W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykłada się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, branża wnętrzarska również podąża tą ścieżką, oferując rozwiązania, które są nie tylko estetycznie przyjemne, ale również przyjazne dla planety.

Meble biurowe – renesans budki telefonicznej

Budka telefoniczna – dekadę temu chroniła przed ulicznym gwarem i umożliwiała połączenie oraz rozmowę przez telefon we względnie spokojnych warunkach. Gdy komórki wyparły telefonię analogową, straciła rację bytu. Zaczęła znikać z europejskich ulic, by pojawić się w innym miejscu… Dziś przeżywa prawdziwy renesans. Budka telefoniczna staje się standardowym elementem wyposażenia biur przyszłości. Dlaczego?

 

Hałas, który frustruje i obniża koncentrację

Brak wolnej od gwaru, prywatnej przestrzeni to jeden z najbardziej frustrujących aspektów dla prawie 50% pracowników tzw. open space’ów – według badań przeprowadzonych przez University of Sydney. Hałas, nawet jeśli nie jest ciągły, obniża zdolność do koncentracji i w konsekwencji zmniejsza naszą wydajność. Jego źródłem są pracujące urządzenia biurowe oraz rozmowy, które toczą się wokół nas – kolega rozmawiający przez telefon czy grupa mająca ważne spotkanie. Do monotonnego szumu komputerów, monitorów i drukarek jesteśmy w stanie przywyknąć, do toczących się w tle rozmów – już nie bardzo. Dzieje się tak, ponieważ jako istoty społeczne mamy mózgi nastawione na wychwytywanie ludzkich dźwięków. Wystarczy mały bodziec – znajome słowo, irytujący śmiech, podniesiony ton – i koncentracja stracona. Jak temu zaradzić?

 

Budka telefoniczna do biura – oaza ciszy na farmie biurek

Biurowe budki telefoniczne zapewniają ciszę i spokójJaki obraz pojawia się w Twojej głowie na hasło „budka telefoniczna”? Prawdopodobnie wyobraziłeś sobie właśnie, charakterystyczną dla londyńskich ulic, czerwoną kabinę ze szprosowanymi szybami… Trudno powiedzieć, czy biurowa kariera budki telefonicznej rozpoczęła się ze względu na jej wizualne walory czy funkcjonalność. Faktem jest, że – znikając z brytyjskich ulic – zaczęła pojawiać się m.in. w nowoczesnych biurowcach, i to na całym świecie. Doceniono ją za jedyny w swoim rodzaju design, ale przede wszystkim za to, że jest prostą i szybką metodą na zapewnienie prywatnej przestrzeni w sformalizowanym środowisku pracy. Doceniono do tego stopnia, że dziś większy nacisk kładzie się na jej atuty użytkowe niż tradycyjny wygląd. I tak klasyczna, londyńska budka z żeliwa i szkła zyskała nowe „siostry” – znacznie lżejsze, minimalistyczne w formie, pełne udogodnień, wykonane z nowoczesnych materiałów i naturalnie bez aparatu telefonicznego.

 

Nic nie wydostanie się na zewnątrz. Nic nie przeniknie do środka

Do produkcji budek stosuje się materiały dźwiękoizolacyjne, które zapewniają odpowiednie rozproszenie dźwięku. Specjalne panele akustyczne umieszcza się pomiędzy ściankami kabiny. Dzięki nim do minimum ogranicza się rozchodzenie fal dźwiękowych z kabiny na zewnątrz i odwrotnie – z zewnątrz do środka budki. Dodatkowo montuje się specjalnie profilowane uszczelki oraz szyby ze szkła hartowanego. Gwarantuje to komfort i ciszę użytkownikowi budki telefonicznej, jak również pozostałym osobom, które mogą pracować bez zakłóceń.

 

Miejsce nie tylko do rozmów przez telefon

Budka telefoniczna do biura służy nie tylko do rozmów przez telefon, ale może być także wykorzystywana do pracy, która wymaga szczególnego skupienia. Standardowo kabiny są wyposażone w wygodne, ergonomiczne siedzisko, niewielką półkę na laptopa i dokumenty, gniazdo elektryczne, oświetlenie punktowe oraz elektryczną wentylację. Dzięki tym udogodnieniom możemy swobodnie pracować, siedząc lub stojąc, w komfortowych warunkach przez dłuższy czas. Jeśli zachodzi taka potrzeba, kioski wzbogaca się o dodatkowe mediaporty, oświetlenie, regulowane siedzisko, żaluzje lub zasłonki.

Budka telefoniczna biurowa

 

Uwaga! Będzie rozmowa – we dwoje, a nawet troje!

Klasyczna budka telefoniczna jest przeznaczona dla jednej osoby. Jednak w dużych otwartych środowiskach pracy (zwłaszcza tych, które projektowane były około 10 lat temu) obserwuje się potrzebę lokalizacji tak zwanych silence room’ów, które umożliwiają przeprowadzenie spotkania w niewielkim gronie. Projektanci zareagowali na oczekiwania pracowników i dziś proponują także kabiny przeznaczone dla dwóch, trzech i więcej osób. Są one oczywiście większe i, w zależności od potrzeb, wyposażone w ławki lub miękkie fotele, pomiędzy którymi umieszcza się stolik. Można też zamówić budkę telefoniczną, w której wzdłuż wysokiego blatu staną w jednym rzędzie dwa lub trzy stołki barowe, a nad nim zawiśnie monitor – będzie to idealne miejsce do prowadzenia szybkich telekonferencji i videopołączeń.

 

Budka telefoniczna do biura – gdzie ją ustawić?

Gdzie ustawić budkę telefoniczną do biura? Idealnie, by stanęła w miejscu łatwo dostępnym. Takim, do którego można dostać się w ciągu kilku sekund w momencie, gdy zadzwoni telefon, po to by nie przeszkadzać w pracy i nie rozpraszać innych. Dlatego najlepiej, gdy budki telefoniczne są lokalizowane w centralnych punktach przestrzeni roboczych, blisko ludzi. Umiejscowienie kabiny ma duży wpływ na intensywność jej użytkowania. Akustycznie izolowane przestrzenie, które znajdują się bliżej stref pracy są chętniej wykorzystywane niż te, które znajdują się w rogach open space’u, oddalonym korytarzu czy lobby i – co warto podkreślić – znacząco zwiększają wydajność pracowników i ich satysfakcję z wykonywanej pracy.

 

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »