Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy najpierw o fotelach do pracy w domu, a potem o biurkach i uznaliśmy, że w przypadku tego drugiego nie wyczerpaliśmy tematu. A ponieważ coraz pewniejsze jest to, że nawet po wygaśnięciu pandemii przynajmniej częściowo będziemy dalej pracować hybrydowo – biurko do home office powinniśmy sobie kupić porządne i na lata.
Czy do gabinetu, czy do postawienia w jednym z kątów naszej kameralnej kawalerki – jakiekolwiek mamy potrzeby, rynek producentów mebli odpowiada na nasze potrzeby z pełną otwartością. Ale wybierać trzeba z głową. Wiemy już, jaka powinna być podstawa naszego biurka. Przejdźmy do blatów oraz dodatkowego wyposażenia.
Biurka do pracy zdalnej – jaki blat?
W przypadku blatów biurek, które staną w przestrzeni domowej, istotna jest kwestia estetyki. Dopasowanie mebla do całej aranżacji i naszych upodobań. Dobrze jest wiedzieć, że grubości blatów to najczęściej 18, 19 i 25 mm. Wykończone są bądź jako gładkie, bądź ze strukturą, tzw. skórki pomarańczy, a u stolarza możemy zamówić sobie biurko z naturalnych, szorstkich materiałów. Te zupełnie gładkie odbijają światło, co szczególnie niekorzystnie odczuwamy stawiając mebel przy oknie, z dostępem do naturalnego światła. Te z strukturą skórki pomarańczowej z kolei światło rozpraszają, więc wydają się być rozwiązaniem bardziej komfortowym. Szorstkie z kolei, wyglądające ciepło i naturalnie, dobrze się sprawdzą przy pracy na komputerze, jeśli jednak potrzebujemy biurka również do tego, by pisać, wypełniać dokumenty – będzie już trochę trudniej. Blaty drewniane sprawiają wrażenie cieplejszych, ale dzisiejsze biurka z laminowanej płyty już też, zwłaszcza przy odpowiednim doborze kolorystyki. A przy tym dobrej jakości cechują się dużą trwałością. Biurka do pracy zdalnej, jeśli chcemy, by pasowały do wnętrza, możemy stworzyć z dowolnych komponentów. – Nam często się zdarza, że dopasowując biurko do konkretnej przestrzeni domowej, kupujemy stelaż od renomowanego producenta, ale już blat zamawiamy u stolarza, bo tylko wówczas możemy je dopasować do indywidualnych preferencji użytkownika – mówi Sławomir Polit z CONSIDO.
Biurko do domu – wyposażenie dodatkowe
Mamy do dyspozycji przede wszystkim mediaporty. – Są dwa sposoby ich montowania – mówi Sławek. – W blacie, lub na nim. – Z doświadczenia swojego zawsze sugeruję te montowane na blacie, ponieważ zdarza się nam przecież zalać biurko przypadkiem i wówczas ten wbudowany można bezpowrotnie utracić.
Podobnie jest zresztą z ładowarkami indukcyjnymi. Mamy już rozwiązania, gdy są one immanentną częścią blatu i takie, które stawiamy na biurku. Coraz popularniejszą opcją, o którą możemy uzupełnić swoje biurko z elektryczną regulacją wysokości jest tzw. funkcja antykolizji, która powoduje, że gdy dojdzie do kontaktu któregoś z ruchomych elementów biurka z przeszkodą i do nienaturalnego przechyłu blatu, wówczas zostaje on zatrzymany. Biurko do domu, podobnie jak to biurowe, to może już być naprawdę profesjonalnie wyposażony mebel. Kwestią otwartą jest tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne.
Biurko – co z estetyką?
To temat rzeka oczywiście i zawsze rzecz gustu. A że producenci oferują nam biurka zaawansowane technologicznie, które możemy wizualnie dopasować do wnętrza – nic, tylko wybierać!
Miłośnikom klasyki bardziej przypadnie do gustu praktyczne biurko w kolorach naturalnego drewna, które zresztą łatwo dopasować do większości barw i innych elementów wykończeniowych mieszkania czy domu. Są i zwolennicy łączenia struktur, np. drewna z bielą, która dobrze wygląda w lekkich i jasnych wnętrzach skandynawskich. Do bardziej industrialnych wnętrz biurko można osadzić na aluminiowym stelażu i dodać do niego blat w kolorze naturalnego drewna. Można też przecież zamówić biurko stylizowane na stary mebel, specjalnie poprzecierany w niektórych miejscach. Dziś w przypadku estetyki wystarczy wiedzieć, czego się chce. I być pewnym, że jest to możliwe.
Pandemia nauczyła nas jako projektantów pewnej pokory, ale uświadomiła również, jak istotna jest w dzisiejszych czasach jakość, która przekłada się na trwałość. – Będziemy więc uparcie namawiać Was do inwestowania w dobrej jakości meble, bo nie trend czy chwilowa moda kreować będzie teraz świat – a postawa bardziej odpowiedzialna. Kupuj mniej i na dłużej, ale tylko to, co jest dobre. I tak właśnie radzimy podejść do projektowania dla siebie przestrzeni home office. – reasumuje Sławek.