5,5 wskazówki, jak stworzyć komfortowy boks do pracy
Dla jednych największa zmora i przekleństwo, inni dostrzegają w nich więcej zalet; jeszcze niedawno wieszczono ich rychły koniec – jednak bez względu na to, boksy biurowe wciąż mają się dobrze i nadal są popularnym rozwiązaniem organizacji miejsca do pracy. Co zrobić, żeby boks biurowy był komfortowy?
Idea kontra rzeczywistość
Praca w open space ułatwia komunikację, przyspiesza obieg dokumentów i sprzyja nawiązywaniu relacji z otoczeniem, a ponadto pracownik, który wie, że jest pod stałą obserwacją szefa i współpracowników, poddaje się samokontroli i lepiej wykonuje swoje obowiązki – tak miało być, ale – jak to w życiu bywa – rzeczywistość zweryfikowała te założenia. Dość szybko okazało się, że taka organizacja środowiska pracy zamiast podnosić wydajność pracowników, może ją obniżać. Zwłaszcza wśród osób wykonujących zadania koncepcyjne, które wymagają ciszy, skupienia i możliwości „zresetowania” umysłu.
Jedyna szansa na odrobinę prywatności
Zaczęto więc rozdzielać sąsiadujące biurka rozmaitymi ściankami – przepierzenia, w zależności od wysokości, tworzą indywidualne komórki do pracy lub stają się wręcz namiastką pokoju. Takie boksy izolują pracownika od uciążliwego biurowego zgiełku i niechcianych spojrzeń, zapewniając mu mniejsze lub większe poczucie prywatności. Pełne boksy najczęściej stawia się w open space’ach, na których pracuje kilkadziesiąt osób; w mniejszych, kilkunastoosobowych przestrzeniach stosuje się niższe, tylne i boczne lub tylko tylne, ścianki separujące od sąsiadów.
Dobre pole do pracy
Mimo wszystko dla wielu osób 8-godzinna praca w „pudełku” jest nadal niekomfortowa. Co zrobić, żeby pracownik polubił się ze swoim boksem?
- DAJ SZANSĘ NA PERSONALIZACJĘ
Komfort posiadania własnego miejsca jest ważny dla każdego człowieka, również jeśli chodzi o własne miejsce do pracy. W końcu spędzamy w niej 1/3 życia, nic zatem dziwnego, że mamy tendencję do personalizacji i uatrakcyjniania swojej przestrzeni roboczej.
Dobrze, jeśli pracodawca daje taką możliwość, przewidując miejsce na zawieszenie tablicy korkowej (na której oprócz listy zadań mogą zawisnąć rysunki dzieci, pocztówki z urlopów itp.), ustawienie rodzinnej fotografii czy doniczki z kwiatkiem. Producenci mebli coraz częściej stosują specjalne wzmocnienia ścianek w pełnych boksach pracowniczych po to, by można było do nich bezpiecznie przymocować oprawione dyplomy i certyfikaty, a nawet półki na ulubione bibeloty.
- PAMIĘTAJ O AKUSTYCE
Cienkie przepierzenie z płyty nie wystarczy, by skutecznie ograniczyć szum pracujących urządzeń, odgłosy rozmów i telefonicznych dzwonków. Trzeba pamiętać o wygłuszeniu ścianek specjalistycznymi matami dźwiękoszczelnymi, a dodatkowe wykończenie z tapicerowanego materiału zwiększy pochłanianie fal dźwiękowych. Takie panele akustyczne są szczególnie polecane do dużych i głośnych pomieszczeń typu open space.
- ZAPEWNIJ DODATKOWE MOŻLIWOŚCI ODIZOLOWANIA SIĘ OD OTOCZENIA
Ścianki stojące bezpośrednio na podłodze warto wyposażyć w regulowane nóżki, tak aby pracownik mógł dostosować ich wysokość do swoich indywidualnych potrzeb.
Jeśli na stanowisku przewidziano montaż paneli bocznych, dobrze, gdy są one wysunięte o 30 cm od końca blatu roboczego, dzięki temu osoby siedzące na sąsiednich stanowiskach wzajemnie się nie widzą.
W wejściu do pełnych boksów można dodatkowo zawiesić kotarę, a nawet zamontować drzwi.
- ZADBAJ O JAKOŚĆ MATERIAŁÓW UŻYTYCH DO BUDOWY BOKSU
Open space stwarza więcej możliwości przearanżowania konfiguracji boksów i biurek niż konwencjonalne przestrzenie biurowe. Zatem boksy powinny być tak zaprojektowane, aby dały się w szybki i łatwy sposób montować i demontować. W tym kontekście istotna jest lekkość i stabilność konstrukcji boksu (dobrze sprawdzają się te aluminiowe) oraz wytrzymałość i odporność na środki czyszczące materiałów, którymi je wykończono.
- NIE LEKCEWAŻ OŚWIETLENIA STANOWISKA PRACY
Dodatkowe oświetlenie oświetlenie stanowiska pracyjest szczególnie ważne w przypadku boksów zamkniętych, w których dostęp do światła dziennego jest utrudniony bądź nie ma go wcale. W takich sytuacjach samo oświetlenie sufitowe na pewno nie wystarczy. Już na etapie projektu należy zadbać o dodatkowe źródło światła, które będzie oświetlało pole pracy – zaplanować na nie miejsce i zamontować mediaporty z wystarczającą ilością gniazd albo zamówić boks, który już będzie wyposażony w odpowiednie lampy.
Analogowy zegar, kolorowanka i fontanna
Na koniec jeszcze mała podpowiedź dla samych użytkowników boksów biurowych. Jest kilka takich przedmiotów, które spersonalizują i uczynią wasze miejsce do pracy lepszym. Niektóre wydają się oczywiste, inne mogą dziwić – z pewnością jednak warto mieć je w swoim polu pracy.
Oto ich lista:
- Żywa, zielona roślina doniczkowa (najlepiej taka, która dobrze sobie radzi w warunkach ograniczonego dostępu do światła dziennego) – pozwoli odpocząć zmęczonym oczom i podniesie jakość powietrza;
- zegar analogowy – stanowi ciekawy element dekoracyjny i wprowadza domową atmosferę;
- piłeczki antystresowe – pomagają zredukować napięcie i ćwiczą zmęczone nadgarstki;
- zabawka na biurko – ponoć zapobiega zawodowemu wypaleniu, na pewno polepsza humor;
- ergonomiczna mysz do komputera – chroni nadgarstek przed bólem i schorzeniami, zwłaszcza zespołem cieśni nadgarstka, na który najczęściej zapadają osoby pracujące przy komputerze;
- antystresowa kolorowanka dla dorosłych – wystarczy kilka minut, by szybko „zresetować” głowę i osiągnąć stan skupienia,
- fontanna biurkowa – pomaga się skupić lub zrelaksować w towarzystwie kojącego plusku wody; podnosi wilgotność powietrza w klimatyzowanych wnętrzach.

Pozdrawiamy
Zespół Consido