W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykłada się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, branża wnętrzarska również podąża tą ścieżką, oferując rozwiązania, które są nie tylko estetycznie przyjemne, ale również przyjazne dla planety.

Projektowanie przestrzeni biurowych – co przyniesie rok 2022?

W jakim kierunku ewoluować będą przestrzenie pracy? Czy biura znikną? Co pozostaje niezmiennie ważne dla pracowników w czasach, gdy większość z nich pracuje głównie w domu?
Nasze przypuszczenia i przewidywania, z którymi się z Wami dzielimy, wynikają z doświadczenia i nieustannej obserwacji rynku, ale także dostępnych już badań. Są one również wynikiem zmiany, jaka następuje w nas samych.

Zaczynamy od przemyśleń odnośnie 2022 roku, a poniżej możecie się zapoznać również w skrócie, jak rozwijały się przestrzenie pracy w poprzednich latach.

Spis Treści:

1. Rok 2022 i najważniejsze trendy
– model hybrydowy okrzepnie
– na znaczeniu zyskają rozwiązania ekologiczne
design a przeciwdziałanie rozproszeniu

2. Rok 2021 w projektowaniu przestrzeni pracy
– czy biura znikną?
– przemiany w przestrzeniach pracy
– estetyka

3. Rok 2020 w projektowaniu przestrzeni pracy
– pierwszy szok wywołany pandemią
– dopasowywanie się do nowych okoliczności

4. Rok 2019
– biuro źródłem komfortu
– nowe trendy, ale bez rewolucji
– komfort dla zmysłów
– jakie kolory

 

Trendy w projektowaniu biur 2022

Model hybrydowy

Rok 2022 w zakresie projektowania przestrzeni pracy przyniesie przede wszystkim rozwinięcie tego, co działo się w tej kwestii w roku 2021. Model hybrydowy okrzepł i wielu pracodawców przekonało się do jego efektywności. W gruncie rzeczy wielu pracowników nie wyobraża już sobie nawet powrotu do biur w dotychczasowym charakterze, czyli codziennej pracy od – do. Biura więc nadal ewoluować będą w kierunku przestrzeni przyjaźniejszych użytkownikom, a powiedzenie, że minimalizm jest formą luksusu odzwierciedlone zostanie poprzez nastawienia na jakość, a nie ilość. Podzielona na rozmaite strefy aktywności przestrzeń biurowa zapewniać będzie zarówno wygodną i interaktywną pracę w zespołach, jak i stanowiska gwarantujące ciszę i możliwość skupienia się w odosobnieniu.

Rozwiązania ekologiczne

Z pewnością jednym z ważniejszych i dominujących trendów będzie nastawienie na rozwiązania ekologiczne. Wyraźnie widać to obserwując, jak zmieniają się oferty producentów mebli biurowych, rozwiązań akustycznych i materiałów wykończeniowych. Wszystkim coraz bardziej zależy na tym, by otaczać się zarówno naturalnymi materiałami w naturalnej kolorystyce, jak i takimi, które pochodzą z recyklingu i łatwo je później przetworzyć w coś nowego. Świadomość odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia wyraźnie rośnie i zmienia się w aktywne postawy.

Design, a przeciwdziałanie rozproszeniu

Projektowanie przestrzeni pracy uwzględniać będzie to, by system organizacyjny pozostawał w równowadze pomiędzy pracą w biurze, a w innym miejscu, czyli pomiędzy rozproszeniem zespołów a ich łączeniem. Przeciwdziałanie osłabieniu więzi, również poprzez przemyślany design oraz dopasowywanie do nowej rzeczywistości kultury danej organizacji. Czyli uwaga projektantów skupiać się będzie na zapewnieniu komfortowej i pobudzającej kreatywność pracy w biurze, z dostępem do wszystkich tych technologii, które nie są dostępne w domu. I na odpowiednim projektowaniu interakcji pomiędzy pracownikami, którym służą dobrze wszelkie rozwiązania mobilne. Pozwalające szybko aranżować przestrzeń do danej chwili lub też do kolejnych zmian zachodzących w organizacji.

Rok 2021 w projektowaniu przestrzeni pracy

Czy biura znikną?

Z jednej strony według badań PwC 21 %, a według Grafton Recruitment /CBRE aż 64% pracowników w Polsce chce – bez względu na sytuację pandemiczną – pracować po części zdalnie.

Z drugiej zaś, według badań firmy Cushman & Wakefield, zauważają oni niekorzystny wpływ braku codziennych interakcji zarówno na swoje potrzeby społeczne i jakość relacji ze współpracownikami, jak i osłabienie więzi łączących ich z firmą. Można wysnuć z tego wniosek, że model pracy hybrydowej stanie się nową normą, jednak biura pozostaną jako konieczny czynnik zespalający zespół ze sobą, i z pracodawcą. Żadna pandemia nie zmieni faktu, że jesteśmy istotami społecznymi. Że, jak twierdził polski humanista i naukowiec Antoni Kępiński – żyjemy „od” i „do”. Czyli zarówno potrzebujemy swojej prywatnej, osobistej i intymnej strefy, jak i przebywania w grupie, wśród ludzi, z którymi łączą nas jakieś relacje.

Potrzeba nawiązywania relacji społecznych jest niezmienna, dlatego biura przetrwają każdą burzę. Na zdjęciu: pufy VANK_CELOO oraz kolekcja VANK_CO.

 

Przemiany w przestrzeniach pracy

Wygląda więc na to, że biura będą ewoluowały w kierunku dopasowania się do modelu hybrydowego. Oznaczać to będzie potrzebę wykorzystywania mniejszych przestrzeni biurowych. Stratedzy środowisk pracy zakładają podnajem części biura, które nie będzie przez korporację wykorzystywane. A sama aranżacja dopasowana zostanie bardziej w kierunku budowania relacji, aniżeli ustawionych obok siebie stanowisk pracy. Rozwijać się więc będą, jak już wcześniej, strefy bardziej klubowe z wygodnymi siedziskami, a także te zespołowe, do pracy kreatywnej. Doskonale wyposażone techniczne i w meble, które łatwo można rekonfigurować i dostosować do zmieniających się potrzeb.

Estetyka

Naszym zdaniem rok 2021 zmieni również podejście do estetyki. Raczej odrzucimy designerskie fajerwerki. Raczej będziemy operować ekonomicznymi budżetami i w kierunku wykorzystania naturalnych materiałów i ekologicznych. Na znaczeniu zyska jakość, trwałość i prostota. A nawet swego rodzaju puryzm, także kolorystyczny. W mniejszych przestrzeniach lepiej się sprawdzą lżejsze meble, ażurowe. Biele, czernie, metalowe stelaże. I mniej skomplikowanie rozwiązania ergonomiczne. Już teraz widać, jak na zainteresowaniu zyskują choćby fotele obrotowe, które ustawiamy pod siebie nie przy pomocy kilku gałek, ale jednej. Liczyć się będzie również pomysłowość w ustawieniu stanowisk pracy, by zapewnić bezpieczną przestrzeń i wszystko pod ręką, a więc sprytnie zaprojektowane kompletne stanowiska pracy.

Prosty, czytelny design i ekonomiczne budżety – to nas czeka w 2021 roku.

Rok 2020 w projektowaniu przestrzeni pracy

Pierwszy szok wywołany pandemią

Zanim w marcu nasza rzeczywistość zmieniła się o 180 stopni, przestrzenie pracy rozwijały się harmonijnie w kierunku zapewnienia pracownikom optymalnych warunków do twórczej pracy. Przyjaznych, w których można popracować zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Zapewniających rozrywkę czy chwile relaksu lub nawet zabawy. Potem na jakiś czas biura niemal opustoszały, a następnie zaczęła się gorączkowe dopasowywanie przestrzeni do wymogów formalnych, w tym odległości minimum 1,5 m pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Odetchnęliśmy dopiero, gdy się okazało, że zdalnie nie oznacza mniej produktywnie.

Dopasowywanie się do nowych okoliczności

Ostatnie pół roku to czas, gdy przyzwyczajamy się do nowych okoliczności. Zmniejszamy ilość stanowisk na danej przestrzeni, bo większość z nas pracuje zdalnie lub hybrydowo. Wprowadzamy pomiędzy stanowiska różnego rodzaju przegrody, przepierzenia i ścianki budując mniejsze strefy. Dopasowujemy też miejsce do większych spotkań pracowniczych, które odbywają się raz na jakiś czas, by utrzymać dobre relacje, omówić plan pracy, a następnie wrócić i działać w domu. Projekty nowych biur z kolei idą właśnie w kierunku bardziej ekonomicznych budżetów. Prostych, estetycznych i funkcjonalnych.

Na znaczeniu zyskują przestrzenie, w których rozwijają się relacje. Swobodnie zaaranżowane strefy klubowe

Rok 2019 w projektowaniu przestrzeni pracy

Trendy w aranżacji biur wyznaczają obecnie ci, którzy chcą zatrudniać najzdolniejszych pracowników i jak najefektywniej wykorzystać ich czas oraz talent. Czyli światowi giganci w branży IT. Reszta firm, szybciej lub wolniej, podąża za nimi. Sprawdźmy, co obecnie jest na topie.

Pracodawcy bardzo serio traktują badania na temat tego, co wpływa na efektywność pracy biurowej i jakie czynniki podnoszą wydajność pracowników. I coraz chętniej przy projektowaniu biur wykorzystują doniesienia naukowców na ten temat.

 

Jeśli w pracy będzie przyjemniej niż w domu…

Efekty tych badań i najnowsze trendy w aranżacji biur można nieco cynicznie sprowadzić do tezy: im lepiej będziesz się czuł w pracy, tym więcej czasu będziesz w niej spędzał. Im więcej twoich potrzeb firma zaspokoi, tym bardziej będziesz do niej przywiązany.
To trochę jak w znanej anegdocie, gdy pracownik wychodząc wieczorem z firmy widzi, że jego kolega nadal siedzi przy biurku. „A ty nie idziesz do domu?” – pyta. „Nie. Tu mam szybszy internet i kawę za darmo”.
Anegdota się zestarzała, ale jej sedno jest nadal aktualne.

 

Najnowsze trendy w aranżacji biur to m.in. dbanie o komfort i satysfakcję pracowników. A ci cenią sobie stanowiska pracy z naturalnym światłem. Jeśli nie możesz im tego zapewnić, zadbaj o profesjonalne oświetlenie biurowe

Chcesz mieć dobrych pracowników? Zadbaj o biuro

Dlaczego zaspokajanie potrzeb pracowników związane z aranżacją przestrzeni i wyposażeniem biura jest tak istotne? Główne powody są dwa:

  • w dobie rynku pracownika, dla kandydatów do pracy duże znaczenie przy wyborze pracodawcy mają czynniki pozapłacowe: dobra lokalizacja firmy, nowoczesna aranżacja biura i rozmaite udogodnienia w miejscu pracy;
  • zadowolony pracownik pracuje lepiej. Jest zaangażowany i przywiązany do firmy.

Nie bez powodu najnowsze trendy, które można obserwować na targach branżowych (np. na niedawnych Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz „Orgatec” w Kolonii), to m.in.:

  • personalizacja stanowiska pracy,
  • przyjazna, udomowiona przestrzeń,
  • sprzyjające zdrowiu miejsca pracy.

 

Aktualne trendy w projektowaniu biura, to nie rewolucja

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz biurowych, to rozwijanie koncepcji już obecnych, np. Activity-Based Working, czyli taka organizacja środowiska pracy, by odpowiadała ona oczekiwaniom różnych grup pracowników, realizowała różne ich potrzeby i umożliwiała optymalne wykonanie rozmaitych zadań.

Co w praktyce najlepiej służy koncepcji Activity-Based Working?

  • wielofunkcyjne przestrzenie biurowe, by dla różnych rodzajów zadań zapewnić optymalną aranżację miejsca pracy. Przykład? Ten sam pracownik czasem potrzebuje pracować solo, w ciszy i maksymalnym skupieniu, czasem jest członkiem zespołów projektowych, które wspólnie pracują, a niekiedy jego praca wymaga, by na bieżąco komunikował się z innymi pracownikami. Projektowanie przestrzeni biurowej powinno to uwzględniać.
  • modułowe meble biurowe, które dają elastyczność i umożliwiają spersonalizowane, a jednocześnie spójne estetycznie rozwiązania. A gdy pojawi się potrzeba wydzielenia różnych stref, można dokonać zmian aranżacji przestrzeni szybko i bezproblemowo.

 

Wizerunek pracodawcy – pamiętaj o działaniach employer brandingowych

Ważne jest jednak nie tylko to, czy będziesz wzorowo zaspokajał potrzeby różnych grup pracowników, a oni wspaniale się będą czuli w twojej firmie. Równie istotne jest to, by świat się o tym dowiedział.

Chodzi o podjęcie tzw. działań employer brandingowych, czyli o świadome budowanie wizerunku przedsiębiorstwa jako atrakcyjnego pracodawcy. Firma, która cieszy się opinią idealnego miejsca pracy, ma moc przyciągania, angażowania i zatrzymywania najzdolniejszych pracowników.

Employer brandingiem, zarówno zewnętrznym, jak i wewnątrz firmy, zajmują się zwykle działy PR, marketingu, HR.

 

Miękkie meble, strefy dla relaksu i dla relacji

Wróćmy do najnowszych trendów w aranżacji biura. Udomowienie powierzchni biurowych plus odpowiadanie na potrzeby pracowników i wiedza o tym, co zwiększa ich efektywność, dają w praktyce poniższe rozwiązania:

  • strefy chillout (albo bardziej swojskie strefy relaksu),w których można naładować akumulatory: np. odprężyć się, posłuchać muzyki, pogadać z kolegami z pracy, zdrzemnąć się albo rozegrać ostry mecz w ping-ponga
  • aneksy kuchenne, kąciki kawowe, firmowe kantyny. Pracując 8 godzin i więcej, człowiek potrzebuje coś zjeść. Niestety nie wystarczy maciupki aneks z jedną mikrofalą i czajnikiem elektrycznym. Inwestycja w przestronną kuchnię w biurze, gdzie można nie tylko przyszykować posiłek, ale i zjeść go wygodnie z kolegami, powinna się pracodawcy opłacić.
  • Meble biurowe i akcesoria umożliwiające personalizację. Fakt, że dwóch pracowników ma taki sam zakres zadań, nie oznacza, że muszą siedzieć na identycznych fotelach biurowych, przy identycznych biurkach.

 

Nowoczesne biuro zapewnia komfort zmysłom

Aktualny trend projektowania przyjaznych, przytulnych, sprzyjających zdrowiu przestrzeni biurowych sugeruje:

  • miękkie meble biurowe: sofy, pufy, fotele, a także hamaki czy huśtawki do stref relaksu
  • dużo światła naturalnego albo dobre, profesjonalnie zaprojektowane oświetlenie biurowe
  • dużo kojącej zieleni, która harmonizuje przestrzeń, a pracownikom dodaje energii i zbawiennie wpływa na  koncentrację uwagi.
  • szczególną dbałość o ergonomię stanowiska pracy. To obowiązujący trend (a jednocześnie konieczność), niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z projektowaniem olbrzymich wnętrz biurowych czy z aranżacją małego biura. Kluczowe są tu przede wszystkim nowoczesne krzesła i fotele biurowe (z regulacją wysokości, pochylenia podłokietnikami), a także biurka z regulowaną wysokością blatu, które umożliwiają pracę na stojąco.
  • rozwiązania zapewniające komfort akustyczny, czyli ograniczenie rozprzestrzeniania się hałasu i zminimalizowanie zakłóceń spowodowanych rozmowami.

 

Jakie kolory do aranżacji biura? Złocisty koral na czele

Jeśli mowa o najnowszych trendach nie można pominąć najmodniejszego w tym sezonie koloru w aranżacji biura.

Instytut Pantone spod Nowego Jorku, który co roku od 20 lat ogłasza wiodący kolor, dla 2019 wybrał Living Coral. Czyli koral o złotym odcieniu – intensywny i pełen energii kolor przypominający barwę raf koralowych, co symbolizuje pilną potrzebę ochrony środowiska.

Uzasadniając wybór eksperci Instytut Pantone podkreślali też, że w świecie zawładniętym przez nowe technologie i media cyfrowe, ciepły, żywy kolor ma nam ułatwić bliższe, przyjazne relacje.

Wybór tego koloru do aranżacji biura, to nie tylko znak, że jesteś na bieżąco z aktualnymi trendami, ale i sygnał, że są ci bliskie wartości, jakie ten kolor symbolizuje.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »