Co zmieni się w projektowaniu przestrzeni pracy w 2022 roku? Jakie będą biura przyszłości za miesiąc i kilka lat? I czy w ogóle będą? Koniec roku skłania nas do refleksji o tym, co nas czeka nie tylko branży projektowej, ale wszystkich pracowników biur.

 

Po niemal dwóch latach pandemii koronawirusa inaczej już myślimy o przestrzeniach wspólnych, a tym samym o biurach. Coraz częściej firmy korzystają z modelu hybrydowego polegającego na pracy wykonywanej w różnych miejscach i spotykaniu się już bardziej okazjonalnie w biurach. Czy to oznacza, że w przyszłości należy liczyć się z ich kresem w takim rozumieniu, jak współcześnie? Czy również tutaj wkroczy metaverse, nad którym pracuje obecnie Mark Zuckerberg?

Biuro przyszłości, a psychologowie

Grzegorz Rajca, psycholog organizacji i konsultant środowiska pracy w Workplace Innovation Colliers podsumowując transformacje, z jakimi mamy obecnie do czynienia przypomina, że grupa ludzi związana ze sobą zawodowo pod szyldem danej firmy stanowi złożony system. Zachodzi w nim zjawisko emergencji, czyli samoistnego powstawania jakościowo nowych i złożonych zachowań oraz form. Przykładem tego jest kultura organizacyjna, którą każda firma wytwarza i kreuje inną, własną. Dlatego „Największym potencjalnym ryzykiem wdrożenia pracy zdalnej na szeroką skalę jest to, że w wyniku rozproszenia, organizacja przestanie funkcjonować jako system, a zacznie przypominać luźno powiązaną grupę jednostek.” * Dowodzą tego badania przeprowadzone przez Microsoft wśród pracowników firmy wskazujące na to, że home office znacznie nadwyrężyło efektywność pracy zespołowej, a także osłabiło więzi przynależności do organizacji.

Przykład projektu uwzględniającego tożsamość miejsca oraz charakter kultury organizacyjnej firmy (projekt Katarzyna Janicka-Świerguła, realizacja CONSIDO).

Model hybrydowy to dobra alternatywa

 

Grzegorz Rajca zwraca uwagę, że wystarczy, by kilka razy w miesiącu pracownicy mieli okazję spotkać się ze sobą w biurze, by skutecznie przeciwdziałać wymienionym wyżej negatywnym skutkom pracy zdalnej. Że znalezienie „złotego środka pomiędzy rozproszeniem, a połączeniem jest możliwe”. To oznacza zatem, że wypracowane w ostatnich dwóch latach sposoby projektowania wnętrz biurowych, uwzględniające przenikanie się środowiska wirtualnego z realnym oraz nowy sposób myślenia o organizacji przestrzeni pracy, pozostanie. Zachęcamy Was do zapoznania się z naszym 4. częściowym cyklem artykułów, które w szczegółach przybliżają te aspekty: Projekt biura w modelu hybrydowym. Biura przyszłości to konglomerat opisanych przez nas w zeszłym roku cech, ale nie tylko.

Projektowanie doświadczeń

W naszym cyklu znajdziecie wiele praktycznych wskazówek, a my chcemy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zmianie w sposobie myślenia o projektowaniu przestrzeni pracy. W gruncie rzeczy dotyczy ona obecnie bardzo wielu branż. Chodzi o projektowanie doświadczeń. Wywoływanie emocji. Aranżowanie przestrzeni w oparciu o pewną narrację. Biura przyszłości będą z pewnością rzadziej odwiedzane. Staną się miejscem okazjonalnych spotkań, a zatem nasza obecność w nich powinna być bardziej niż dotychczas nasycona wrażeniami. Takimi, które pozostają na dłużej. Im ciekawszą opowieść poprzez design i odpowiednią aranżację zbudujemy o firmie, tym pewniej sprawimy, że za tą przestrzenią i spotkaniami w niej pracownicy będą – zwyczajnie – tęsknić. Wracać do niej myślami, utożsamiać się. Projekt biura uwzględniający emocje i cały wachlarz doznań odwołujących się do celów, jakie ma firma, do sprzedawanych produktów czy usług i właśnie kultury organizacyjnej jest skrojonym na obecną transformację sposobem przeciwdziałania całkowitemu rozproszeniu. I utrzymaniu wyjątkowości, którą firma zdążyła wytworzyć.

Miejsce pracy jako przestrzeń do budowania relacji, nie tylko zawodowych, intensyfikująca wspólne spędzanie czasu.

Wydaje się zatem, że nawet jeśli za sprawą Web 3.0 będziemy się za kilka lat spotykać w metawersie, przestrzeni zaprojektowanej wirtualnie i z naszymi awatarami, rzeczywiste biura pozostaną. Bo nic nie zastąpi kontaktu społecznego.

* Źródło: https://humancentred.pl/razem-czy-osobno-czy-w-przyszlosci-czeka-nas-praca-calkowicie-zdalna

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »