Droga do biura idealnego? Może być trudna i z przeszkodami, jeśli pomija się pewne etapy, idąc na skróty. Łatwo wtedy zresztą zabłądzić i wcale nie dotrzeć do celu. Lepiej wybrać sprawdzoną ścieżkę. To kilka ważnych kroków, które prowadzą do optymalnie zaaranżowanych wnętrz biurowych. Jak w praktyce wygląda projektowanie biura?

 

Dobry projekt biura to ten, który odpowiada na potrzeby jego użytkowników, jest zgodny z obowiązującymi normami BHP i trendami aranżacyjnymi, spełnia oczekiwania inwestora, będąc jednocześnie w zasięgu jego możliwości finansowych, oraz bazuje na naturalnych atutach danej przestrzeni.

 

Krok pierwszy – badanie terenu

Projektowanie biura rozpoczyna się od obejrzenia miejsca, w którym biuro ma funkcjonować. Dla architekta wnętrz znaczenie ma lokalizacja budynku, jego ustawienie względem stron świata, wielkość okien, podział powierzchni, wysokość kondygnacji etc. Dokładne zapoznanie się z warunkami zastanymi i dokonanie szczegółowych pomiarów pomieszczeń pozwalają wstępnie ocenić potencjał aranżacyjny lokalu. To na tym etapie zwykle widać już zalety architektoniczne danej przestrzeni (na przykład dobrze doświetlone światłem naturalnym wnętrza), a także jej wady (w kontekście urządzania biura), jak choćby brak klimatyzacji czy okna słabo tłumiące hałas uliczny. 

Wszystko to ma wpływ na zakres koniecznych do wykonania prac i ostateczny kształt biura, a to dopiero początek zmiennych, które należy uwzględnić w projekcie. Po takim zbadaniu terenu, wymierzeniu go i obfotografowaniu, trzeba bowiem jeszcze zbadać gust i konkretne potrzeby osób, które z biura mają korzystać…

 

Krok drugi – sondowanie ludzi

Jedno, drugie, być może trzecie spotkanie… Architekci muszą dobrze poznać oczekiwania, przyzwyczajenia, charakter pracy poszczególnych osób, aby optymalnie dostosować wnętrza do tego, jak funkcjonuje dana firma i jej pracownicy. 

Na tym etapie ustala się kluczowe dla aranżacji biura kwestie – open space czy system gabinetowy, ile pomieszczeń jest niezbędnych w biurze, czy podział przestrzeni ma odpowiadać strukturze firmy czy zapewniać elastyczność i zmienność, z jakich mebli korzystają pracownicy i tak dalej. Ta część projektowania biura to także sondowanie gustów, prezentowanie bieżących trendów, wymienianie się inspiracjami. Projektanci podpowiadają, co jest modne, sprawdzone, praktyczne, a klienci wskazują, co im się podoba, a co zupełnie nie. 

Do tego typu ustaleń należy koniecznie dodać jeszcze kwestię identyfikacji wizualnej firmy, która w aranżacji biura musi mieć swoje odzwierciedlenie. O ile to możliwe, architekt powinien zapoznać się z brand bookiem marki, co istotnie pomaga między innymi w doborze kolorystyki niektórych wnętrz. 

I w końcu także omawia się ramy budżetowe projektu. Określenie ich przez klienta pozwala zaoszczędzić czas. Projektant nie proponuje wówczas rozwiązań, które byłyby odrzucone ze względu na koszty. Uwzględnia tylko takie materiały budowlane czy meble, które spełniają warunki brzegowe.

 

Krok trzeci – wytyczenie kierunków

meble-biurowe-lodz
Fot. Przykładowy projekt biura zrealizowany przez Consido – elegancka, estetyczna i funkcjonalna aranżacja nowoczesnego open space.

Etap kolejny to tworzenie planu przestrzeni. Bazując na wszystkich dotychczasowych spostrzeżeniach, pomiarach i uzgodnieniach, a także na normach ergonomii pracy, rozrysowuje się układ pomieszczeń, drzwi, okien, mebli, sugerując jednocześnie ewentualne prace remontowo-budowlane do przeprowadzenia, typ materiałów zalecanych do zastosowania w aranżacji oraz kolorystykę. 

Taki space plan jest szczegółowo omawiany z klientem. Na jego podstawie powstaje konkretny projekt wnętrz. To moment, w którym sprawdza się zgodność wizji obu stron, nanosi  ewentualne poprawki czy nawet większe zmiany i doprecyzowuje szczegóły oraz kosztorys projektu biura. Po zatwierdzeniu planu, można zająć się projektem i przygotowaniem wizualizacji 3D, aby proponowaną aranżację wnętrz biurowych zaprezentować klientowi w najbardziej przystępnej formie.

 

Krok czwarty – plan działania

W przypadku rozbudowanych projektów biur, konieczności wykonania wielu prac o różnym charakterze w danej przestrzeni, czy wreszcie przebudowy urządzanych lokali (burzenie lub stawianie ścian, instalacja wentylacji, obniżanie sufitów, wyciszanie pomieszczeń, układanie podłogi, wymiana okien etc.) ogromne znaczenie ma sprawne skoordynowanie wszystkiego i opracowanie optymalnego harmonogramu prac. Najlepiej, jeśli całość zmian nadzoruje jedna firma, która w całości odpowiada wtedy i za projekt, i za efekt końcowy.

 

Krok piąty – realizacja i odbiór

Po zatwierdzeniu projektu biura i harmonogramu rozpoczynają się prace – najpierw te „brudne” (budowlane) i wykończeniowe, a potem „właściwa” aranżacja wnętrz biurowych (zabudowa meblowa, oświetlenie, dekoracje, dodatki…). Po zamknięciu poszczególnych etapów prac następuje ich odbiór przez inwestora i już można wprowadzać się do wygodnego i optymalnie urządzonego biura.  Rzetelne przejście pięciu opisanych tu kroków gwarantuje zadowolenie z końcowego efektu.


***

Realizowane obecnie projekty biur stawiają przede wszystkim na funkcjonalność i ergonomię. Nowoczesne firmy dbają o efektywność pracowników, ale i o komfort pracy. Aranżacje są przyjazne w odbiorze i odpowiadają na różne potrzeby. Dzięki elastyczności stosowanych rozwiązań w jednym, nawet niewielkim, biurze można stworzyć przestrzeń sprzyjającą skupieniu, inspirujące miejsce spotkań kreatywnych czy – równie ważną – strefę relaksu.

Obejrzyj nasze projekty biur >>

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »