Projektowanie wnętrz publicznych, w których dzieci się bawią, a rodzice na nie czekają, jest ciekawe i wzbudza pozytywne emocje. Sprzyja temu oczywiście atmosfera miejsca, bo są to zwykle sale zabaw, figloraje czy kluby, w których projektujemy funkcjonalne, ale również kolorowe rozwiązania. Nie zmienia to faktu, że mamy tu do czynienia z kilkoma wyzwaniami.

Technologie akustyczne, jak do biura

Projektowanie wnętrz publicznych tego typu wiąże się zawsze z wyzwaniem polegającym na wzięciu pod uwagę potrzeb nie tyle dzieci – te mają swoje przestrzenie do zabawy – co rodziców. Czekających na swoje zajęte figlami latorośle, czasem nawet dwie – trzy godziny. To dużo czasu, z którym trzeba coś zrobić. Aż się prosi wobec tego, by zaaranżować tę przestrzeń – poczekalnię trochę na wzór miejsc pracy czy coworkingowych. Wprowadzić technologie akustyczne, np. sofy, budki akustyczne, panele akustyczne, przegrody. Po pierwsze tłumią one hałas dobiegający ze strefy przeznaczonej dla dzieci, a po drugie zapewniają komfort, jeśli rodzic postanowi wykorzystać czas do tego, by wysłać e-mail, chwilę popracować i w spokoju wypić kawę.

Więcej na temat technologii akustycznych do biura piszemy tutaj: 5 sprawdzonych sposobów wyciszania przestrzeni biurowych.

Budki akustyczne, wyposażone w wygodne siedziska i mediaport pozwalają oczekującym pracę lub rozmowę w komfortowych warunkach.


Jak zlikwidować pogłos?

Zostając jeszcze chwilę przy akustyce. Miejsca zabaw – zwłaszcza figloraje – są zazwyczaj umiejscowione w halach wykonanych z płyt warstwowych, wysoko rezonujących. Nie tłumią one dźwięków, sprzyjają echu i pogłosowi. Dla projektanta jest to informacja, że należy pomyśleć o wykorzystaniu materiałów pochłaniających i odbijających dźwięk. W takich sytuacjach wprowadzamy wykładziny, rozwiązania z zakresu biophilic design, lub sztuczne rośliny, parawany, wspomniane wyżej technologie akustyczne i dużo tapicerowanych mebli. Koniecznie przy tym wykonanych z takich tkanin, które łatwo jest utrzymać w czystości. W końcu jest to przestrzeń publiczna.

Jak dobrać meble do wnętrz publicznych?

No właśnie. Projektowanie wnętrz publicznych, a dokładniej miejsc zabaw dla dzieci wymaga, by meble pasowały do charakteru przestrzeni, ale również – by spełniały oczekiwania dorosłych użytkowników. Ważna jest kolorystyka – żywa, wesoła, ale jednak przełamana. Przyciszona szarościami, spokojniejszymi akcentami, zapewniającymi komfort wzrokowy oczekującym rodzicom.
Budki i sofy akustyczne dobrze jest wyposażyć w mediaporty i przyłącza, umożliwiające korzystanie z laptopów. Obowiązkowy również powinien być dostęp do Internetu.

Przykład rozwiązania, jakim są sofy akustyczne. Wygodne, zapewniające komfort przebywania w hałaśliwym miejscu.

Przy doborze mebli, zwłaszcza tych akustycznych, ważnym aspektem jest, by nie były to rozwiązania ograniczające rodzicom widok na to, co robią ich dzieci. Każdy z nich ma potrzebę kontrolowania, czy wszystko jest z nimi w porządku. Bez tej możliwości dorośli – po prostu – nie poczują się komfortowo.

Huśtawki, klocki i inne dodatki

Przy jednym z naszych ostatnich projektów, figloraju Ancymondo, zastosowaliśmy również – w przestrzeni służącej oczekiwaniu na dzieci – rozwiązania aranżacyjne, nawiązujące do charakteru wnętrza. Wprowadziliśmy huśtawkę, która pozwala na chwilę relaksu każdemu, bez względu na wiek. I duże, miękkie, przyjazne klocki w żywych kolorach, na które miło popatrzeć, na chwilę usiąść, a nawet powygłupiać się pośród nich.

Kolorowe klocki, huśtawki i inne elementy aranżacyjne nawiązujące do charakteru miejsca.

Projektowanie wnętrz publicznych rządzi się swoimi prawami. Z pewnością powinny się tam znaleźć boksy akustyczne i inne tego typu rozwiązania. Z pewnością również warto pomyśleć, by rodzice czekający na swoje dzieci, mieli możliwość zajęcia czymś czasu wolnego.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »