W poprzednim tekście skupiliśmy się na rozmaitych formach budowania przegród, którymi wspomóc się może bardziej otwarte niż zamknięte biuro hybrydowe. Wspominaliśmy o spuściźnie Bürolandschaft i o tym, że teraz jest ten dobry moment, by jego idee przeszczepić do środowiska pracy. Efektywniej, ponieważ i mamy większą wiedzę socjologiczną i technologia jest gotowa lepiej nas wesprzeć niż wtedy. Projekt biura w modelu hybrydowym może być o nie skuteczniejszy.

Wówczas na tych otwartych, urozmaiconych i społecznie przyjaznych przestrzeniach jednym z większych problemów był hałas. Szum i chaos komunikacyjny, który nie pozwalał pracować w skupieniu. Obecnie ten problem możemy neutralizować na rozmaite sposoby. Najlepszym z nich są wielofunkcyjne meble akustyczne.

Meble akustyczne: budki i boksy

Już nie raz pisaliśmy o budkach i boksach akustycznych, ponieważ wzbogaciły one krajobraz biurowy na wiele lat przed pandemią. Obecnie są one nieustannie udoskonalane pod kątem konstrukcyjnym i wyposażenia technologicznego. Pozwalają przeprowadzać wewnątrz w komfortowych warunkach telekonferencje, umożliwiają spokojne prowadzenie rozmów telefonicznych i indywidualną pracę w skupieniu. Dzisiaj umożliwiają również tworzenie stanowisk pracy w bezpiecznych odległościach. Boksy akustyczne zapewniają skuteczną izolację od hałasu już nie tylko poprzez odpowiednią konstrukcję i dobór materiałów wykończeniowych. Często są również wyposażone w rozwiązania biophilic design, np. jedną ze ścian tworzą doniczki z roślinami. Jak wiadomo rośliny również mają właściwości odbijania, rozpraszania i pochłaniania fal dźwiękowych. Do tego oczywiście oczyszczają powietrze i mają szczególnie cenny wpływ na nasze samopoczucie.

Boks akustyczny VANK_WALL z biofiliczną ścianą wzmacniającą jego właściwości izolujące od hałasu.

Meble akustyczne: parawany i przegrody

Parawany i przegrody o właściwościach akustycznych mają dwie funkcje znacznie wpływające na poprawę komfortu pracy. Wykończone pochłaniającymi dźwięk tkaninami pozwalają tworzyć w biurze oazy ciszy. Producenci oferują przy tym rozmaite rozwiązania umożliwiające dopasowywanie tych technologii akustycznych do rozmaitych potrzeb. Są najczęściej modułowe i z możliwością wyboru ich wymiarów. Można je również łączyć z łatwością wygradzając dzięki nim poszczególne stanowiska pracy lub tworząc strefy do pracy grupowej. Ich zaletą jest również zapewnienie pracownikowi pewnej dozy prywatności, choć wciąż czuje się on częścią społeczności, w której pracuje.

Meble akustyczne: siedziska

Wiele siedzisk, systemy sof biurowych i rozmaitych obiektów pozwalających szybko aranżować przestrzeń do potrzeb spotkań kreatywnych, ma również właściwości akustyczne. W mniejszym i większym stopniu zdolność pochłaniania i odbijania dźwięków ma każda tkanina, zaś te stosowane przez producentów mebli akustycznych mają je w znaczniejszym stopniu. Oferowane są one w rozmaitych kolekcjach pozwalających łączyć je w całe systemy, nawet z przegrodami. Można zatem dzięki temu kreować, np. pół zamknięte strefy dla kilkuosobowych grup. Cisza i komfort. Bez nich prawdę mówiąc trudno wyobrazić sobie dobry projekt biura w modelu hybrydowym.

Parawany Mebelux pozwalające tworzyć komfortowe strefy ciszy w biurze hybrydowym.

Oświetlenie akustyczne

Pomysł lamp o właściwościach akustycznych wziął się zapewne z tego, by w jakiś sposób „zatrzymać dźwięk” również od strony sufitu. Do ich projektowania wykorzystywane są specjalne materiały o wysokim wskaźniku pochłaniania dźwięku, przy czym nadal pełnią one swoją podstawową funkcję – oświetlania przestrzeni pracy. Obecnie oświetlenie akustyczne jest dostępne nie tylko w wersji sufitowej, ale również naściennej i pozwala przy tym atrakcyjnie udekorować ściany biura. Są to na przykład proste formy geometryczne wyposażone w paski LED i wykończone tkaniną dźwiękochłonną, za pomocą których można tworzyć ciekawe wzory na ścianach.

Silent Block firmy Bejot to kolekcja paneli akustycznych, które można dodatkowo wyposażyć w paski LED.

Projekt biura w modelu hybrydowym: panele akustyczne

I jeszcze na jedno rozwiązanie warto zwrócić uwagę, gdy mówimy o akustyce w biurze. Takie, które pozwala przy tym tworzyć przytulniejsze i atrakcyjne wizualnie miejsca. Są to naścienne i sufitowe panele akustyczne, które przybierają rozmaite formy i pozwalają się łączyć w większe płaszczyzny, a rozmaitość kolorów wręcz zaskakuje. Warto przewidzieć je w otwartych przestrzeniach biurowych nawet, gdy wyposażone już w parawany, przegrody czy boksy akustyczne, bo jako tło pochłaniają dźwięki płynące z ciągów komunikacyjnych oraz biurowych maszyn.

Bez dopasowanych odpowiednio rozwiązań akustycznych trudno wyobrazić sobie dzisiaj projekt biura w modelu hybrydowym. Możliwości jest tak wiele, że można je dopasować do każdej przestrzeni i rozmaitych potrzeb. Warto jednak rrobić to z głową!

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »