Przed nami najlepsze lata home office. Choć wymuszone obecną sytuacją, mogą przynieść także i dobre zmiany. Wiele firm będzie pełnić funkcję bazy, centrum spotkań pracowników, a poszczególne zadania, bieżącą pracę, wykonamy w domu. To oznacza, że warto zainwestować w domowe biuro, wyposażone w ergonomiczne krzesło i odpowiednie biurko. Nie byle jakie, tylko takie, jakie są wykorzystywane w przestrzeniach pracy – trwalsze i lepiej dostosowane do wielogodzinnej aktywności zawodowej.
Jak urządzić domowe biuro – krok pierwszy
Domowe biuro, które będzie nam służyło do pracy codziennej, a nie okazjonalnej, powinno się znaleźć w odpowiednim miejscu. Dogodnym, jeśli chodzi o dostęp światła naturalnego i komfortu płynącego z odizolowania się od pozostałej części domu czy mieszkania. Biurko najlepiej jest ustawić tak, by światło z okna padało z lewej lub prawej strony, bądź na wprost. Jeśli nie mamy możliwości postawienia biurka przy oknie, trzeba zadbać o sztuczne oświetlenie pamiętając, by jego źródło równomiernie padało na blat i miało naturalną temperaturę barwową (3300 – 5300 K). Cieplejsza rozleniwia ciało i umysł. Najlepiej, jeśli możemy wydzielić miejsce odseparowane od pozostałych pomieszczeń, bo wtedy mamy zapewnioną swobodę pracy w ciszy i skupieniu. Jeśli nie – możemy skorzystać z różnego rodzaju przegród, np. mobilnych ścianek akustycznych czy chociaż paneli akustycznych montowanych na ścianie, które pochłaniają dźwięk i symbolicznie oddzielają strefę pracy od domowej.
Meble biurowe w domu – fotel obrotowy
Krzesło biurowe najlepiej, by spełniało wysokie wymagania, jakie stawiamy fotelom, które użytkujemy w miejscu pracy. Są one produkowane właśnie pod tym kontem. Trwałe i wykonane ze szczególną dbałością zarówno o ergonomię, jaki i funkcjonalność. To, na co trzeba zwrócić uwagę to nie tylko własne preferencje, ale również kółka krzesła, o których często nie myślimy przy zakupie. Należy je dopasować do powierzchni, na której będą stały. Najlepszym rozwiązaniem są kółka gumowane (kauczukowe), które nie rysują żadnej powierzchni. Raczej unikajmy tych plastikowych, które – choć tańsze – sprawdzają się wyłącznie na powierzchniach dywanowych.
Biurko czy wielofunkcyjny stół?
Równie istotne jest biurko. Najlepiej sprawdzi się to wyposażone w elektryczną regulację wysokości, które pozwala na zmianę pozycji. Pracę raz na stojąco, raz na siedząco.
Jeśli mieszkamy w kawalerce lub małym mieszkaniu, w którym nie możemy ustawić dodatkowego biurka, pomyślmy o wielofunkcyjnym stole. Takim, który może służyć zarówno za biurko, jak i stół do jedzenia posiłków czy rodzinnych aktywności. Tak naprawdę wystarczy wyposażyć je w mediaport oraz odpowiedni system prowadzenia kabli, który łatwo pozwoli zmieniać przeznaczenie stolika / biurka w każdej chwili.
Przeczytaj więcej o rozmieszczeniu mebli, ergonomii, oświetleniu.
Estetyka przestrzeni pracy
Producenci mebli biurowych już od dłuższego czasu dostrzegają potrzebę dopasowywania mebli biurowych do przestrzeni domowych. To pozwala na estetyczne dopasowanie ich wykończenia do aranżacji wnętrza. Blaty biurek są coraz częściej dostępne w wersjach wykończonych w drewnie, a fotele można skonfigurować począwszy od koloru i faktury tapicerki, po stelaż. Można uznać, że meble biurowe z powodzeniem służą już środowisku home office nie zakłócając estetycznie przestrzeni domowej. Pozwalają swobodnie dopasować je zarówno do wnętrz ciepłych, tradycyjnych, tych w naturalnych kolorach, jak i industrialnych, loftowych.