Restauracje w Polsce najczęściej projektuje się w taki sposób, że część gastronomiczna znajduje się na tym samym poziomie, na którym umiejscowiona jest kuchnia, zmywalnia i inne pomieszczenia zaplecza. Są jednak przypadki, w których projektowanie restauracji uzależnione jest od potrzeby oddzielenia tych stref piętrami. Ma to swoje zalety!
Stara Poczta to nowy, niezwykle klimatyczny punkt gastronomiczny w Białej Podlaskiej. Umiejscowiony jest w jednym z budynków, które przed wojną służyły jako poczta konna. Przez lata użytkowany w różnych celach i przez różnych właścicieli zatracił swoje pierwotne kontury, jednak pod warstwą brudu i tynku zachowała się piękna, stara cegła, oryginalne łuki i wnęki. Wydobyte na powierzchnię miały stać się atutem wokół którego zostało zaaranżowane wnętrze.
Projekt restauracji w 4D
Zanim jednak przystąpiliśmy do projektowania wnętrza, musieliśmy się zmierzyć z optymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Parter budynku, przeznaczony dla gości to stosunkowo nieduża przestrzeń, którą szkoda było ograniczać umiejscawiając na tym poziomie zaplecze. Miało ono zatem znaleźć się na piętrze pierwszym i być funkcjonalnie połączone z barem. To właśnie umiejscowienie baru stało się kluczem, a właściwie sercem tej realizacji. Od niego został uzależniony cały projekt restauracji i podział na poszczególne pomieszczenia. Do połączenia komunikacyjnego zaplecza z barem wykorzystaliśmy dwustronną windę gastronomiczną, wkomponowaną w linię baru. Od strony reprezentacyjnej znalazły się drzwi do czystej komory, przez którą z kuchni trafiają na dół zamówione potrawy. Po drugiej stronie z kolei umieściliśmy komorę na brudne naczynia, transportowane prosto do zmywalni. Powstał czytelny i funkcjonalny układ. Rozwiązanie zarówno higieniczne, jak i w pełni zagospodarowujące przestrzeń parteru na potrzeby klientów Starej Poczty.
Meble do restauracji – lekkie i ażurowe
Największym wyzwaniem przed jakim stanęliśmy aranżując wnętrze było przełamanie charakteru tej zabytkowej, surowej nieco, ceglanej bryły. Detale i wyposażenie musiały być lekkie, nie zakłócające przestrzenności, która już ograniczona była słupami i łukami. Bar wykonaliśmy z odciążających formę wręg. Na podłodze położyliśmy szlachetne drewno, z którego wykonane zostały również parawany i kwietniki. To zbudowało odpowiedni kontrast i ociepliło wnętrze przy zachowaniu oryginalnej architektury. Meble do restauracji wybraliśmy lekkie, często ażurowe i raczej jasne. Nienachalne, oddające prym samej przestrzeni.
Oświetlenie do restauracji w zależności od funkcji
Projektowanie restauracji, kawiarni i wszystkich innych punktów gastronomicznych wymaga dużej uważności w zakresie dopasowania oświetlenia. Ogólne źródła światła służą w Starej Poczcie doświetleniu dróg komunikacyjnych (w tym ewakuacyjnych), przejść, korytarzy, łazienek. Spełniają one polskie normy w tym zakresie. Drugi typ oświetlenia, wzorowany na branży retail, doświetla i uwypukla walory linii barowej oraz – poprzez odpowiednią temperaturę barwową – produkty i dania sprawiając, że wyglądają one apetycznie. Trzeci typ służy budowaniu atmosfery lokalu (tu również kierowaliśmy się lekką, przezroczystą formą). Klosze są ażurowe, a w wielu miejscach powieszone są ozdobne żarówki. Oświetlenie do restauracji buduje nie tylko klimat miejsca. Ma również pobudzać apetyt zachęcając do konsumpcji, a na poziomie funkcjonalnym umożliwiać pracownikom bezpieczne i wygodne poruszanie się po lokalu, stąd duża troska z naszej strony, by źródła światła dobrane zostały w zależności od konkretnych potrzeb.
Zobacz także nasz wpis o projektowaniu restauracji typu pizzeria.