W poprzednich częściach cyklu o projektowaniu biura w modelu hybrydowym podkreślaliśmy, że będzie ono mniejsze. A wraz z kurczeniem się przestrzeni biurowej znikną przegrody architektoniczne, gabinety i pokoje. Nastąpi powrót do idei open space, jednak jeśli szukać do niego analogii, szybciej znajdziemy je w koncepcji Bürolandschaft, aniżeli późniejszych. Biuro hybrydowe może z niej czerpać garściami.

Brak ścianek działowych nie oznacza, że przestrzeń biurowa nie jest podzielona na poszczególne strefy. Przeciwnie. Grodzenie jest tu równie istotne, jednak linie podziału mają bądź charakter symboliczny, bądź materialny, ale lekki, przezierny nawet. I mobilny. Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, przypomnijmy sobie, co wniósł do projektowania przestrzeni pracy Bürolandschaft i dlaczego warto się do niego odnosić, kiedy przed nami stoi projekt biura w modelu hybrydowym.

Biuro sprzyjające komunikacji

Bürolandschaft, w wolnym tłumaczeniu oznaczający krajobraz biurowy, wpłynął na projektowanie miejsc pracy w latach 60. XX wieku i odzwierciedlał ducha szkoły Human Relations założonej przez australijskiego socjologa i psychologa, Eltona Mayo. To on zauważył, jak znaczący wpływ na produktywność i samopoczucie mają relacje międzyludzkie. Że tworzenie atmosfery i przestrzeni sprzyjających budowaniu więzi powinno być kluczowym wyznacznikiem dla projektantów miejsc pracy. Przestrzeń została w ten sposób uwolniona i aranżowana w bardziej organiczny sposób. Mniej formalny. Z dużą ilością roślin i innych przyjaznych człowiekowi rozwiązań. Sprzyjającą komunikacji pomiędzy pracownikami i zachęcającą do swobodnego przepływu pomysłów. Wówczas nie byliśmy jeszcze na to gotowi. Po pierwsze zwyciężyła kostyczna hierarchia, a po drugie brakowało pomysłów, w jaki sposób zapewnić pracownikom, np. komfort akustyczny.

Pomysły na wydzielanie stref w biurze hybrydowym

Przegrody w biurze hybrydowym są potrzebne zarówno po to, by zapewnić komfort akustyczny, jak i ten osobisty. Dzięki nim możemy również odpowiednio poprowadzić w nim ciągi komunikacyjne i wskazać, czemu dana strefa służy. Sprawdzonym sposobem są meble akustyczne: różnego rodzaju ścianki i parawany, których wysokość i szerokość można całkiem swobodnie dopasować do potrzeb. Ich lekka i nienachalna forma doskonale służy rozmaitym celom. Wydzielaniu stref czy poszczególnych stanowisk pracy.

Przegrody, parawany VANK_WALL_3. Dobry sposób na wydzielanie stref pracy i tworzenie intymnej atmosfery do spotkań.

 

System regałów Saar od Bejot, który można na różne sposoby dopasowywać do potrzeb wydzielając dzięki nim strefy w biurze hybrydowym.

 

Cenną rolę zarówno w zakresie akustyki, jak i poprawy samopoczucia pełnią rośliny. Regały lub projektowane na specjalne zamówienia metalowe konstrukcje, na których możemy ustawiać doniczki z kwiatami, książkami czy pomysłowymi bibelotami. Takie konstrukcje, popularne w restauracjach, mogą przybierać również formę parawanów montowanych u sufitu. Zaprojektowanych tak, że są przy okazji designerskim akcentem w biurze hybrydowym. Bądź rozmaite, wykonane z dźwiękochłonnych tekstyliów girlandy, również montowane w suficie i schodzące ku ziemi. Ocieplają wnętrze biura nadając mu nieco bardziej domowy, przytulny charakter. Podobnie zresztą, jak wspomniane regały. Meble akustyczne i lekkie, metalowe konstrukcje nie obciążają wizualnie, a jednak dzięki nim powstają strefy, korytarze. Przestrzeń staje się mniej chaotyczna, a za to bardziej urozmaicona.

Przykład parawanu opartego o metalową konstrukcję, rodem z restauracji.

Biuro hybrydowe i meble mobilne

Biuro hybrydowe ma zatem minimum ścian i innych barier architektonicznych. Życie koncentruje się na mniejszej przestrzeni, jednak podzielonej, w zależności od rozmaitych biurowych aktywności. I zawsze z założeniem, że to, co jest teraz, może za chwilę zostać szybko i według potrzeb „przearanżowane”. Jeśli chcemy odgradzać okazjonalnie miejsca do pracy w grupie, najlepiej posłużą temu meble mobilne. Na przykład wspomniane wyżej ścianki akustyczne na kółkach, często obecnie z jednej strony wyposażone w tablicę do notatek. Ich odpowiednim ustawieniem odgradzamy zespół od pozostałej części biura skutecznie przy tym izolując go od hałasu w nim panującego. Takie doraźne odgradzanie stref można aranżować również za pomocą tekstylnych, lekkich puf. Sami takie zaprojektowaliśmy. Z puf tetris zbudujecie akustyczne, kolorowe ściany czy niższe przegrody. Możecie też na nich siadać układając w przeróżne konfiguracje.

Nasze miękkie i kolorowe pufy tetris. Designerska forma, którą można wykorzystywać w biurze hybrydowym na rozmaite sposoby.

 

Ścianki mobilne Bejot ROLL WALL. Łatwo je przemieścić i dopasować do bieżących potrzeb.

Biuro hybrydowe ze strefami symbolicznymi

Wydzielenie stref w biurze hybrydowym można zaaranżować za pomocą pewnych niuansów. Posłużyć do tego może wykładzina. Jej kolor i faktura inne w części reprezentacyjnej, tej dedykowanej kotwicom biurowym oraz strefy coworkingowej (więcej na temat stref pracy w biurze hybrydowym znajdziecie tutaj. W tej ostatniej niech będzie ona szczególnie przyjemna, podobna do domowej. A może lepszy będzie sztuczny, miękki trawnik, który zachęci do zdjęcia butów i zrelaksowania się? Sprawdzi się również dywan, choćby ten z tureckimi wzorami, bądź bardziej minimalistyczny – geometryczny, ale w ciepłych, przyjaznych kolorach. Drugim pomysłem jest oświetlenie. Strefy lamp zamocowanych w celowo obniżonej części sufitu, które budują nastrój danego miejsca. Na przykład tego umiejscowionego w strefie coworkingowej i przeznaczonego do swobodnej, mniej formalnej wymiany myśli, urządzonej bardziej jak restauracja, aniżeli biurowo. Strefy można również wydzielać poprzez urozmaicenie płaskiej powierzchni. Stosowanie różnych poziomów, schodków czy podwyższeń, które zawsze kojarzą się z przejściem do innego pomieszczenia.

Oświetlenie, wykładziny i meble akustyczne pełnią znaczącą rolę w wydzielaniu stref w biurze hybrydowym. My zachęcamy do wprowadzania także indywidualnych pomysłów, które sprzyjają wyróżnianiu się firmy na tle innych. Konstrukcji i instalacji z drewna, które raz, że udomawiają przestrzeń pracy, a dwa doskonale spełniają rolę lekkich i przeziernych grodzeń pomiędzy poszczególnymi strefami. Ładnie porządkują przestrzeń.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »