Wyprofilowane oparcie podpierające odcinek lędźwiowy, odpowiednio zaokrąglone siedzisko, szerokie spektrum regulacji położenia oparcia i siedziska, regulowane podłokietniki, itd., itd. Czy mając tę wiedzę możemy spokojnie zamówić dla siebie odpowiedni ergonomiczny fotel biurowy?

Możemy, ale czy spełni on oczekiwania i rzeczywiście wesprze nas w wielogodzinnej pracy przy biurku? – Za każdym razem, kiedy przychodzi ktoś do naszego showroomu w poszukiwaniu fotela biurowego proszę go, by najpierw się rozgościł i dał sobie czas – mówi Sławomir Polit, który z wyjątkową pasją podchodzi do tematu ergonomii w CONSIDO. Dlaczego jest to ważne? Bo każdy z nas ma swoje indywidualne przyzwyczajenia. Zarówno jeśli chodzi o sposób siedzenia podczas pracy, jak i relaksowania. Wybierania pozycji do chwili odpoczynku czy zebrania myśli. I również pod tym kątem fotel obrotowy należy dobrać. Co ciekawe, większość z nas sobie tego nie uświadamia, dlatego Sławek zaczyna od usadzenia gościa na fotelu, o którym wie, że nie będzie dla niego wygodny, np. z powodu wzrostu czy temperamentu. – Osoba taka, siadając na nim, zaczyna się zastanawiać i rozpoznawać swoje potrzeby. No dobrze – mówi na przykład – potrzebuję krzesła, które ma duże możliwości w zakresie regulacji pochylenia oparcia, bo pozwala mi zmieniać pozycje, a nawet pracować z nogami na biurku, co bardzo lubię. Słowem klient zaczyna rozpoznawać swoje potrzeby i definiować je. I to jest dobra podstawa poszukiwań. Nie da się tego określić rozmową telefoniczną czy przejrzeniem oferty w Internecie. – Do fotela obrotowego trzeba się przymierzyć. I zawsze pamiętać, że dopasowujemy go pod użytkownika, a nie odwrotnie. – dodaje Sławek.

Fotel Bejot. To czy siedzimy wygodnie na naszym fotelu, zależy od indywidualnego dopasowania

 

Ergonomiczne fotele biurowe – jak wyregulować pod siebie?

Podstawowe zasady są takie: stopy swobodnie spoczywają na podłożu i tworzą z podudziem kąt prosty. Kolana lekko rozwarte. Podłokietniki wyregulowane na takiej wysokości, by pozwalały uzyskać kąt rozwarty pomiędzy ramieniem, a przedramieniem. Dalej – oparcie powinno być lekko wychylone do tyłu, a plecy w stałym z nim kontakcie. – Równie ważne jest przy tym pamiętanie o zmianie pozycji. Częstym poruszaniu się w fotelu do pracy. Odchylaniu, przekręcaniu, poruszaniu mięśniami – mówi Sławek. – To właśnie dlatego powstały ergonomiczne fotele. Bo zauważono, że dynamiczna zmiana postawy zmniejsza obciążenie układu ruchu podczas nieszczególnie zdrowej przecież pozycji siedzącej. I dlatego nowoczesne, profesjonalne fotele obrotowe mają szeroki zakres ustawień m.in. w zakresie wysokości siedziska, podłokietników czy kąta pochylenia oparcia, pozwalającego, np. siedzieć pod kątem 140 stopni, co jest bardziej optymalną pozycją niż 90 stopni. Najnowocześniejsze fotele obrotowe mają również mechanizmy, które pozwalają swobodnie poruszać się w każdym kierunku. Kołysać się, przechylać, zapewniając dużą swobodę ruchu i pozwalając rozruszać krążenie. Unikać efektu sztywnienia mięśni.

Nowy Styl. System pozwalający kołysać się, przeginać całe ciało w różne strony.

Fotel obrotowy – inwestycja w dobrą formę

Oprócz odpowiedniej ergonomii równie istotna pozostaje jakość wykonania. Błędne jest myślenie, że każdy ergonomiczny fotel obrotowy jest taki sam. Że nie warto go kupować u profesjonalnej firmy i od wyspecjalizowanego producenta, a wystarczy w supermarkecie, za kilkaset złotych. – Dobór krzesła niczym się nie różni od wyboru odpowiedniego materaca – mówi Sławek. – Temu drugiemu zawsze poświęcamy wiele czasu nie szczędząc pieniędzy. Bo śpimy na nim 8 godzin. Bo jego właściwy dobór zapewnia nam dobry sen i odprężenie. A ile pracujemy przy komputerze? Tyle samo! I tyle samo uwagi powinniśmy poświęcić wyborowi fotela obrotowego. W tym przypadku również nie kierując się wyłącznie ceną, a tym, by dobrać go optymalnie do potrzeb. Zaletami profesjonalnych foteli ergonomicznych są odpowiednie atesty, wiedza na temat ergonomii, jaką posiadają projektanci, ale także trwałość materiałów. Obliczona jest ona na dobre kilka, jak nie kilkanaście lat. – Ergonomiczne fotele obrotowe wyglądają podobnie, ale diabeł tkwi w szczegółach! – mówi Sławek.

VANK. Profesjonalne fotele do pracy są trwałe, posiadają odpowiednie atesty i spełniają wszelkie normy w zakresie ergonomii.

Fotel do pracy – dobra podstawa!

Takim szczegółem są choćby kółka podstawy fotela obrotowego. Element, który psuje się najczęściej sprawiając, że fotel do pracy staje się bezużyteczny. Kółka w profesjonalnych modelach dobierane są dużo troskliwiej niż u modeli foteli obrotowych w niskich cenach. – Ważna jest zarówno średnica – przy czym im większa, tym lepsza, np. 65 mm, jak i twardość. – mówi Sławek.Ja osobiście polecam najczęściej kółka miękkie, które są bardziej uniwersalne. Sprawdzają się do wszystkich powierzchni, zwłaszcza nierównych. Twarde kółka blokują się na śliskich powierzchniach i nie sprawdzają się, kiedy mamy na podłodze panele oraz dywan i chcemy, by fotel swobodnie po obu się poruszał.

Reasumując: nie oczekuj, że nawet najlepszy model fotela obrotowego, ale kupiony bez przymierzenia się do niego – spełni Twoje oczekiwania. Zacznij od obserwacji swoich upodobań, potrzeb i przyzwyczajeń, a potem przyjdź, np. do naszego showroomu, gdzie będziesz mógł usiąść na kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu fotelach obrotowych. Z pewnością jeden z nich został wyprodukowany specjalnie dla Ciebie. Bo właśnie dlatego mamy na rynku dostępnych tak wiele modeli, że każdy z nas, zarówno z punktu widzenia fizjonomii, płci czy osobistych preferencji, potrzebuje czegoś innego.

Przeczytaj również nasz wpis o ergonomicznych stanowiskach pracy.

 

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »