Badania wskazują, że większość Polaków nie ma ochoty wracać do biura w pełnym wymiarze godzin. Część z nich chciałaby pracować w modelu hybrydowym, a część wyłącznie w domu. Pracodawcy muszą w tej sytuacji zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie – jak ich zachęcić do powrotu? Jedną z odpowiedzi daje projektowanie biur w oparciu o hospitality design.

Hospitality design – w stronę potrzeb osobistych

Hospitality design to ogólnie rzecz biorąc sposób kreowania przestrzeni publicznych nastawionych na przyjmowanie gości, w tym przede wszystkim hoteli. Wypracowane przez projektantów modele projektowe opierają się głównie na zapewnieniu konkretnych doświadczeń: poczucia komfortu, dobrego samopoczucia i zaspokajania rozmaitych potrzeb osobistych. Ponad rok pracy w domu jeszcze bardziej zatarł granice pomiędzy przestrzenią domu i biura, ale także osobistą i społeczną. Stąd hospitality design wydaje się dobrym kierunkiem nad sposobem myślenia o miejscu pracy, bo jego definicja nigdy już nie będzie taka sama. Dlatego inspiracji trzeba poszukać gdzie indziej.

Projektowanie biur, w których czujesz się jak wśród swoich

 

Biura muszą się zmienić, a inspiracji warto poszukać w hospitality design (zdjęcie biura wg projektu Katarzyny Janickiej-Świerguły).

 

Gościnność, komfort osobisty i dobre samopoczucie pracowników wydają się być obecnie podstawowymi wytycznymi, jakimi należy się kierować podczas projektowania biur. Równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym to teraz raczej integracja obu tych sfer. Od każdej z nich oczekujemy podobnych doświadczeń, a przy tym jak nigdy wcześniej pracodawca walczy o lojalność pracownika, którą zyskuje dzięki jego dobremu samopoczuciu. Wiąże się ono nie tylko z wysokością pensji, możliwościami zawodowymi, ale również akceptacją, szacunkiem i zapewnieniem komfortowych warunków. Takich, które gwarantują zarówno podmiotowość, jak i możliwość swobodnego wchodzenia interakcje społeczne. I właśnie ta ostatnia potrzeba – społecznych relacji, rozmów, kontaktów bezpośrednich jest tym, co ma potencjał. Przyciągnie pracownika z powrotem do biura. Jednak w przestrzeni zaprojektowanej tak, by zachęcała nie tylko do rozmów o biznes planie, ale również planach na weekend. Opierająca się raczej o design dopasowany do potrzeb hubów społecznościowych, które w naturalny sposób rodzą się w każdej firmie. Słowem całość przestrzeni biurowej powinniśmy zobrazować sobie jako niejednolitą przestrzeń z rozmaitymi strefami, miejscami spotkań o coraz mniej formalnym charakterze. Zaaranżowanymi ciekawie, przytulnie i wygodnie. Czy tak właśnie nie jest w dobrym hotelu?

Projektowanie biur, a personalizacja

Kiedy trafiamy do hotelu, mamy pełną świadomość tego, że w naszym pokoju chwile wcześniej przebywał ktoś inny i że ktoś inny spocznie na tym konkretnym łóżku, kiedy my wyjedziemy. Dokładnie w tym modelu pracują firmy wybierające model hybrydowy, ale przecież już wcześniej, przed pandemią, stosowany był model activity based working, w którym stanowisko pracy przestaje należeć do jednej osoby. Przy czym nowość polega na możliwościach personalizowania takich miejsc. Zespół projektantów i inżynierów Google R+D Lab już wprowadza do projektowanych przez siebie przestrzeni pracy rozwiązania, które każdemu użytkownikowi pozwalają szybko dopasować miejsce do swoich upodobań. Po zalogowaniu się na firmowy serwer wybierają oni spersonalizowane wcześniej preferencje: wysokość biurka, rodzinne zdjęcia na monitorze, ulubioną muzykę w tle z wybranym poziomem głośności, temperaturę barwową i natężenie oświetlenia, a nawet temperaturę. Jak w hotelu – nawet jeśli ten pokój nie jest mój, chcę się w nim czuć, jak u siebie.

 

Coraz częściej producenci mebli biurowych tworzą uniwersalne kolekcje do każdej przestrzeni. Na zdj. VANK_RING.

 

Zacieranie granic pomiędzy prywatnym, a społecznym

Skoro możemy dzisiaj pracować wszędzie to możemy też od każdego miejsca oczekiwać podobnych doświadczeń. Jeśli mamy komfortowo urządzony home office to nie chcemy wracać do biura, w którym stoją w równym rzędzie i równych odległościach od siebie biurka. Wrócimy, jeśli home office nam nie wystarczy, a nie wystarczy, kiedy w biurze będziemy mogli – jak w hotelowej restauracji – usiąść wygodnie w ciekawie i nastrojowo zaprojektowanej przestrzeni. Porozmawiać, wypić kawę i wzajemnie nakręcić się do pracy. Zaspokoić tym samym potrzeby osobiste i zawodowe. Nic dziwnego zatem, że producenci mebli biurowych projektują kolekcje, które mają uniwersalny charakter, bo z powodzeniem można je ustawić zarówno w hotelowej restauracji, jak i przestrzeni coworkingowej biura. Że oświetlenie i dekoracje sprzyjają wrażeniu przytulności a przy tym zapewniają rozmaite wrażenia sensoryczne, które – jak wiadomo – pobudzają wyobraźnię i kreatywność.

Konwencjonalne projektowanie biur w oparciu o open space z tradycyjnymi salami konferencyjnymi przechodzi powoli do lamusa. Zamiast tego powstają strefy do pracy indywidualnej, w ciszy, w mniejszych zespołach i coworkingowe, sprzyjające spontanicznej wymianie myśli. A jak tu przyjemnie płynie czas!

Kolekcja MDD Bazalto trafnie symbolizuje tworzenie w środowisku pracy spontanicznych hubów społecznościowych

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »