Krótki i efektywny odpoczynek = wydajniejsza praca

Wszyscy wiemy, że biura to miejsca wytężonej pracy, ale od pewnego czasu coraz większą wagę przykłada się w nich do relaksu. Właściciele firm zdają sobie sprawę z tego, że dobry pracownik to pracownik wypoczęty i odprężony. Dlatego istotne miejsce w przestrzeniach biurowych zajmują strefy relaksu. Jak je aranżować?

Jeszcze kilka lat temu opowieści o atrakcjach, jakie w przerwach od pracy zapewniają pracownikom wielkie korporacje w Stanach, wydawały się czymś zupełnie nierealnym, a przynajmniej niemożliwym do zrealizowania na gruncie polskim. Obecnie coraz więcej firm w zorganizowaniu chillout roomu upatruje szansy na zwiększenie wydajności pracowników. Paradoksalnie bowiem pokój, w którym można spędzić trochę czasu, odrywając się od obowiązków, nie rozleniwia, a napędza do dalszego działania. Trzeba tylko dobrze go zaplanować, tak aby w krótkim czasie spełnił swoje podstawowe zadanie – zrelaksowanie i odstresowanie pracownika. Jak zaaranżować strefę relaksu w biurze?

 

Strefa rozmów nieformalnych

Nic tak nie odpręża w trakcie ciężkiego dnia pracy jak miła pogawędka z kolegami i koleżankami z biura, oczywiście niekoniecznie na tematy zawodowe. Dlatego urządzając chillout room, warto w pierwszej kolejności zadbać o wygodne fotele, pufy i kanapę oraz stolik, przy którym będzie można wygodnie wypić kawę i porozmawiać. Rozmowom sprzyjają też tapicerowane ścianki działowe, które zapewniają prywatność. Dając pracownikom okazję do paru chwil spokojnej wymiany zdań, tworzymy w biurze przyjazną atmosferę, która z pewnością zaprocentuje. W przeciwieństwie do reszty biura, w tej części można poszaleć z kolorami – im bardziej strefa relaksu będzie się odróżniać od miejsca pracy, tym łatwiej będzie można w niej na chwilę zapomnieć o obowiązkach. Często stosowanym ozdobnikiem są też wyciszające motywy związane z przyrodą, np. tapety z drzewami, trawą, wodą.

Dwóch uśmiechniętych mężczyzn na tle fototapety w duże, zielone liście.
Jak zaaranżować strefę relaksu w biurze? Wykorzystanie motywów roślinnych, np. na tapetach i fototapetach to sprawdzony sposób na szybką przemianę zwykłej przestrzeni w efektowny chillout room.

 

Czasem dobrze pomilczeć

Oczywiście nie dla każdego pracownika relaks wiąże się z rozmową, dlatego warto zadbać też o miejsce, w którym można się wyciszyć, odpoczywając od nadmiaru biurowych bodźców. Tutaj sprawdzą się np. specjalne boksy z wygodnymi siedziskami i wyciszającymi ściankami, które pomogą zmęczonemu pracownikowi na chwilę odizolować się od otoczenia i „naładować akumulatory”. Dobrym pomysłem mogą okazać się również specjalne hamaki i huśtawki montowane we wnętrzach, które – dosłownie i w przenośni – pozwolą oderwać się od przyziemnych obowiązków. Tak urządzona strefa relaksu może też być dobrym miejscem do przeprowadzenia prywatnej rozmowy telefonicznej czy przejrzenia porannej gazety. Ważne, aby miejsce to było ulokowane w pewnym oddaleniu od reszty biura, dzięki czemu nie będą tu docierały rozmowy, dzwonki telefonów i szum kserokopiarek, a wzroku nie będą męczyły ekrany komputerów.

 

Aktywna rozrywka w pracy

Niektórzy nie wyobrażają sobie wypoczywać inaczej niż aktywnie. Również dla takich pracowników można zaaranżować miejsce w chillout roomie. Wystarczy postawić stół z piłkarzykami, powiesić tarczę do gry w rzutki czy – jeśli dysponujemy większą ilością miejsca – rozłożyć stół do ping-ponga. Coraz większą popularnością, również w polskich strefach relaksu, cieszą się gry planszowe i konsole do gier. Wszystko, co na chwilę pozwoli pracownikom zapomnieć o pracy, jest tu na wagę złota.

 

Inwestycja w chillout room się opłaci

Aranżowanie w biurze strefy relaksu jeszcze kilka lat temu wydawało się fanaberią. Dziś coraz lepiej widzimy, jak ważny dla efektywnej pracy jest odpoczynek i miła atmosfera w biurze. Zaaranżowany z głową chillout room ma szansę stać się miejscem, które nie tylko uprzyjemni dzień stałym pracownikom, ale też przyciągnie do firmy nowych ludzi. Wbrew pozorom bowiem parę chwil relaksu, niezobowiązującej rozmowy czy ciekawej aktywności w ciągu dnia nie oddala pracowników od ich obowiązków, a sprawia, że wracają do nich ze zdwojonymi siłami. Dlatego nawet jeśli mamy małą przestrzeń biurową, warto pomyśleć o wydzieleniu w niej choćby niewielkiego miejsca, w którym znajdzie się komfortowa sofa, stolik i gra planszowa – efekty takiej zmiany szybko pozytywnie odbiją się na efektywności naszych pracowników.

 

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »