Ergonomiczny stół BRIM

Choć przestrzenie pracy zmieniają się i oferują obecnie różne formy aktywności, stanowiska pracownicze nadal są ich bardzo ważnym elementem. Biurko, szafka, krzesło, oświetlenie nad biurkiem… Kompletując zestaw mebli biurowych warto mieć nie tylko ich listę, ale także wiedzę o tym, czym jest ergonomia w biurze i jak zgodnie z nią zaaranżować stanowiska pracy.

 

 

Ergonomia w biurze

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać idealne meble biurowe, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Biurko ergonomiczne

Biurko, czyli podstawowy element każdego zestawu mebli biurowych, musi być dostosowane nie tylko do całej aranżacji, ale także – a w przypadku dbania o ergonomię przede wszystkim – do postury pracownika. Najlepszym wyjściem mogą wydawać się meble zaprojektowane i wykonane pod wymiar, ale istnieje też inne ciekawe i pragmatyczne rozwiązanie – biurka o regulowanej wysokości. Świetnie sprawdzają się nie tylko w pracy siedzącej, bo w razie potrzeby można łatwo zmienić je w mebel do pracy stojącej. Blat biurka powinien być na tyle szeroki i głęboki, by pomieścił wszystko, co potrzebne do pracy i by pracownik miał do wszystkiego swobodny i wygodny dostęp. Przy biurku odbywają się również rozmowy i ustalenia biznesowe, dlatego warto zadbać też o jego estetykę. W dobie minimalizmu, najlepsze biurko to to wykonane z materiałów, które można ponownie przetworzyć. Taką podstawę stanowi np. aluminium. Materiał tyleż wdzięczny, co elegancki i nowoczesny. Kolor i wykończenie blatu dobrze jest dobrać kolorystycznie do charakteru biura.

Podnóżek – obowiązkowy element zestawu mebli biurowych

Zgodnie z przepisami BHP pracownik w czasie pracy powinien utrzymywać nogi zgięte w kolanach i pod kątem 90 st., a jego stopy dobrze, by dotykały podłogi całymi podeszwami. W przypadku niższych osób ten warunek pomogą spełnić podnóżki pod biurko. Jeszcze do niedawna mogły wydawać się jedynie dodatkiem do wyposażenia, ale z punktu widzenia dbałości o ergonomię w biurze, są obowiązkowym elementem zestawu mebli biurowych. Pamiętajmy jednak, że podnóżek również podlega przepisom BHP i musi mieć możliwość regulacji kąta nachylenia w minimalnym zakresie 0-15 st., a jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z indywidualnych predyspozycji fizycznych pracownika. Gumowe nóżki mebla zapobiegną przesuwaniu go po podłodze podczas użytkowania.

Fotel biurowy przyjazny dla kręgosłupa

Dbając o ergonomię w biurze, trzeba zadbać także o inny element zestawu mebli biurowych – krzesło lub fotel. Coraz większą popularnością cieszą się takie modele, których nie trzeba regulować, bo same automatycznie dostosowują się do naszego ciała, gdy zmieniamy pozycję. Na rynku są też fotele z biologicznym sprzężeniem zwrotnym, które kontrolują napięcie mięśni siedzącego i reagują, gdy tylko pojawiają się nieprawidłowości w postawie. Oczywiście, podobnie jak biurko, krzesło także powinno mieć możliwość regulacji wysokości. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na ustawienie podłokietników – idealnie dopasowane do użytkownika są te, które pozwalają swobodnie oprzeć na nich ręce podczas każdej wykonywanej w biurze czynności.

Miejsce do pracy z laptopem z widokiem na miasto
Najlepsze oświetlenie do pracy daje naturalne światło dzienne, ponadto widok z okna potrafi być wspaniałą inspiracją

Oświetlenie

Zestaw mebli biurowych to wiele, ale nie wszystko – bardzo ważne jest także światło. Temperatura oświetlenia nad biurkiem powinna oscylować w granicach 500 luxów (z pomocą w wyborze przyjdą oznaczenia na opakowaniu żarówek). Zarówno zbyt jasne, jak i niedoświetlone miejsce pracy, powoduje zmęczenie oraz szkodzi naszym oczom. Najbardziej korzystne jest oczywiście naturalne światło. Planując ustawienie biurka warto więc zadbać, by było niedaleko okna. Należy pamiętać także, że powinno ono padać od strony przeciwnej do naszej wiodącej ręki.

Meble biurowe – w stronę kreatywności!

Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji przy stanowisku pracy – nawet najbardziej ergonomicznie zaprojektowanemu – nie sprzyja naszemu zdrowiu. Warto pamiętać o robieniu sobie przerw na rozprostowanie sylwetki. Krótki spacer, parę ćwiczeń – pozwolą ciału odpocząć. Relaksuje się przy tym umysł. Jako projektanci biur zwracamy uwagę na to, by przestrzeń pracy umożliwiała aktywność na rozmaite sposoby. W strefach, różniących się aranżacją, kolorystyką i wyposażeniem. W ten sposób pozwalamy na to, by pracownicy mogli swobodnie wybierać sposób pracy, który w danym momencie odpowiada im najbardziej. Urozmaicona przestrzeń, umożliwiająca swobodną komunikację to podstawa dzisiejszej pracy twórczej, wspierająca kreatywne pomysły.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »