Ergonomiczny stół BRIM

Istnieją przytłaczające dowody na to, że projekt biura wpływa na zdrowie, samopoczucie i produktywność pracowników. Wellbeing jest zatem w przestrzeni pracy czynnikiem przynoszącym obopólne korzyści, a uwzględniając jego czynniki mamy w zasadzie przepis na sukces. Najważniejszym wyznacznikiem jest przy tym jakość: powietrza, mebli, komfortu akustycznego i rozwiązań służących komunikacji.

 

Od czasu, gdy badania społeczne i psychologiczne dowiodły, jaki wpływ na produktywność ma samopoczucie pracownika, aspekt wellbeing w pracy jest brany przez nas pod uwagę jako projektantów na równi z ergonomią, funkcjonalnością, komfortem fizycznym czy zapewnieniem odpowiednich warunków do wymiany myśli, swobodnej komunikacji. Choć nie wszystko zależy o nas. Co zatem mieści się w definicji wellbeing w pracy?

Projekt biura, a jakość powietrza

Według badań odpowiednia jakość powietrza (niska zawartość CO2, optymalny poziom wilgotności i efektywna wentylacja) może poprawiać produktywność nawet o 11%. Największy wpływ na nie ma wybór siedziby firmy. Kierowanie swojego zainteresowania w stronę architektury projektowanej zgodnie z międzynarodowymi standardami USGBC (U.S. Green Building Council), firmy promującej zrównoważony rozwój w zakresie projektowania i eksploatacji budynków. To w oparciu o wypracowane przez nią praktyki powstał certyfikat LEED, również w Polsce coraz częściej pożądany i wyznaczający nowe trendy w budownictwie. To pierwszy krok w stronę dobrej jakości powietrza, bo drugim jest aranżowanie przestrzeni z wykorzystaniem mebli biurowych od sprawdzonych producentów. Nie tych niewiadomego pochodzenia i o niskiej jakości, bo w tym przypadku możemy z gruntu założyć, że są źródłem m.in. niezwykle toksycznego związku, jakim jest formaldehyd.

 

Coraz popularniejsze w Polsce certyfikaty eko budownictwa LEED oraz BREEAM pozwalają zadbać o weelbeeing w biurze od podstaw.

 

Biofilia!

Jakość powietrza na co dzień zależy od dobrej jego filtracji, a naturalnie wesprą ten proces wszelkie rozwiązania biofiliczne. Dobór roślin spośród tych, które charakteryzują się zdolnościami neutralizowania toksycznych substancji i ich rozkładania. Rośliny takie, jak paproć, bluszcz pospolity, dracena czy monstera dzięki procesowi fitoremediacji pochłaniają szkodliwe związki i dosłownie odświeżają powietrze. Wpływ roślinności w aspekcie wellbeing w pracy ma jednak jeszcze jedno ważne wykorzystanie. Psychologiczne. Łączy nas pierwotna, instynktowna więź z naturą i jej obecność wpływa kojąco, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, a także przynależności.

Wellbeing w pracy wymaga ciszy

u krótko, bo na temat akustyki napisaliśmy już tak wiele. Przeczytajcie choćby nasz poprzedni tekst: https://consido.pl/projekt-biura-modelu-hybrydowym-czesc-4/. Reasumując: rozproszenie hałasu w przestrzeni i odpowiednie oddzielanie od siebie stref poprzez stosowanie mebli akustycznych jest nieodzowne, a rynek oferuje tak wiele rozwiązań w tym zakresie, że z łatwością można o komfort akustyczny zadbać zarówno w dużym, jak i małym biurze.

Projekt biura, a światło

Ale także widoki za oknem. Naturalne światło decyduje o naszej aktywności. Wyznacza ją w skali dobowej bezpośrednio wpływając na poziom koncentracji w ciągu dnia i wyciszenia wieczorem. W miarę możliwości zatem pracownicy powinni mieć dostęp do okien, a jeśli jest to utrudnione – sztuczne oświetlenie powinno spełniać rolę światła naturalnego. Inteligentnie sterowane systemy pozwalają każdemu pracownikowi z osobna ustawiać optymalną jego temperaturę barwową, odzwierciedlającą ich aktywność w danym momencie. Chłodniejszą w chwilach szczególnej koncentracji i cieplejszą dla odprężenia i chwilowego uspokojenia strumienia myśli. Na samopoczucie w pracy wpływa również sam widok za oknem. Idealnie, jeśli można zerkać na korony drzew, bądź zielony skwer.

 

Dostęp do naturalnego światła oraz biofilia w biurze poprawia samopoczucie w wielu aspektach naraz odwołując się do naszych naturalnych potrzeb i przyzwyczajeń.

 

Wellbeing w pracy i zrozumiała przestrzeń

Współpraca, prywatność, kreatywność oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa – tymi aspektami potrzeb pracownika dobrze jest się kierować podczas projektowania przestrzeni pracy. Logika nakazuje przy tym, by aranżacja uwzględniała różne formy aktywności zawodowej. O rozplanowaniu przestrzeni pracy w biurze hybrydowym możecie przeczytać tutaj: https://consido.pl/projekt-biura-modelu-hybrydowym-czesc-1/. Wellbeing w dobrze zaplanowanym biurze pojawia się automatycznie, ponieważ im lepiej rozumiemy daną przestrzeń, tym łatwiej i pewniej się w niej odnajdujemy. Odczuwamy komfort, który jest nieodzowną bazą do wyzwolenia w sobie pokładów kreatywności.

Projekt biura, a kolory i meble biurowe

I wreszcie dochodzimy do momentu, w którym stawiamy kropkę nad i. Meble biurowe. Dobrej jakości, ergonomiczne i funkcjonalne. Mobilne i pozwalające w łatwy sposób zmieniać ich konfiguracje w zależności od potrzeb. Estetyczne i w przyjemnej, domowej wręcz, przyjaznej kolorystyce i formach – szczególnie te w strefach do swobodnej komunikacji czy relaksu. A tłem dla nich powinna być kolorystyka delikatnie stymulująca kreatywność. Odcienie niebieskiego, zieleni lub neutralne szarości czy biel z ciepłymi akcentami, które pobudzają energię, utrzymane w czerwieniach, żółcieniach czy pomarańczach.

 

Ciepły, przyjazny i ciekawy design poprawia komfort i wyzwala kreatywne moce.

 

A jak zbadać czy nasze biuro jest zaprojektowanie w duchu well? To proste, bo efekty są całkiem namacalne: mniej zwolnień chorobowych, mniejsza rotacja pracowników, wzrost poziomu kreatywności, nowych pomysłów w zespole i dobra atmosfera, która udziela się wszystkim.

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »