Projekt wnętrza restauracji musi być istotną częścią strategii marketingowej Twojej restauracji, ponieważ jej wygląd będzie miał kluczowe znaczenie dla Twojej marki. Projekt wnętrza to pierwsza rzecz, którą zauważy klient, przechodząc przez drzwi – to właśnie pierwsze wrażenie będzie dyktowało postrzeganie Twojej marki a co za tym idzie – ocenę poziomu jej usług. Jak wiemy, w dobie Instagrama dobrze zaprojektowane wnętrze jest cichym sprzedawcą Twojej restauracji – zatem – miej się czym pochwalić ! Oto kilka elementów, które mają wpływ na odbiór Twojego lokalu:
1.Architektura & Design
2.Oświetlenie
3.Miejsca siedzące i ich ustawienie
4.Kolorystyka
5.Zapach
6.Akustyka
Zapraszamy do lektury naszej analizy elementów wystroju, mających realny wpływ na klienta.
Architektura i design
Jednym z najważniejszych aspektów sukcesu restauracji jest jej przemyślany projekt. Plan piętra zgodny ze standardami i wytycznymi projektowania restauracji pomaga w realizacji biznesplanu właścicielowi. Tworzenie projektu restauracji i planu piętra wymaga znajomości każdej antropometrycznej wartości, to znaczy odpowiedniej przestrzeni do siedzenia i poruszania się człowieka – optymalnego wykorzystania powierzchni etc. Sposób, w jaki projektujesz wnętrze swojej restauracji i umieszczasz wszystkie elementy odgrywa integralną rolę w definiowaniu wyglądu i stylu Twojej restauracji.Oprócz wymagań antropometrycznych i ergonomicznych istnieje wiele innych czynników projektowych, które odgrywają kluczową rolę w projektowaniu optymalnego planu piętra restauracji takie jak:
A. Ruch ludzi, sposób poruszania się personelu i klientów
B. Rodzaj obsługi (samoobsługa lub serwis kelnerski)
C. Ogólny wymiar danej przestrzeni
D. Rozkład pomieszczeń ( np. odległości WC od kuchni etc. )
Oświetlenie
Technicznie wyróżniamy następujące rodzaje oświetlenia:
1. Ogólne
2. Miejscowe (zwane także roboczym lub kierunkowym)
3. Dekoracyjne (zwane także akcentującym)
4. Oświetlenie złożone – oświetlenie składające się z oświetlenia ogólnego i oświetlenia miejscowego
Oświetlenie otoczenia określa ogólny wygląd i atmosferę ponujacą w Twojej restauracji, te z wykwintną kuchnią zazwyczaj używają przyciemnionego oświetlenia otoczenia, aby stworzyć relaksujący nastrój i spokojną czy romantyczną aurę – natomiast tak zwane QSR muszą być dobrze oświetlone ponieważ ich ideą jest by klienci przychodzili, jedli szybko i wychodzili a jasne światła wspierają taką ideę lokalu. Naturalnie, oświetlenie musi spełniać szereg wymogów, związanych z obowiązującymi przepisami a szczególnie z normąPN-EN 12464-1, dotyczącą oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach, w tym lokali gastronomicznych. To w niej pojawia się informacja o tym, że natężenie światła w kuchni musi wynosić minimum 500 lx lub więcej, uzależnia to ilość i specyfika stanowisk. Natomiast w miejscach, w których spożywa się posiłki, powinno się utrzymywać minimum 200 lx – ponieważ takie natężenie wpływa na komfort i swobodę gości. Pamiętajcie też, że prawidłowo dopasowane lampy to większe bezpieczeństwo pracowników oraz gości restauracji. Oświetlenie restauracji to również oświetlenie awaryjne i zewnętrzne. Zewnętrzne światło odpowiedzialne będzie za przyciąganie uwagi klientów, a także ma za zadanie zapraszać ich do odwiedzenia wnętrza.
Niezwykle ważną rolę będzie pełnić tutaj dobrze wykonana reklama, a co za tym idzie, musi być ona również dobrze wyeksponowana świetlnie.
Miejsca siedzące
To kolejny element z naszej listy dotyczącej projektowania wnętrz gastro.
Rodzaj foteli, z których korzystasz, wpływa na wrażenia i odbiór lokalu przez klienta. Czy zauważyłeś, że QSR takie jak McDonald’s i Subway, owszem – mają wygodne siedzenia ale nie do końca takie, na których chciałbyś posiedzieć dłużej? Między innymi to przez nie klienci szybko jedzą po czym – wychodzą. Z drugiej strony Starbucks ma wygodne siedzenia, rozkładane fotele i sofy, które są ciężkie i wyściełane miękkimi materiałami. Skłania to klientów do pozostania dłużej dzięki czemu – zamawiają większe ilości kawy i dodatków W takim razie na co zwracać uwagę przy projektowaniu rozstawienia miejsc siedzących ? Naszym zdaniem istotne są :
A) Odległości między stolikami, dające swobodę klientom wykorzystując powierzchnię w przemyślany sposób.
B) Konfiguracja ścieżek i korytarzy – powinny być jak najbardziej bezpośrednie
C) Kupując stoły, szukaj małych kwadratowych stolików, które mogą pomieścić 2 lub 4 osoby, stoliki te jednocześnie podlegają dowolnej modyfikacji poprzez łączenie ich ze sobą.
D) Po ustaleniu rozmieszczenia i mebli następnym krokiem jest naszkicowanie aranżacji siedzeń w restauracji w odpowiedniej skali.
KOLORY.
Kolory, wierzcie lub nie, odgrywają ogromną rolę w aranżacji wnętrza Waszej restauracji. Najważniejszą czynnością, która realnie wskaże, jakich kolorów możesz użyć w swojej restauracji, będzie określenie profilu rzyszłych klientów. Różne kolory wywołują różne emocje i nastroje, mogą uszczęśliwić Twoich klientów, zwiększyć ich apetyt a nawet sprawić, że Twoja restauracja będzie wydawała się bardziej przestronna.
niebieski – koi nerwy, sprzyja koncentracji, pomaga zredukować stres;
zielony – działa uspokajająco, pozwala odpocząć zmęczonym oczom;
żółty – dodaje energii, poprawia nastrój (uwaga: zbyt intensywny może być męczący dla oczu);
pomarańczowy – wpływa stymulująco na emocje, pomaga uzyskać pogodne nastawienie do życia, a nawet wzmaga apetyt (uwaga: zbyt jaskrawy dekoncentruje i wywołuje uczucie niepokoju);
czerwony – stosowana jako akcent kolorystyczny wpływa motywująco, skutecznie pobudza do działania (uwaga: w nadmiarze powoduje rozdrażnienie);
szary – wycisza, uspokaja, jest jednym z najbardziej neutralnych kolorów;
brązowy – wzmaga poczucie komfortu, sympatycznej atmosfery i rozluźnienia. Przy aranżacji restauracji najczęściej stawia się na barwy podobne (kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw), kontrastujące (jak biel i czerń), czy dopełniające się (przeciwległe na kole barw).
Naszym zdaniem najlepiej zatrudnić profesjonalistów, którzy pomogą w projektowaniu restauracji oraz kreowaniu wygodnego i funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń. Ekspertów, którzy stworzą przemyślaną konfigurację przestrzenną, sporządzą plany pięter mając na uwadze bezpieczeństwo, ergonomię i wygląd.