Miejsca publiczne służące studentom do nauki kojarzą się zwykle z chłodną, zdyscyplinowaną przestrzenią odwzorowującą definicję samego szkolnictwa. Ciepłe akcenty kolorystyczne? Rozwiązania, które zapewnią komfort akustyczny czy też pracy w intymniejszych warunkach? A jednak powoli to się zmienia. Najczęściej studenci szukają materiałów i studiują je w uczelnianych czy szkolnych bibliotekach. To wciąż tam znajdują się źródła cennych informacji niedostępne w Internecie. To również tam, w ciszy i spokoju, spotkaliby się chętnie z kolegami, z którymi wspólnie przygotowują prezentację czy raport.
Boksy akustyczne – dla dużych bibliotek
Dostępne obecnie na rynku technologie akustyczne są na tak zaawansowanym poziomie, że zapewniają wielofunkcyjność, która w dużych bibliotekach sprawdza się wręcz znakomicie. Kilkuosobowe boksy akustyczne, wyposażone we własne oświetlenie, klimatyzację i mediaport, tworzą cichą wyspę, tuż przy źródłach informacji. Tutaj, w pełnym komforcie akustycznym, grupa studentów może spotkać się i przygotować wspólne zadanie. Tutaj można w ciszy, ale i nikomu nie przeszkadzając, wykonywać prace wymagające pełnego skupienia. Tutaj wreszcie studenci mają zapewnione warunki do prywatności, która często jest warunkiem efektywnej nauki. Boksy akustyczne i budki akustyczne z pewnością coraz częściej znajdą swoje miejsce na uczelniach. Potwierdzeniem tego akustycznego trendu są popularne wśród studentów boksy VANK, w Centrum Informacyjno – Bibliotecznym w Łodzi.
Ścianki akustyczne – elastyczne rozwiązania akustyczne dla kreatywnej pracy
Elastycznym i przynoszącym wiele korzyści rozwiązaniem są również akustyczne ścianki mobilne. Zmniejszają one nadmierny szum panujący w większych przestrzeniach, ale nie tylko. Pozwalają one na łatwe przesuwanie i tworzenie w otwartych przestrzeniach bibliotek częściowo zamkniętych stref, które oddzielają grupę pracujących przy jednym projekcie studentów. Zapewnia to atmosferę sprzyjającą pracy intelektualnej. Pozwalają one bowiem na odgrodzenie zarówno dźwiękowe, jak i wizualne. Pewną intymność, która ułatwia koncentrację.
Więcej o sposobach wykorzystujących technologie akustyczne piszemy tutaj: https://consido.pl/5-sprawdzonych-sposobow-wyciszania-pomieszczen-biurowych/
Panele i przegrody akustyczne
W przypadku mniejszych bibliotek boksy akustyczne czy ścianki mobilne mogą się nie sprawdzić. Zwyczajnie nie będzie dla nich miejsca. Nie zmienia to faktu, że również tu można zadbać do pewnego stopnia o komfort akustyczny studentów czy uczniów. Temu służyć mogą panele akustyczne, których obecność na ścianach znacznie poprawia akustykę przestrzeni. Dźwięk nie odbija się od twardych powierzchni podłogowych, a jest rozbijany o elementy tapicerowane, które mają przy tym właściwości pochłaniania dźwięków. Biurka ustawione w bibliotece mogą być z kolei wyposażone w przegrody, które również poprawiają akustykę, a przy tym zapewniają większą prywatność podczas nauki.
Ścianki akustyczne czy boksy mogą być przy okazji nośnikiem żywego koloru w monotonnej zwykle przestrzeni bibliotecznej. Dynamiczną formą, która sprzyja kreatywnemu myśleniu.