W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykłada się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, branża wnętrzarska również podąża tą ścieżką, oferując rozwiązania, które są nie tylko estetycznie przyjemne, ale również przyjazne dla planety.

To nie jest wpis o kolejnym designerskim biurze. To relacja z projektowania i wyposażania przestrzeni pracy optymalnie do możliwości miejsca i potrzeb Klienta. A jednak równie ciekawe wyzwanie. Uczące rozwagi i troski nawet o najmniejszy detal.

Biuro położone jest w wymarzonej lokalizacji. W Centrum LIM – sercu Warszawy, na wprost Dworca Centralnego. Mieści się na 19. piętrze, ostatnim biurowym, bo od 20. zaczynają się kondygnacje należące do hotelu Marriott. Widok na Warszawę jest imponujący.

Projektowanie przestrzeni pracy w sztywnej infrastrukturze

Ukończony w 1989 roku wieżowiec budowany był przez 12 lat. Zaprojektowali go Tadeusz Stefański, Jerzy Skrzypczak i Andrzej Bielobradek, w stylu międzynarodowym. Wówczas był on synonimem nowoczesnego budownictwa biurowego, a jednocześnie jednym z symboli nadchodzących przemian polityczno – gospodarczych. Dzisiaj należy wciąż do jednych z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy, jednak jego infrastruktura jest przestarzała i wymaga szczególnego podejścia do projektowania wnętrza. Niskie i ciasne pomieszczenia oraz wiele elementów, których nie można przenieść czy usunąć wymaga szukania sprytnych rozwiązań. Nie obciążających przy tym dodatkowo tej przestrzeni. Wyciągnięcia z niej optimum możliwości do pracy kilkunastoosobowego zespołu.

Biuro z widokiem na centrum Warszawy

Gra kolorem i materiałem


Wiedzieliśmy od początku, że biuro trzeba urządzić w stylu skandynawskim – mówi nasz projektant, Michał Nowacki. – Tylko jasne kolory. Kombinacja odcieni bieli, szarości z niewielkimi akcentami bardziej nasyconymi. Żadnych klimatów loftowych z ciężkimi, ciemnymi meblami czy cegłą – nie wchodziły tutaj w grę. Sprawdziło się przy tym projekcie myślenie techniką malarską, jaką jest perspektywa powietrzna, stosowana m.in. przez Michała Anioła. Służy ona zwiększeniu iluzji głębi. Pomogła ona w odczarowaniu wizualnej ciasnoty biura. Na pierwszym planie mamy meble z elementami w ciepłych kolorach, a tłem dla nich są monochromatyczne, chłodno szare tapety. Tymi ciepłymi akcentami są nie tylko kanapy w części recepcyjnej i niewielkim open space, ale również przybiurkowe panele akustyczne z weluru, m.in. w kolorze musztardowym. Wprowadziły one dodatkowo szlachetny, miękki element kontrastujący z prostymi, funkcjonalnymi kształtami biurek.
I jeszcze akcenty zieleni na ścianach. Zielone maty, które mają urozmaicić dużą ilość płaskich, gładkich powierzchni.

Wykorzystanie technik malarskich pozwala stworzyć wrażenie większej przestrzenności pomieszczenia

Meble biurowe szyte na miarę

Analiza potrzeb pracowników ułatwiła projektowanie biura i rozplanowanie pomieszczeń. Gdzie ma się znaleźć sala konferencyjna. Duża i niewielka, klubowa. Jak podzielić pomieszczenia pomiędzy pracownikami. Gdzie jest głośniej, a gdzie ciszej i kto potrzebuje większej dozy skupienia. Kiedy biuro zostało podzielone i wstępnie zaaranżowane, zaczęliśmy się zastanawiać nad meblami biurowymi. Musiały być jasne i odpowiednio wymiarami dopasowane do często niewielkich pomieszczeń, w których miały – w komfortowych warunkach – pracować dwie lub trzy osoby. Do biurek dopasowaliśmy nietypowo cienkie blaty i konstrukcję taką, że sprawiają one wrażenie, jakby lekko lewitowały. Wbrew pozorom wytrzymałą, ponieważ zastosowaliśmy odpowiednią grubość ścianek stelażu. Oprócz typowych, ergonomicznych foteli biurowych wprowadziliśmy też eleganckie, tapicerowane krzesła o bardziej domowym charakterze. I wspomniane wyżej kanapy. Ciepłe i miłe w dotyku.

Proste i funkcjonalne. Meble biurowe dopasowaliśmy skrupulatnie do potrzeb, a zarazem możliwości samej przestrzeni

W efekcie udało się nam zaprojektować biuro nie ekstrawaganckie, ale optymalnie wykorzystujące dostępne możliwości. Poczucie ciasnoty czy niskich sufitów nie jest dojmujące. Pracownicy mają komfort pracy a przy tym towarzyszy im widok na pnącą się ku górze Warszawę. Jest dobrze :).

Najnowsze wpisy:

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »