Fit out to proces, w którym wyjątkowo istotny jest dialog inwestora z wykonawcą. W CONSIDO spotkania związane z realizacją fit out traktujemy jako kluczowe. Zarówno to pierwsze, podczas którego się poznajemy, jak i każde kolejne. Towarzyszące wszystkim etapom pracy. A jest ich wiele. Od czego zaczynamy fit out biurowy, ale i każdy inny?

Fit out w CONSIDO rozumiemy jako współpracę z inwestorem podczas której kompleksowo przygotowujemy przestrzeń pod potrzeby konkretnego użytkownika. Składa się on z wielu elementów składowych, nie zawsze tych samych, więc najłatwiej zakres prac realizacji fit out podać na przykładzie.

Fit out – co to właściwie jest?

Wyobraźmy sobie pomieszczenia biurowe, w których mieścił się sklep internetowy z grami, płytami muzycznymi i drobnym sprzętem elektronicznym. Nie był on zaaranżowany pod kątem przyjmowania gości, ale jako miejsce pracy kilku osób, a większość przestrzeni pozostawała niezagospodarowana, potrzebna do prac logistycznych. Pakowania paczek i przyjmowania towaru. Chłodne oświetlenie i surowy wystrój. A teraz wyobraźmy sobie, że zmienia się najemca. Nowa firma wywodzi się z branży IT. Pracuje się w niej w kreatywnych zespołach, ważne są spotkania, a część pracy wykonywana jest zdalnie. Biuro tej organizacji musi być nie tylko funkcjonalne, ale również estetycznie dopasowane do potrzeb wymagającego zespołu. Nowoczesne, wielofunkcyjne, dostosowane do multimedialnych prezentacji i spotkań z klientem. Fit out polega zatem na pełnej rearanżacji zastanej przestrzeni pod potrzeby nowego użytkownika. Od tych potrzeb zależy w gruncie rzeczy zakres prac. – Z fit out mamy również do czynienia, gdy oddany zostaje do użytkowania nowy budynek biurowy i jest przestrzeń, którą inwestor chce odpowiednio zaaranżować, wyposażyć. – mówi Karolina Dryńska, fit out menedżer w CONSIDO.

Przy ustaleniu estetyki wnętrza pomaga tworzenie moodboardów inspiracyjnych. To ważny moment w realizowaniu usługi fit out.

Fit out biurowy: najpierw porozmawiajmy

Pierwsze spotkanie z inwestorem jest kluczowe. Wtedy obie strony przekonują się czy nadają na tych samych falach, co w gruncie rzeczy jest konieczne. –Współpraca jest bliska i bezpośrednia. Inwestor musi nam zaufać, a my musimy mieć pewność, że nasze propozycje i sugestie zostaną potraktowane z uwagą – mówi Tomasz Banasiak, fit out menedżer w CONSIDO. Po ustaleniu, że płyną pomiędzy partnerami pozytywne wibracje, rozpoczyna się niezwykle ważny etap, który polega ogólnie rzecz biorąc na rozpoznaniu potrzeb. – Zadajemy całą masę pytań. – mówi Karolina – Poznajemy użytkownika danej przestrzeni, jaki jest, co robi, jaki jest podział ról w firmie , który dział ile miejsca powinien mieć zapewnione. Bierzemy pod uwagę każdy aspekt, nawet ten, jak wiele miejsca na dokumentację potrzebuje księgowość. A obecnie równie ważny jest model hybrydowy, który ma znaczący wpływ na finalny projekt biura. Pytaniom towarzyszy rozpoznanie pomieszczeń, które pozwala od razu wyobrazić sobie wstępnie, w jaki sposób całość można rozplanować. W CONSIDO doradzamy w tym zakresie korzystając ze swojego wieloletniego już doświadczenia w realizacji projektów fit out. Sugerujemy, jak optymalnie dopasować daną przestrzeń do konkretnych potrzeb. Inwestorzy najczęściej biorą nasze zdanie pod uwagę.

Fit out biurowy: inspiracje


Kolejnym krokiem jest poznanie preferencji estetycznych zleceniodawcy. By ułatwić ten proces, przygotowujemy moodboardy. Są to kolaże zdjęć przestrzeni. Pokazujemy meble biurowe, kolory ścian, dekoracje, rozwiązania biophilic design, etc., które mają oddać charakter rozmaitych przestrzeni: industrialnych, minimalistycznych, klasycznych czy eklektycznych, etc. – W ten sposób poznajemy preferencje estetyczne zleceniodawcy – mówi Tomasz. – Dzięki moodboardom jemu łatwiej jest zdefiniować, jaki odpowiada mu styl, a nam dopasować wyposażenie i wykończenie, przy czym nie operujemy nazwami stylów aranżacyjnych, a raczej prezentujemy rozmaite klimaty i sposoby ich uzyskania.

Projekt biura to ostatni etap działań koncepcyjnych w ramach usługi fit out.

Fit out: projekt biura

Kiedy zostaje ustalona i omówiona podczas spotkań funkcjonalność oraz estetyka nowego wnętrza, przychodzi etap propozycji ustawień poszczególnych elementów, które mają się znaleźć w danym pomieszczeniu biura. – Gdy inwestor zaakceptuje ten wstępny szkic przystępujemy do tworzenia i prezentowania wizualizacji już z konkretnymi rozwiązaniami. Z biurkami, kolorami ścian, propozycjami oświetlenia, dekoracjami i wszelkimi detalami. – mówi Tomasz. Potem powstaje oferta i wycena. – Już na samym początku próbujemy ustalić, jaki budżet inwestor przewiduje, ponieważ daje nam to ogląd, w jakim pułapie cenowym możemy proponować meble biurowe czy też elementy dekoracyjne. Uciekamy natomiast od deklaracji, ile to będzie kosztowało, zanim nie ustalimy, jakie są potrzeby funkcjonalne i estetyczne. – mówi Karolina. – I dlatego dopiero po etapie akceptacji projektu, przystępujemy do przygotowania kosztorysu. Zawsze bierzemy przy tym pod uwagę konieczność dopasowania zaproponowanych rozwiązań do bardziej ekonomicznych budżetów.

Dalej następuje etap realizacji, ale o tym – w kolejnej części naszego cyklu fit out biurowy.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »