Recepcja – percepcja

Zostajesz, czy jednak poszukasz dalej? Wystarczy rzut oka na hotelową recepcję i już wiesz, czy w tym miejscu chcesz spędzić najbliższą noc. Sposób, w jaki urządzona jest strefa wejściowa do hotelu determinuje pierwsze wrażenie – sugeruje, w jakim stylu utrzymane są pokoje i czego oczekiwać od obsługi; daje pojęcie o standardzie czystości, a nawet podpowiada, jakie dania serwuje hotelowa kuchnia. Innymi słowy może podnieść lub obniżyć wartość miejsca. W hotelowym lobby to niewątpliwie lada recepcyjna najsilniej przykuwa wzrok. Jak powinna wyglądać, żeby zachęcać gości do skorzystania z usług hotelu?

 

Nie bez kozery strefa wejściowa do hotelu nosi nazwę recepcji. Słowo to wywodzi się z języka łacińskiego, w którym oznacza odbiór, również ten zmysłowy. W przestrzeni hotelowego lobby lada recepcyjna, choć rzadko umiejscowiona na środku, w istocie stanowi centralny punkt w hotelowym organizmie oraz jest swoistym centrum koordynacji i zarządzania. Musi być WIDOCZNA dla gości. Ale lada recepcyjna to także stanowisko pracy. Przyjrzyjmy się bliżej jej funkcjom.

 

Lada recepcyjna – generator silnych wrażeń

Lada recepcyjna – to do niej kierujemy pierwsze kroki, gdy wchodzimy do hotelu i w dużej mierze decyduje o tym, w jaki sposób będziemy oceniać dane miejsce. Powinna być spójna z wystrojem hotelowego lobby i jednocześnie stanowić w nim mocniejszy architektoniczny akcent, tak by goście nie mieli wątpliwości, gdzie się kierować. Oryginalna forma, rodzaj i faktura oraz kombinacja użytych materiałów (szkło, egzotyczne drewno, kamień, metal lub kolorowy lakobel), podświetlenie i naturalnie mistrzowskie wykonanie mogą uczynić z pozornie zwyczajnej lady recepcyjnej prawdziwą designerską perełkę.

Lada recepcyjna w lobby hotelowym
Wyjątkowa forma w połączeniu z nietuzinkowymi materiałami, w tym przypadku ze szczotkowaną stalą, sprawiają, że lada recepcyjna swoim wyglądem przypomina rzeźbę.

 

Dwie strony lady recepcyjnej

Nie zapominajmy, że lada recepcyjna oprócz wyżej wspomnianej reprezentacyjnej roli jest miejscem pracy (i to najczęściej dla kilku osób) i musi być zaprojektowana w taki sposób, aby połączyć potrzeby gości i pracowników hotelu.

Ponieważ obsługa klienta odbywa się na stojąco, blat lady od zewnętrznej strony powinien być umiejscowiony na wysokości od 110 do 120 cm. Taka wysokość kontuaru umożliwia komfortową obsługę, a jednocześnie zasłania wszystko to, co znajduje się po jego drugiej stronie, czyli urządzenia, sprzęty biurowe, dokumenty i wszystko, co mogłoby wywoływać wrażenie nieporządku. Optymalna wysokość blatu roboczego po wewnętrznej, niższej stronie lady recepcyjnej to 80 cm – pozwala wygodnie usiąść pracownikom recepcji w czasie, gdy nie obsługują gości.

 

Trzecia wysokość – ważna dla niepełnosprawnych

Przy projektowaniu lady recepcyjnej trzeba zadbać o miejsce, w którym blat do obsługi gości będzie niższy. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, a także z bardziej prozaicznej przyczyny – hotelowa recepcja to miejsce, do którego dostarczane są przesyłki i większe paczki. Aby umożliwić obsługę inwalidów i usprawnić odbiór ciężkich przesyłek, część blatu lady recepcyjnej powinna być umieszczona na wysokości 67 cm.

 

Jaka szerokość lady recepcyjnej?

Jaka szerokość lady recepcyjnej? Blat przeznaczony do bezpośredniej obsługi gości wystarczy, że będzie miał szerokość od 20 do 40 cm. Po stronie pracowników musi być szerszy, aby pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty oraz umożliwiać pracę w pozycji siedzącej – od 60 do nawet 90 cm (w niektórych miejscach).

 

Światło na ladę recepcyjną

Lada recepcyjna powinna być najjaśniejszym punktem w hotelowym lobby. Oświetlenie, w które jest wyposażona powinno być zróżnicowane pod względem swoich funkcji – dobrze doświetlać pulpit, stwarzając komfortowe warunki do wypełniania dokumentów, oraz pełnić czysto dekoracyjną rolę i nadawać określony klimat tej strefie. Może być dodatkowo wyposażone w regulację, dzięki której dostosowuje się jego intensywność do pory dnia. W przypadku lad recepcyjnych najczęściej różnicuje się źródła światła na górne i boczne.

Designerski i unikatowy wygląd, szlachetne materiały, doskonałe wykonanie i funkcjonalność bez zarzutu – gdzie znaleźć taką ladę recepcyjną do hotelu? Na pewno nie w katalogu mebli hotelowych. Lada recepcyjna, podobnie jak większość mebli do hotelu, powinna być projektowana i wykonywana na zamówienie, jeśli oczywiście zależy nam, aby była czymś więcej niż wyłącznie punktem meldowania gości – wizytówką i symbolem, który podkreśla wyjątkowość całego obiektu.

 

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »