Jeśli mamy już wybrany fotel i biurko, czyli podstawowe meble do home office, a towarzyszy nam silne przekonanie, że w domu pracować będziemy więcej lub podobnie dużo, jak w biurze, możemy zastanowić się, jakie meble i co jeszcze by się przydało. Po to oczywiście, by maksymalnie usprawnić swoją pracę.
Część z nas pracuje już w pełni zdalnie, a wszystko, co jest potrzebne znajduje się na laptopie czy w chmurze. Część jednak, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, jak i przyzwyczajeń – potrzebuje dodatkowych elementów wyposażenia home office. Najczęściej myślimy w tym przypadku o meblach do przechowywania.
Szafki biurowe
To bardzo charakterystyczny mebel dla przestrzeni pracy, choć mniej popularny, niż jeszcze kilka kat temu, kiedy praktycznie towarzyszył każdemu stanowisku pracy. Szufladki na podręczne dokumenty i przybory mogą być bezpośrednio przytwierdzone do blatu, co najczęściej spotykamy w klasycznych biurkach. Częściej stanowią osobne meble i najczęściej są wyposażone w kółka, co pozwala je przesuwać w dowolne miejsce. – Myślę, że mobilne szafki biurowe są szczególnie dobrym wyborem do home office, jednak warto przy tej okazji myśleć praktycznie – mówi Sławek Polit z CONSIDO. – I wybrać taką, która będzie przy okazji estetycznie pasowała do przestrzeni salonu czy sypialni. Wówczas możemy ją wykorzystywać również na inne sposoby. Są szafki tapicerowane z wierzchu, co pozwala je traktować jak siedziska. A zawsze też taka szafka biurowa może pełnić funkcję małego stoliczka, gdy przysunięta do kanapy pozwala nam postawić na niej kawę czy kieliszek wina. Szafki biurowe z pewnością spełniają swoją praktyczną funkcję szczególnie w opisywanym przez nas przypadku dzielenia się w domu przez rodzinę jednym biurkiem (przeczytasz o tym tutaj: https://consido.pl/biurka-spelnia-oczekiwania-wszystkich-domownikow/). Wówczas możemy się umówić, że każda szufladka należy do jednej osoby i po pracy jest miejscem do uprzątania swoich szpargałów.
Meble do home office – szafki cargo
Te wysuwane po całości i jednym ruchem szafki najpierw zdobyły serca miłośników funkcjonalnej kuchni. Potem ich zalety zostały docenione w przestrzeniach pracy. Ich zalety można obecnie wykorzystać również w home office. – Po pierwsze jest to funkcjonalny mebel, który przysunięty do jednego z boków biurka pozwala jednym ruchem dostać się do całej jego zawartości – stwierdza Sławek Polit. – A po drugie szafki cargo mogą również pełnić rolę odgrodzeń. Wyznaczając granice miejsca pracy w domu. W warstwie funkcjonalnej, jak i symbolicznej. Szafka otwarta to znak dla innych domowników – jestem zajęty. Podobnie jak kontenery biurowe, szafki cargo można dopasować swobodnie pod kątem wysokości, szerokości i głębokości w zależności od tego, gdzie je postawimy i co zamierzamy w nich przechowywać.
Oczywiście w strefie home office możemy również powiesić na ścianie szafki, ustawić regały i one również będą z powodzeniem służyć jako przegroda budująca nieco bardziej intymną strefę pracy. A jedną z jego ścian pomalować farbą pinboard sprytnie uzyskując tablicę na notatki.
Panele przybiurkowe czy tablice z linoleum?
Panele przybiurkowe to kolejne rozwiązanie od lat niezwykle popularne w przestrzeniach pracy. Służą one nie tylko odgrodzeniu się od pozostałych użytkowników, ale pełnią również funkcje praktyczne. Można bowiem do nich przymocować koszyki na przybory biurowe i przyczepiać notatki czy przypomnienia na małych karteczkach. Mamy jednak wrażenie, że szczególnie tę ostatnią funkcję lepiej spełnia tablica ogłoszeniowa. – Ale już niekoniecznie taka korkowa – twierdzi Sławek. – Świetne rozwiązanie ma firma Forbo. Bulletin Board, bo o nim mowa, to materiał wykonany z linoleum, który kupuje się w rolce, dopasowuje swobodnie do swoich potrzeb pod kątem rozmiarów i umiejscowienia. A największą jego zaletą jest to, że nie tak łatwo ulega zużyciu. Ślady po wyjętych z tej tablicy szpilek z czasem się zasklepiają przywracając tablicy gładką powierzchnię.
Ten naturalny materiał można więc dopasować rozmiarami, ale również kolorystycznie. Nie ma on również żadnego obramowania, co można uznać za estetyczny atut. Przymocować np. na tylnej ścianie regału czy też na samej ścianie i korzystać z tego narzędzia sprzyjającego porządkowaniu myśli.
Meble do home office możemy dziś naprawdę swobodnie dopasować zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie do swoich indywidualnych preferencji.