Hałas w biurze niezaprzeczalnie wpływa na koncentrację i efektywność pracownika. W pomieszczeniach, gdzie nie da się skupić, nie ma mowy o odpowiednim wykonywaniu obowiązków. Dlatego bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę problematyki hałasu w biurze już na etapie projektowania. Na co zwracać uwagę? Czym skutkuje hałas w miejscu pracy? O tym szerzej przeczytacie w naszym artykule.

Dopuszczalne natężenie hałasu w pomieszczeniu biurowym

Według Polskiej Normy PN-N-01307:1994 maksymalne natężenie hałasu w pomieszczeniach do pracy nie powinno przekraczać:

  • 65 dB w przypadku sekretariatów i biur obsługi klienta;
  • 55 dB w pomieszczeniach administracyjnych, biurowych;
  • 40 dB w pomieszczeniach do prac koncepcyjnych. 

Pracodawca, jeśli poziom hałasu przekracza normy, jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki ochrony przed hałasem.

Należy również pamiętać o punkcie PN-87/B-02151/02 traktującym o akustyce budowlanej, ochronie przed hałasem w budynkach oraz ustalonych dopuszczalnych wartościach poziomu dźwięku w pomieszczeniach. Według tej Normy równoważny poziom dźwięku a hałasu przenikającego do pomieszczenia łącznie od wszystkich źródeł hałasu usytuowanych poza tym pomieszczeniem wynosi:

  • 35 dB w pomieszczeniach do pracy umysłowej wymagającej dużej koncentracji,
  • 40 dB w pomieszczeniach administracyjnych bez wewnętrznych źródeł hałasu,
  • 45 dB w pomieszczeniach administracyjnych z wewnętrznymi źródłami hałasu.

Zgodnie z BHP każdy pracodawca ma obowiązek kierować się ustalonymi zasadami, by chronić zdrowie i życie osób zatrudnionych. Natomiast każdy z pracowników musi przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z zasadami firmy i zobowiązać się do przestrzegania zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Źródła hałasu

Hałas w biurze może pochodzić od wielu źródeł. Do najpopularniejszych kategorii, które wymienia się w naukowych opracowaniach należą:

  • Pracownicy – nie da się pracować w pełnym skupieniu i ciszy przez całe 8 godzin. Normalnymi są rozmowy na różne tematy między pracownikami – mogą to być rozmowy dotyczące pracy lub spraw osobistych, to normalne. Człowiek jest osobą społeczną, a rozmowy prowadzą do tworzenia takiej społeczności. Oprócz rozmów, człowiek generuje inne dźwięki, w biurze słychać kroki pracowników, zamykane drzwi i okna, otwieranie, zamykanie szafek i szuflad przez inne osoby, czy w końcu odgłosy przesuwanych foteli. Pojedynczo, nie są rozpraszające, ale występujące często, prowadzą do tworzenia hałasu i rozproszenia uwagi.
  • Instalacje techniczne budynku – wentylacja, klimatyzacja, systemy hydrauliczne, grzewcze czy dźwięk generowany przez windy – wszystko to jest składową naturalnych odgłosów biura, jednak w nieodpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu, mogą one z pewnością dekoncentrować.
  • Urządzenia – w biurze podstawowym wyposażeniem są komputery, drukarki, niszczarki i telefony. Są niezbędne do pracy i nie da się ich wyeliminować. Urządzenia te nie należą też do najcichszych, chociaż postęp technologiczny coraz bardziej stawia na cichą technologię. Wystarczy jednak, że jeden pracownik zapomni wyciszyć telefon i nagły, głośny dźwięk z pewnością wyprowadzi nas ze stanu koncentracji na zadaniu.
  • Dźwięki z zewnątrz – oprócz źródeł wewnętrznych, należy również pamiętać o źródłach zewnętrznych hałasu w biurze, takie jak odgłosy z ulicy (dźwięki pojazdów, przechodniów, dźwięki dobiegające z sąsiednich budynków).

Warto pamiętać, że hałas występujący w biurze nie jest rozważany jako potencjalny czynnik uszkodzenia słuchu. Jest natomiast bodźcem uciążliwym, wpływającym negatywnie na koncentrację pracownika, co w konsekwencji przekłada się na jakość i wydajność wykonywanej przez niego pracy.

Skutki hałasu

Nadmierny i długotrwały hałas w biurze może prowadzić do takich przypadłości jak:

  • zakłócenie wzroku i odbioru barw,
  • obniżenie precyzji ruchów i sprawności fizycznej,
  • stałe rozdrażnienie, migreny i problemy ze skupieniem,
  • znaczne obniżenie zdolności intelektualnych.

Hałas przekraczający 70 dB może też nieodwracalnie uszkodzić słuch czy nawet układ nerwowy. Dlatego tak bardzo ważne jest przestrzeganie ustalonych norm i sprawdzanie poziomu hałasu w pomieszczeniach biurowych.

Oprócz tego wysoki poziom hałasu w biurze wpływa nie tylko na zdolność koncentracji, czy wydajność. Z naukowych badań wynika, że pracując w hałaśliwym środowisku pracy wzrasta poziom stresu, który sam w sobie negatywnie oddziałuje na organizm człowieka. Hałas w biurze może też być przyczyną choroby wieńcowej i nadciśnienia. Stwierdzono też związek pomiędzy poziomem hałasu a ergonomią – w głośniejszych pomieszczeniach ergonomia pracy jest zaburzona. W cichych pomieszczeniach pracownicy częściej zmieniają pozycję roboczą, co pozytywnie wpływa na zdrowie i komfort pracy.

W kolejnym artykule przedstawimy rozwiązania związane z projektowaniem biura i izolacją akustyczną pomieszczeń przeznaczonych do pracy w skupieniu. Bądźcie z nami na bieżąco!

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »