Ergonomiczny stół BRIM

Czynników, które sprzyjają pracy przed komputerem, jest wiele. Podstawą jest oczywiście jak najlepszy komputer, do tego dochodzą wygodne meble, dobre oświetlenie, przyjemna aranżacja przestrzeni. Niebagatelną rolę w tego rodzaju pracy odgrywa biurko – wygodne, przestronne, ergonomiczne. Na rynku jest sporo propozycji. Na które warto zwrócić uwagę?

 

Aby wielogodzinna praca przed komputerem nie stała się katorgą i nie spowodowała poważnych problemów zdrowotnych, które będą nam towarzyszyć długie lata, biurko powinno mieć określone parametry.

 

Ergonomiczne biurko to podstawa

Jeśli będzie miało co najmniej 80 cm głębokości i 120 cm szerokości, zapewni komfortową pracę. Jak łatwo się domyślić, im większy blat biurka, tym wygodniejsze będzie ono w użytkowaniu. Będzie mogło też pomieścić niezbędne rzeczy, jak dokumenty czy dodatkowe sprzęty typu drukarka. Trzeba też wziąć pod uwagę, że blat powinien znajdować się na wysokości 72–75 cm. Warto tu uwzględnić także wzrost siedzącej przy biurku osoby. Jeśli ma to być mebel, z którego będą korzystać różni pracownicy, sprawdzi się biurko z regulowaną wysokością. Dodatkowym elementem zwiększającym komfort pracy jest nadstawka, na której można postawić monitor (o ile korzystamy z komputera stacjonarnego, a nie laptopa). Dzięki niej ekran będziemy mieć na odpowiedniej wysokości względem oczu.

Ergonomiczne biurka komputerowe do biura
Ergonomiczne, modułowe stanowiska pracy zapewniają wygodną prace i dużo miejsca do przechowywania dokumentów. Są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie liczy się optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Oczywiście dobrze, jeśli biurko jest wyposażone w szuflady bądź szafkę, w których można przechowywać niezbędne pomoce do pracy. Wygodne biurko komputerowe do biura powinno mieć szafki i szuflady po jednej stronie, a miejsce na dodatkowy sprzęt po drugiej. Ważnym elementem jest też wysuwana półka na klawiaturę.

Tyle jeśli chodzi o ogólne zasady. A jakie konkretne modele proponują producenci?

 

4 najpopularniejsze modele biurek komputerowych:

      1. Biurko na ścianę – dobry pomysł w przypadku niewielkich biur. To nawet nie tyle biurko, co sam blat mocowany do ściany, który w prosty sposób pozwala na wydzielenie przestrzeni do wykonywania zawodowych obowiązków. Tego typu biurka sprawdzają się również, jeśli miejsce naszej pracy jest w domu. Wiele z nich po skończonej pracy można złożyć, dzięki czemu stają się niemal niewidzialne. Tego typu biurka nie przyjmą już na siebie dodatkowych sprzętów, np. drukarki, nie pomieszczą też dużych ilości dokumentów, ale mogą się okazać jedynym ratunkiem w sytuacji, gdy do dyspozycji mamy mało miejsca. Na niezbędne rzeczy zaś zawsze możemy ustawić szafkę pod blatem.
      2. Biurko dwustanowiskowe – kolejny pomysł na wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Tego typu biurka sprawdzają się też w sytuacji, gdy blisko siebie mają siedzieć osoby ściśle ze sobą współpracujące, których praca wymaga częstych konsultacji. Dwustanowiskowe biurka z reguły mają wmontowane szafki i szuflady mieszczące konieczne dokumenty oraz wysuwaną szufladę na klawiaturę. Do tego ich blaty są na tyle szerokie, że pozwalają pracującym przy nich osobom zachować nieco przestrzeni dla siebie.
      3. Biurko regulowane – nie dość, że pozwala na idealne dopasowanie do każdego użytkownika, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała, to jeszcze może się zmienić w biurko do pracy stojącej, która jest rekomendowana jako zdrowa dla kręgosłupa. Optymalne modele pozwalają na regulację nie tylko blatu, ale również wysuwanej półki na klawiaturę. Warto wspomnieć, że często biurka te są wyposażone również w regulację kąta nachylenia blatu, co oczywiście nie jest potrzebne użytkownikom komputerów, ale sprawdza się w przypadku chociażby architektów kreślących projekty.
      4. Biurko narożne – to kolejna propozycja ratująca małe przestrzenie. Wydzielając na biurko cały kąt pomieszczenia, zyskujemy dużą przestrzeń roboczą. Takie biurko bez problemu pomieści i komputer, i dokumenty, a nawet drukarkę, pozostawiając do swobodnego zaaranżowania resztę pokoju.

 

Możliwości jest wiele – producenci oferują bowiem nie tylko biurka o różnych funkcjonalnościach czy rozmiarach, ale także w różnych kolorach, co pozwala na optymalne dopasowanie do wystroju danego wnętrza. Aby nie pogubić się w morzu ofert, warto za kierunek przyjąć zasady ergonomii – najważniejsze przecież w wielogodzinnej pracy z komputerem jest to, aby nie zrujnowała nam ona pleców i aby nie stała się przykrym obowiązkiem.

 

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »