Mogłoby się wydawać, że kolory w miejscu pracy mają drugorzędne znaczenie. Tymczasem wiele badań wskazuje na to, że mogą one zarówno wpływać motywująco na pracowników, jak i zniechęcać ich do spędzania czasu w firmie. Jakie kolory w biurze sprawdzą się najlepiej?
Oczywiście wszyscy mamy swoje preferencje, jeśli chodzi o kolory, i nie każdemu przypadnie do gustu zielona strefa chilloutu czy biurowa kuchnia zaaranżowana na żółto. Jednak ogólne mechanizmy postrzegania barw dotyczą każdego z nas, w związku z czym można wybrać kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się podczas urządzania nowoczesnego biura.
Zbawienny wpływ kolorów w biurze
Odpowiednia kolorystyka może pozytywnie wpływać na wydajność, chęć do pracy i koncentrację pracowników, zaś źle dobrane barwy mogą powodować rozdrażnienie czy prowadzić do szybszego zmęczenia. Producenci mebli i dodatków do wyposażenia wnętrz dają nam nieskończone możliwości, jeśli chodzi o dobór kolorów we wnętrzach. Możemy postawić na konkretne, soczyste barwy ścian i dodać do tego meble w stonowanych kolorach albo zdecydować się na „wściekle” kolorową tapicerkę na biurowych fotelach i kanapach i zrównoważyć efekt białymi ścianami. Do wyboru mamy także tapety w praktycznie każdym kolorze, jaki nam się zamarzy, wielobarwne panele na ściany bądź modny ostatnio zielony żywy mech. Możemy też „zagrać” barwą oświetlenia – od technicznego, zimnego, po ciepłe i przytulne.
Możliwości kolorystycznego zaaranżowania biura jest naprawdę mnóstwo. Tylko na jakie kolory najlepiej postawić?
7 kolorów do biura
- Niebieski – kolor uspokajający, sprzyjający koncentracji i pracy umysłowej. Barwa ta sprawdzi się w sali konferencyjnej, pokoju szkoleń czy w pokojach pracowników mających szczególnie odpowiedzialne obowiązki. Jest to kolor, który statystycznie lubi większość ludzi, pomagający wzbudzić zaufanie i kojarzący się z profesjonalizmem. Można go wykorzystać, aby wizualnie „ochłodzić” nasłonecznione pomieszczenie, nagrzewające się latem.
- Zieleń – podobnie jak niebieski, wpływa na nas uspokajająco. Kojarzy się z naturą i dlatego najlepiej zastosować ją w formie „żywej” – rośliny doniczkowe czy ściana z mchu nie tylko stworzą uspokajającą atmosferę sprzyjającą skupieniu, ale też wchłoną szkodliwe substancje z powietrza i je nawilżą. Jasna zieleń daje wrażenie czystości i przestrzenności. Dodatkowo zielony pozwala odpocząć zmęczonym pracą przed komputerem oczom.
- Żółć – jest to kolor, który większości z nas kojarzy się bardzo pozytywnie – ze słońcem, plażą, a co za tym idzie, wywołuje radość i dobry nastrój. Barwa ta dodaje energii i sprzyja intensywnej pracy, pod warunkiem że jest stonowana. Soczysty żółty na dłuższą metę może być męczący dla oczu.
- Pomarańcz – może mieć podobne pozytywne właściwości co kolor żółty, trzeba jednak uważać, jaki odcień wybieramy. Stonowane, pastelowe barwy pomarańczowe mogą motywować, jednak jaskrawa pomarańcz obniża nastrój, źle wpływa na koncentrację i wywołuje uczucie niepokoju.
- Czerwień – ta barwa nikogo nie pozostawia obojętnym. Zastosowana z umiarem motywuje i napędza do działania, ale przedawkowana może powodować rozdrażnienie i agresję, dlatego w aranżacji wnętrz biurowych musi być wykorzystywana ostrożnie. Mało który kolor z taką mocą ożywia przestrzeń, dlatego warto wprowadzić czerwień chociaż na pojedynczych, niewielkich elementach, jak doniczki czy segregatory ustawiane w otwartym regale.
- Szarość – kolor ostatnimi czasy wprost uwielbiany, w dużej mierze za sprawą tak modnego skandynawskiego minimalizmu. Jest świetną bazą dla innych barw, bo pasuje praktycznie do wszystkiego. W biurach sprawdzi się szczególnie jasny szary, mający właściwości uspokajające i wyciszające. Trzeba tylko uważać, żeby z nim nie przesadzić – zbyt duża ilość szarego może działać przygnębiająco.
- Brąz – a także beże, uspokajają i dają odpoczynek oczom, dobrze wpływają na nasz nastrój. Lubią się z żywszymi barwami, jak pomarańcz, czerwień czy soczysta zieleń.
Przy wyborze kolorów warto zastosować umiar – pomieszczenie w całości urządzone w jednym kolorze zrobi co prawda spore wrażenie, ale niekoniecznie będzie sprzyjało koncentracji i nie sprawdzi się przy wielogodzinnej pracy. Najlepiej kierować się ogólną zasadą dotyczącą urządzania biura i wybierać stonowane kolory, a tych mocnych i jaskrawych używać tylko jako akcentów, które ożywią wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.
Pozdrawiamy
Zespół Consido