Projektowanie wnętrz publicznych, w których dzieci się bawią, a rodzice na nie czekają, jest ciekawe i wzbudza pozytywne emocje. Sprzyja temu oczywiście atmosfera miejsca, bo są to zwykle sale zabaw, figloraje czy kluby, w których projektujemy funkcjonalne, ale również kolorowe rozwiązania. Nie zmienia to faktu, że mamy tu do czynienia z kilkoma wyzwaniami.
Technologie akustyczne, jak do biura
Projektowanie wnętrz publicznych tego typu wiąże się zawsze z wyzwaniem polegającym na wzięciu pod uwagę potrzeb nie tyle dzieci – te mają swoje przestrzenie do zabawy – co rodziców. Czekających na swoje zajęte figlami latorośle, czasem nawet dwie – trzy godziny. To dużo czasu, z którym trzeba coś zrobić. Aż się prosi wobec tego, by zaaranżować tę przestrzeń – poczekalnię trochę na wzór miejsc pracy czy coworkingowych. Wprowadzić technologie akustyczne, np. sofy, budki akustyczne, panele akustyczne, przegrody. Po pierwsze tłumią one hałas dobiegający ze strefy przeznaczonej dla dzieci, a po drugie zapewniają komfort, jeśli rodzic postanowi wykorzystać czas do tego, by wysłać e-mail, chwilę popracować i w spokoju wypić kawę.
Więcej na temat technologii akustycznych do biura piszemy tutaj: 5 sprawdzonych sposobów wyciszania przestrzeni biurowych.
Jak zlikwidować pogłos?
Zostając jeszcze chwilę przy akustyce. Miejsca zabaw – zwłaszcza figloraje – są zazwyczaj umiejscowione w halach wykonanych z płyt warstwowych, wysoko rezonujących. Nie tłumią one dźwięków, sprzyjają echu i pogłosowi. Dla projektanta jest to informacja, że należy pomyśleć o wykorzystaniu materiałów pochłaniających i odbijających dźwięk. W takich sytuacjach wprowadzamy wykładziny, rozwiązania z zakresu biophilic design, lub sztuczne rośliny, parawany, wspomniane wyżej technologie akustyczne i dużo tapicerowanych mebli. Koniecznie przy tym wykonanych z takich tkanin, które łatwo jest utrzymać w czystości. W końcu jest to przestrzeń publiczna.
Jak dobrać meble do wnętrz publicznych?
No właśnie. Projektowanie wnętrz publicznych, a dokładniej miejsc zabaw dla dzieci wymaga, by meble pasowały do charakteru przestrzeni, ale również – by spełniały oczekiwania dorosłych użytkowników. Ważna jest kolorystyka – żywa, wesoła, ale jednak przełamana. Przyciszona szarościami, spokojniejszymi akcentami, zapewniającymi komfort wzrokowy oczekującym rodzicom.
Budki i sofy akustyczne dobrze jest wyposażyć w mediaporty i przyłącza, umożliwiające korzystanie z laptopów. Obowiązkowy również powinien być dostęp do Internetu.
Przy doborze mebli, zwłaszcza tych akustycznych, ważnym aspektem jest, by nie były to rozwiązania ograniczające rodzicom widok na to, co robią ich dzieci. Każdy z nich ma potrzebę kontrolowania, czy wszystko jest z nimi w porządku. Bez tej możliwości dorośli – po prostu – nie poczują się komfortowo.
Huśtawki, klocki i inne dodatki
Przy jednym z naszych ostatnich projektów, figloraju Ancymondo, zastosowaliśmy również – w przestrzeni służącej oczekiwaniu na dzieci – rozwiązania aranżacyjne, nawiązujące do charakteru wnętrza. Wprowadziliśmy huśtawkę, która pozwala na chwilę relaksu każdemu, bez względu na wiek. I duże, miękkie, przyjazne klocki w żywych kolorach, na które miło popatrzeć, na chwilę usiąść, a nawet powygłupiać się pośród nich.
Projektowanie wnętrz publicznych rządzi się swoimi prawami. Z pewnością powinny się tam znaleźć boksy akustyczne i inne tego typu rozwiązania. Z pewnością również warto pomyśleć, by rodzice czekający na swoje dzieci, mieli możliwość zajęcia czymś czasu wolnego.