Trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych na 2018 rok

To już nie są wyłącznie ekoakcenty i zabawa z kolorem zielonym. Bilofiliczny design to cała filozofia projektowania przestrzeni biurowych oparta o przekonanie, że człowiek jest elementem ekosystemu i jako jego integralna część nie może funkcjonować poza nim. Prawda jest taka, że nieustająco tęsknimy za zielonym i podświadomie dążymy do symbiozy z naturą. Pozbawieni kontaktu z przyrodą stopniowo tracimy energię, popadamy w apatię, a ostatecznie nawet zaczynamy chorować. Skoro nie da się uciec z betonowej dżungli biurowców, trzeba zrobić wszystko by zaczęła przypominać tę prawdziwą. Jak to zrobić?

 

Paprotka to za mało

Wzrok to nasz dominujący zmysł. Naukowcy już dawno udowodnili, że nasze oczy najlepiej odpoczywają w otoczeniu zieleni. Gdy czujemy nieprzyjemne pieczenie i „piasek pod powiekami”, wystarczy na kilka minut oderwać wzrok od komputera i popatrzeć na drzewa za oknem lub chociaż na zielone kwiaty stojące na parapecie. A jeśli widok nie obejmuje zieleni albo w ogóle nie mamy dostępu do okien? Wtedy musimy zmysł wzroku trochę oszukać… Stąd w biurach oraz przestrzeniach komercyjnych coraz częściej spotkać można botaniczne tapety i fototapety, a nawet tzw. zielone ściany, czyli specjalne konstrukcje w rozmiarze XL pokryte żywymi lub stabilizowanymi roślinami, które mają przynieść wytchnienie i poczucie bliskiego kontaktu z tym, co czyste i nieskażone technologią.

 

Bambus, kamień, rdza

Sama zieleń to jeszcze nie wszystko. Projektanci przestrzeni biurowych w duchu designu biofilicznego przenoszą bioróżnorodność natury do wnętrz. Jej obecność kryje się pod postacią naturalnych materiałów, takich jak korek, bambus, drewno o wyrazistym rysunku lub fornir, a także różne rodzaje kamienia. Nawiązują do niej również stonowane barwy ziemi, zwłaszcza wszelkie odcienie rdzy, inspirowane glebami ferralitowymi, które pojawiają się nie tylko w projektach przestrzeni biurowych, lecz także w aranżacjach obiektów komercyjnych.

 

Karmienie zmysłów

Związki z naturą nie ograniczają się do warstwy wizualnej. Projektanci nie zaniedbują także zmysłów dotyku, węchu i słuchu. Na podłogach układa się miękkie wykładziny akustyczne, a ściany ozdabiane są grubymi, dźwiękochłonnymi okładzinami, które wygłuszają biurową przestrzeń i dodają jej przytulności. W obecnie projektowanych biurowcach dostęp do świeżego powietrza zapewniają – oprócz roślin – rekuperatory lub klimatyzatory ze specjalnymi filtrami. Do tego kojące odgłosy szemrzącej wody i śpiew ptaków płynący z głośników w strefach relaksu. Wystarczy zmrużyć oczy, by poczuć się jak na łące.

 

Światłocień i jego tajemnica

Światło przenikające do pomieszczeń pod różnymi kątami, z wielu źródeł i o regulowanej intensywności, którą można dostosować do pory dnia, wykonywanych zadań i nastroju to kolejny ważny element projektowania biofilicznego. Rozprasza się je i filtruje przez ażurowe ścianki i półprzezroczyste przepierzenia, które projektuje się w taki sposób, aby tworzyły wzajemnie przenikające się strefy światła i cienia. Ale gra ze światłem to nie jedyna ich rola. Dzielą wielkie powierzchnie na mniejsze, tworząc kręte i nieszablonowe ciągi komunikacyjne, które przywodzą na myśli sekretne ścieżki i labirynty, co z kolei porusza kolejny czuły punkt ludzkiej natury – zamiłowanie do tajemnicy i dreszczyku emocji, ale w kontrolowanych warunkach.

 

Symetria i geometria

Natura tylko z pozoru jest chaotyczna. Gdy przyjrzymy się jej dokładniej, odnajdziemy w niej geometryczne wzory, symetryczne formy i idealne proporcje. Występują one w przyrodzie z zaskakującą częstotliwością – tzw. złoty podział Fibbonacciego można obserwować w układzie ziaren słonecznika, przekroju owocu kiwi, rozłożeniu gałęzi na drzewach czy muszlach ślimaków. Spiralne wzory i geometryczne, powtarzalne formy, które zapewniają poczucie harmonii i porządku, są importowane do biurowych wnętrz na tapetach, strukturalnych okładzinach ściennych czy chociażby pod postacią krętych schodów. O zachowaniu należytej hierarchii przypominają również odsłonięte fragmenty instalacji i elementy konstrukcyjne budynków.

 

Wykorzystanie wzorów z natury w projektowaniu wnętrz biurowych
Geometryczne wzory nawiązujące do tych, które występują w naturze, pojawiają się m.in. na tapetach i wykładzinach we wnętrzach biurowych projektowanych według koncepcji biofilicznej.

 

Projektowanie przestrzeni biurowych zgodnie z koncepcją designu biofilicznego jest odpowiedzią na skomputeryzowany świat zdominowany przez zaawansowaną technologię. Próbą oswojenia i odnalezienia się w zdehumanizowanym środowisku, pełnym szkła, stali i betonu. Ciągle rosnąca popularność tej koncepcji wskazuje, że jest to próba udana.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »