Ergonomiczny stół BRIM

Gromadzi wokół siebie ludzi, skupia ich emocje i zwyczaje. To na nim czasem ląduje pięść, wspomagając argumentację w zażartej dyskusji. Niejeden prezent przesuwa się po nim w stronę zaskoczonej osoby. Spadają z niego talerze tłuczone na szczęście i widelce zwiastujące przyjście niespodziewanego gościa. Unosi się nad nim atmosfera świąt, obiadowego gwaru, radości, rozpaczy lub skupienia przy pracy. Do tej pory żaden mebel nie ośmielił się zdetronizować stołu, który od zawsze stanowi centrum domowego wszechświata. W przestrzeni publicznej jest on równie ważny. Jakie zatem powinny być współczesne, zapraszające i zachęcające do pozostania przy nich stoły w restauracji?

Meble restauracyjne – ważny wybór

Niektórzy twierdzą, że równie ważny jak dobre menu, jest dobór odpowiednich krzeseł i stołów do restauracji. Pierwowzór w postaci prostego blatu z desek podtrzymywanego czterema siermiężnymi nogami od współczesnych, multifunkcyjnych stołów utrzymanych w najnowszych trendach dzieli przepaść. I dobrze, ponieważ przestrzenie o różnych funkcjach wymagają różnego rodzaju mebli. Te, które wybiera się do prywatnych wnętrz, niekoniecznie sprawdzają się w restauracji czy barze.

Krzesła i stoły do restauracji nie powinny być dziełem przypadku. Ich rodzaj, kształt i wymiary muszą być uzależnione od profilu restauracji i odwiedzających ją gości (restauracja biznesowa, lokal dla rodzin z dziećmi, etc.). Meble restauracyjne powinny być wybierane również zgodnie z rodzajem serwowanych posiłków (restauracja śniadaniowa, nastawiona na biznesowe lunche lub długie i romantyczne kolacje).

Dodatkowo wyobrażenie restauracji jako miejsca, gdzie chodzi się jedynie szybko i smacznie zjeść, jest poważnym niedopowiedzeniem. W tradycję naszego kręgu kulturowego jest wpisane biesiadowanie, a ono oznacza zasiadanie przy przyjaznych, gościnnych i często suto zastawionych stołach. Z drugiej strony, współczesne restauracyjne wnętrza, równie często służą szybkim spotkaniom biznesowym lub niezobowiązującym spotkaniom towarzyskim. Jak więc pogodzić te wszystkie potrzeby?

Ergonomia i funkcjonalność stołu

Oczywiście jest wspaniale, jeżeli stoły zachwycają siadających przy nich gości modnym designem, ale ten urok z pewnością osłabnie, jeśli biesiadowanie przy takim stole okaże się niekomfortowe, więc warto przestrzegać kilku ogólnych zasad, aby goście czuli się jak najlepiej…

Okrągłe stoły robią spektakularne wrażenie, ale wymagają dużych przestrzeni. Jeżeli restauracja może sobie jednak pozwolić na ich umieszczenie, warto je na sali mieć. Z okrągłym stołem łączy się symbolika równości. Wiele ważnych rozmów znajduje swój finał właśnie przy tego typu stole, który uniemożliwia hierarchizowanie zasiadających przy nim gości. Stoły prostokątne, dla odmiany, pozwalają na zajęcie uprzywilejowanej pozycji (przy krótszym boku – tzw. szczycie stołu). W restauracji stoły prostokątne i kwadratowe są jednak o wiele bardziej praktyczne m.in. ze względu na możliwość ich łączenia.

Modny stół, czyli co w trawie piszczy?

Odchodząc nieco od historycznej i społecznej roli stołu, trzeba pamiętać, że współczesne stoły, ich wygląd, materiały, z których są wytwarzane, a także sposób ich wykonania zmieniają się wraz z obowiązującymi trendami. Dotyczy to w dużej mierze stołów przeznaczonych do wnętrz domowych — meble i stoły restauracyjne muszą spełnić więcej warunków, które nie obejmują pozostałych mebli. Nie oznacza to na szczęście całkowitej rezygnacji z obowiązującej mody, ale warto mądrze dokonać wyboru, nie podążając ślepo za trendami.

Ostatnia edycja Milan Design Week 2018 pokazała powrót do lat 70 ubiegłego wieku. Zaprezentowano stoły w obowiązującej stylistyce szkła, sklejki, stalowych podstaw, kolorów złota, mosiądzu… Nietrudno się domyślić jednak, jaki efekt miałoby zastosowanie szklanych stołów w restauracji.

Stoły restauracyjne o cienkich blatach wspartych na lekkich, metalowych nogach
Niemodne stały się grube, drewniane blaty. W nawiązaniu do lat 70, konstrukcja zarówno stołu jak i krzeseł, została “odchudzona”. Delikatne stoły na cienkich nogach mogą z powodzeniem być meblem restauracyjnym. [SaloneMilano.it – materiały prasowe]
Na szczęście, restauratorzy mogą wybierać również stoły wykonane ze sklejki, drewna (nie słabnie zainteresowanie orzechem) czy kamienia.

Restauracyjne stoły przyszłości

Prognozy przewidują utrzymanie się w najbliższym czasie trendu powracającego do stylistyki lat 70 oraz nawiązań do natury i ekologii. Lżejsze blaty, delikatniejsze podstawy, stal, ciepłe drewno, sklejka, korek, niekiedy tworzywo sztuczne, do tego naturalne, neutralne kolory i odrobina szaleństwa w postaci złota, mosiądzu i chromu – tak będą się prezentować stoły w restauracjach.

Kwadratowe stoliki restauracyjne o modnych, cienkich, grafitowych blatach zestawione z intensywnie żółtymi krzesłami ze sklejki drewnianej
Podpora stołu zlokalizowana w centralnej części jest wygodna, ergonomiczna i elegancka.

Stół to jednak nie wszystko…

Niewątpliwie same dobrze rozmieszczone, zaplanowane i przyjazne stoły oraz pozostałe wyposażenie restauracji nie wystarczają do stworzenia przyjaznego wnętrza. Charyzmatyczny kucharz serwujący niezapomniane dania okazuje się często równie ważny, jak wspaniały, wygodny stół z klimatycznym oświetleniem, cudownie współgrający z całym wystrojem restauracji.

Dyskrecja i harmonia, wyważone proporcje, przyjazne otoczenie, pomocna obsługa… To oprócz jedzenia najważniejsze składowe miejsca, do którego goście będą wracać – miejsca, które jest odpowiedzią nie tylko na potrzebę zaspokojenia głodu, ale również pozwalającego na relaks, odpoczynek i miłe spotkanie, choćby przy filiżance kawy.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »