W kwestii wystroju biura i doboru mebli do kancelarii prawnej wiele zależy od dynamiki osób w niej pracujących. Adwokaci o upodobaniach do konserwatywnego wizerunku będą nieco egzotycznie prezentować się w ultranowoczesnym otoczeniu (nawet jeżeli meble i design będą bez zarzutu), natomiast zespół energicznych prawników niestroniących od awangardy, odnajdzie się w takim otoczeniu znakomicie…
W kancelarii bardziej niż gdziekolwiek… mniej znaczy więcej
Dobierając meble do kancelarii adwokackiej, zawsze lepiej zachować umiar. Przeładowanie pomieszczenia meblami i dodatkami grozi wrażeniem bałaganu i może niepotrzebnie odciągać uwagę od tematu spotkania. W przypadku tego zawodu ład i porządek mają szczególne znaczenie, więc oprócz umiarkowanego doboru wyposażenia kancelarii adwokackiej, warto postawić na stonowaną, dopasowaną do całości kolorystykę. Mile widziane są też dodatki podkreślające prawniczy etos, np. antyki lub pamiątki, ale pod warunkiem, że są znakomitej jakości i/lub z autentyczną historią. Na tle oszczędnego wystroju biura ich oryginalność będzie bardziej wyeksponowana.
Biurko – najważniejszy mebel w gabinecie prawnika…
Prawo, praworządność — te pojęcia nie powinny być łączone z chwilową modą. Symbolizują stabilność, siłę i prestiż. Świetnie współgrają z klasycznym wystrojem wnętrza. Prym w wyposażeniu kancelarii adwokackiej zawsze wiedzie biurko. Gabinetowy, klasyczny mebel kojarzy się z solidnością, pewnością i zaufaniem. Oczywiście nie oznacza to, że przy użyciu prostych, współczesnych form, nie można osiągnąć tego efektu, jednak w przypadku ekstrawaganckich lub ultranowoczesnych mebli do gabinetu jest to skok na głęboką wodę.
Lata tradycji utrwaliły pewien wzorzec obejmujący tradycyjny wystrój (drewno, klasyczne formy mebli, skórzane pokrycia kanap i foteli), który automatycznie wywołuje u większości osób poczucie bezpieczeństwa, zaufania i chęć powierzenia swojego problemu w ręce tej, a nie innej osoby.
Diabeł tkwi w szczegółach wystroju tego wnętrza
W przypadku urządzania wnętrz diabeł tkwi w szczegółach. Często na podstawie pierwszego wrażenia podyktowanego wystrojem biura klienci zyskują (lub nie) zaufanie do pracujących w nim osób. Dlatego w klasycznie lub wręcz staroświecko urządzonej kancelarii adwokackiej warto umieścić choćby jeden przedmiot (stolik, obraz, gadżet na biurku) w nowoczesnej formie, którego obecność sugeruje elastyczność pracowników, ich umiejętność przyjęcia odmiennych perspektyw oraz gotowość do poszukiwania różnych dróg do rozwiązania problemu, a nie koncentrowanie się wyłącznie na jednej strategii. Podobnie zasada ta działa w drugą stronę — antyk lub inny stary, pamiątkowy przedmiot, pozornie niepasujący do nowoczesnego wnętrza, daje wrażenie, że osoba tu pracująca nie „odcina się” od klasycznych rozwiązań czy odmiennych koncepcji.
Rozmowy w kancelarii… jedynie przy okrągłym stole?
Okrągły blat stołu oczywiście ma znaczenie i symbolizuje równość wszystkich zasiadających przy nim osób. Jeżeli jednak większość spotkań odbywa się w niewielkim gronie — równie dobrze sprawdzi się blat kwadratowy. Tradycyjna, prostokątna forma również pozwala zachować mniej formalny charakter w sytuacji, kiedy żadna z zasiadających osób nie zajmuje miejsca u szczytu stołu.
Szafy, szafki, regały, a może… sejf i szyfrowane zamki?
Witryna z literaturą fachową dobrze wygląda w każdej sytuacji nawet współcześnie, gdy odpowiedź na dany problem można uzyskać przy pomocy e-booków i e-czasopism. Szafka na dokumenty czy niewidoczny dla wchodzących pomocnik przy biurku to zazwyczaj elementy niezbędne w biurze – także w biurze adwokata. Chcąc zachować zewnętrzny ład, warto postawić na szafki zamykane. Dokumenty nie powinny piętrzyć się również na biurku — mogłyby wywołać wrażenie braku dbałości o poufność problemów, które powierzane są prawnikom, ale… Uwaga! Z atmosferą tajemnicy w kancelarii prawnej też nie można przesadzić. Ogromny sejf czy rzucające się w oczy szyfrowane zamki mogą wzbudzić pewną nieufność i przytłoczyć, wszak – z założenia – kancelaria prawna działa w granicach prawa, nie ma zatem nic do ukrycia… Ponieważ jednak klienci powierzają poufne informacje prawnikom, miejsce do przechowywania wrażliwych danych powinno się tu jednak znaleźć, ale musi być ono zaaranżowane z ogromnym wyczuciem.
Spójność i jakość w aranżacji – zawsze obowiązkowa!
Pewną rzeczą w urządzaniu wnętrza jest to, że zaufanie klientów budzi spójność wszystkich elementów, w każdej sytuacji. Im bardziej wystrój wnętrza kancelarii prawnej odbiega od utrwalonej tradycji, tym większą dbałością o szczegóły aranżacji należy się wykazać. No i rzecz najważniejsza – bezwzględnie, klasyczne czy nowoczesne, meble do kancelarii adwokackiej powinny być zawsze możliwie najlepszej jakości.
***
Niezależnie od tego, czy kancelarię adwokacką urządza się nowoczesnymi czy klasycznymi meblami, trzeba postawić na takie, które pasują do wizerunku i osobowości pracującego w niej prawnika. Jeśli doda się do tego wysoką jakość elementów wyposażenia, przekonujące dodatki oraz zachowa w aranżacji umiar i wprowadzi wizualną harmonię – na pewno efekt będzie bardzo dobry.
Pozdrawiamy
Zespół Consido