z daleka lub na zdjęciu różnica jest niewielka, ale wprawne oko od razu odróżni prawdziwie ekskluzywne meble gabinetowe od takich, które tylko stwarzają taki pozór. Substytucyjność materiałów ujawnia się zwłaszcza w bezpośrednim kontakcie i ich użytkowaniu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że inaczej siedzi się w fotelu z naturalnej skóry niż na takim, który został obity skajem…

2. Ponadprzeciętna trwałość

To kwestia, którą trudno dostrzec od razu, ale bardzo łatwo można ją wywnioskować na podstawie cechy omówionej wyżej. W związku z tym, że do wykonania mebli premium używa się wysokiej klasy materiałów, należy oczekiwać, że zapewnią one nie tylko najlepsze doznania estetyczne, ale również wyjątkową trwałość. Ekskluzywny fotel biurowy przy niewielkiej konserwacji powinien służyć latami, podobnie jak biurko, fotele czy stolik. Można wręcz oczekiwać, że z czasem meble premium zyskają szlachetną patynę, która tylko podniesie ich walory dekoracyjne.

3. Unikalne wzornictwo

Meble premium nie powinny być produkowane masowo – to zaprzeczenie ekskluzywności. Aby podkreślić prestiż, warto zdecydować się na meble wykonywane na specjalne zamówienie. Można wybrać też takie modele, które produkowane są w limitowanych seriach. W takim wypadku dobrze jest dopytać, jak powstają – czy od początku do końca zajmuje się nimi jeden zakład rzemieślniczy czy fabryka, jakich materiałów używa się do produkcji, czy praca w większości wykonywana jest ręcznie czy maszynowo. Zawsze warto dowiedzieć się też o możliwość personalizacji, czyli zmiany pewnych elementów wykończeniowych na takie, które będą bardziej pasowały do osobowości, gustu lub reszty wystroju gabinetu.

4. Dopieszczone detale

Prawdziwie ekskluzywne meble gabinetowe robią wspaniałe pierwsze wrażenie, ale przy bliższym poznaniu zyskują jeszcze więcej. Często to właśnie drobne detale i szczegóły wykończenia sprawiają, że mebel zachwyca. Idealnie obszyta tapicerka, charakterystyczny ścieg, misterne wyżłobienie w drewnie, finezyjne tłoczenie na skórze lub inny drobiazg, który tylko pozornie nie ma znaczenia – to właśnie elementy, które sprawiają, że mebel można określić mianem premium. Trzeba być jednak gotowym, że na takich detalach poznają się tylko najwięksi koneserzy. Z drugiej strony, czy gabinet urządza się ku uciesze jego gości, czy raczej osoby, która będzie tam pracować i z całą pewnością doceni wyrafinowaną estetykę i kunsztowne zdobienia? To pytanie retoryczne.

Ekskluzywny fotel gabinetowy wykonany z naturalnej skóry, pikowany.
Perfekcyjne wykończenie ¬– to jedna z podstawowych cech mebli premium

5. Cena luksusu

Decydując się na zakup ekskluzywnych mebli gabinetowych, trzeba być gotowym na duży wydatek. Nie ma czegoś takiego jak tanie meble premium lub ekskluzywne meble w rozsądnej cenie. Wyjątkowe wzornictwo, unikalny design i naturalne materiały wysokiej klasy kosztują i dotyczy to w zasadzie każdej gałęzi rynku. Nie inaczej jest w meblarstwie. Nie oznacza to jednak, że trzeba zawsze kupować meble najdroższe. Wszak urządzanie gabinetu to wydatek firmowy, więc warto również w tym zakresie kierować się rozsądkiem. Można poszukać tańszych zamienników surowców lub w inny sposób obniżyć koszty. Ważne, by nie zabrnąć w tym za daleko. Bardzo szybko i niepostrzeżenie można bowiem przejść od mebli premium do pospolitych.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »