Projektowanie restauracji, każdej – bez względu na jej typ – wymaga szczególnej uwagi ze względu na normy sanitarne. Wymaga również troski o zapewnienie dobrej atmosfery i przyjemności płynącej z pobudzających apetyt zmysłowych doznań.
Normy sanitarne – najważniejsze aspekty
Ze względu na przepisy BHP, trudno wyobrazić sobie restaurację, powstającą bez przemyślanego projektu, w którym przestrzeń odpowiada wymogom higieny. Na przykład strefa służąca zmywaniu brudnych naczyń, nie powinna bezpośrednio stykać się z tą, w której przygotowywane są posiłki. Dotyczy to również ciągów komunikacyjnych. Kelnerzy odnoszący brudne naczynia, nie mogą przechodzić w pobliżu osób przygotowujących i serwujących dania. W pizzerii dotyczy to również tej strefy, w której kucharz przyrządza placki na oczach gości i umieszcza je w piecu. Wygodnym rozwiązaniem jest umiejscowienie zmywalni pomiędzy linią wydawczą, a kuchnią. Przekazywanie umytych naczyń do kuchni za pomocą tzw. szafy przelotowej. To zastosowanie automatyki ruchu, w której zmywalnia znajduje się blisko kuchni, ale nie styka się z nią bezpośrednio. Miejscem kontaktu jest jedynie okienko, przez które przekazywane są już czyste naczynia.
Podobnie ważna jest strefa toalet, których liczba powinna być uzależniona od ilości miejsc przewidzianych w restauracji dla gości. Już powyżej 20 – 30 krzeseł wymaga zaprojektowania osobnych toalet dla kobiet i mężczyzn. W pizzeriach, które zwykle nie są dużymi lokalami, damską toaletę można zaprojektować również pod kątem niepełnosprawnych, pamiętając o odpowiednio dużej przestrzeni dla niej i profesjonalnemu wyposażeniu.
Projektowanie pizzerii – włoskie krajobrazy
Od pizzerii zwykle oczekujemy, że będziemy mogli przyglądać się temu, w jaki sposób powstaje nasz placek, dlatego sercem tego lokalu jest bar. W oczekiwaniu na swoje zamówienie możemy wówczas obserwować kucharza wykonującego magiczne ruchy podczas przygotowywania ciasta, gdy w powietrzu unosi się mgła fruwających w powietrzu drobin mąki. Ugniata je, formuje, a następnie układa na nim wybrane składniki. Przestrzeń ta powinna być schludna, poukładana, estetycznie uwydatniać składniki i grać zapachem, urokiem świeżych przypraw (pięknie prezentują się na osobnych standach czy drewnianych półkach). Wyposażona oczywiście w odpowiednie oświetlenie. Na przykład niewidoczne, a dające mocne światło kierunkowe reflektory na szynie oraz oświetlenie bardziej teatralne, budujące atmosferę, z ciepłą barwą i wysokim wskaźnikiem oddawania barw. Jeśli chodzi o piec to obecnie panuje moda na te opalane drewnem, ponieważ pizza wówczas zyskuje dodatkowe walory smakowe i zapachowe. Nie zawsze jednak możliwe jest jego zamontowanie, dlatego popularny pozostaje wyposażony w dwie półki piec elektryczny. W sferze budowania klimatu pizzerii, najpopularniejsze pozostają nawiązania do kultury, sztuki i krajobrazów Włoch. Cegła, lub drewno czy też biała ceramika odnosząca się do stylistyki pieców. Zdarza nam się również projektować restauracje typu pizzeria bardziej uniwersalne, w których dominuje surowsza, barowa atmosfera. Bez nawiązań do kultury Italii.
Meble do pizzerii – stawiajmy na zróżnicowanie
Dobrze jest postawić na zróżnicowane strefy. Na przykład jedną zaprojektować „na miękko”, sofami i tzw. soft sitting. Drugą – tradycyjnie z krzesłami i stolikami. W przypadku pizzerii najlepiej wybrać do niej stoliki o wymiarach 60×60 lub 70×70 cm, które z jednej strony łatwo łączyć w przypadku dużej grupy gości, a z drugiej zapewniających intymność i wystarczającą odległość pomiędzy mniejszymi grupami.
Więcej na temat stolików do restauracji piszemy w naszym wpisie blogowym zatytułowanym “Stoły do restauracji”.
Po bokach i przy oknach warto z kolei umieścić strefę stolików barowych z hokerami, które służą szybkiej konsumpcji czy wypiciu piwa w drodze pomiędzy załatwianiem codziennych spraw. Meble do pizzerii warto, by działały również kolorem – wesołym, choć nie krzykliwym, przyjazną w dotyku tkaniną, a przede wszystkim trwałością i łatwością w czyszczeniu. Jest to bądź co bądź miejsce publiczne, w którym przebywa dużo ludzi i łatwo o zanieczyszczenia. Trudno też sobie obecnie wyobrazić restaurację bez kącika dla dzieci, przy czym coraz częściej nie są to strefy ze stoliczkami, w których dzieci rysują kredkami, a wieże multimedialne z edukacyjnymi grami i zabawami. Cóż – znak czasu.