Oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze to bardzo ważny, ale niestety w wielu firmach zaniedbany temat. Pracodawcom często wydaje się, że wystarczy światło emitowane przez ekran komputera, aby praca przy tym urządzeniu była komfortowa i bezpieczna dla zdrowia. Tymczasem aranżując stanowisko pracy dla osoby korzystającej z komputera, należy wziąć pod uwagę normy BHP, których przestrzeganie pomaga zapobiegać wielu groźnym chorobom wzroku oraz zwiększa komfort pracy.
Oświetlenie biurowe kluczem do efektywnej pracy
Oświetlenie to jeden z najważniejszych parametrów, jakie mają wpływ na ergonomię pracy. W końcu w biurze spędzamy kilka, a nawet kilkanaście godzin każdego roboczego dnia, pracując zarówno za dnia, jak i po zmroku. Dlatego pomieszczenie to musi być prawidłowo oświetlone, z uwzględnieniem specyfiki wykonywanej w nim pracy. Jak już pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich tekstów, pomieszczenia biurowe przeznaczone do pracy stałej (a więc takie, w których łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny) powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnione w nich było oświetlenie dzienne, dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Jednak niezależnie od niego w każdym biurze musi być również oświetlenie sztuczne, spełniające wskazane przepisami normy. Dodatkowego znaczenia nabiera oświetlenie biur, w których pracownicy korzystają z komputerów, czyli w dzisiejszych czasach w zdecydowanej większości firm. Wytężona praca przed komputerem jest już wystarczająco obciążająca dla naszego wzroku, dlatego nie powinniśmy go wysilać jeszcze bardziej z powodu niewłaściwego oświetlenia naszego stanowiska.
Czym się kierować, wybierając oświetlenie do pracy przy komputerze?
Z pomocą przychodzą tu przepisy polskiej normy PN-EN 12464-1:2003, Kodeksu Pracy, a także Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Według tych źródeł podstawowym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia biurowego (również do pomieszczeń wyposażonych w komputery), jest poziom natężenia oświetlenia, który według przepisów powinien wynosić co najmniej 500 lx. Dla stanowisk, na których praca jest wykonywana w sposób dorywczy, wartość ta może wynosić mniej, bo 300 lx. Najlepiej sprawdzą się lampy zawieszone w okolicy komputerów, tak by snop światła padał z gór na klawiaturę czy biurko, w odległości około 30 cm od naszego wzroku. Odciążyć wzrok pomoże również doświetlenie ściany za monitorem i biurkiem komputera. Dobrze jest zróżnicować natężenie oświetlenia komputerowego miejsca pracy – światło o dużym natężeniu powinno padać na stół i klawiaturę, a słabsze na ekran, tak aby nie powodować olśnienia odbiciowego.
Ograniczenie wspomnianego olśnienia jest ważną zasada konieczną do uwzględnienia podczas planowania oświetlenia pomieszczeń z komputerami. Zależy ono głównie od własności odbiciowych powierzchni ekranu komputera. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ze względu na własności odbiciowe wyróżnia się trzy klasy monitorów, od I, a więc takich z najefektywniejszą powłoką odbiciową, do III, z najsłabszą powłoką. Wybór odpowiedniego ekranu monitora bezpośrednio wiąże się więc z właściwym oświetleniem stanowiska pracy. Ponadto aby ograniczyć olśnienie odbiciowe, zalecane jest stosowanie opraw oświetleniowych o odpowiednim kształtowaniu bryły światłości.
Nasz wzrok najbardziej lubi światło ciepłe, i to właśnie ono najlepiej sprawdzi się w miejscu, w którym pracujemy.
Jakie lampy do biura?
W dobie dbania o środowisko i propagowania zachowań proekologicznych – oczywiście najlepiej energooszczędne. Furorę zarówno w mieszkaniach, jak i w miejscach użyteczności publicznej robią ledy, które świetnie sprawdzają się również w biurach. Nie zapominajmy także o aspekcie estetycznym, bo oświetlenie oprócz tego, że odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu komfortu pracy i ergonomii stanowiska komputerowego, może jeszcze pięknie wyglądać i stanowić kropkę nad i w aranżacji całej przestrzeni biurowej.
Jeśli chodzi o oświetlenie główne, można postawić na oczka sufitowe, świetlówki liniowe, plafony lub lampy wiszące. Ciekawym rozwiązaniem w bardziej ekstrawagancko wyposażonych biurach mogą być piękne i okazałe żyrandole. W przypadku większych powierzchni biurowych dobrym sposobem jest połączenie kilku rodzajów lamp, dzięki czemu zyskuje się nie tylko dobre oświetlenie pomieszczenia, ale też niebanalny efekt wizualny. Ciekawym pomysłem, choć stanowiącym bardziej atrakcję dla oka niż sposób na spełnienie norm BHP, są takie źródła światła jak kolorowe neony, węże świetlne, różnego rodzaju panele świetlne.
Z kolei oświetlenie miejscowe, inaczej punktowe, to przede wszystkim lampki biurkowe, z możliwością regulacji wysokości i kąta padania światła. Pozwolą one na doświetlenie klawiatury i blatu biurka.
A może warto skorzystać z pomocy?
Jak widać, wybór oświetlenia do pracy przy komputerze, choć może wydawać się zadaniem banalnym, wymaga zapoznania się z normami BHP, przepisami prawa pracy oraz z naprawdę bogatą ofertą rynkową. Dlatego dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie z pomocy fachowców, jak choćby architekta wnętrz czy profesjonalnej firmy specjalizującej się w projektowaniu i kompleksowym wyposażaniu wnętrz biurowych, która pomoże wybrać jak najlepsze oświetlenie dopasowane do potrzeb konkretnego miejsca pracy, a przy okazji niebanalnymi lampami upiększy nasze biuro.
Pozdrawiamy
Zespół Consido