W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykłada się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, branża wnętrzarska również podąża tą ścieżką, oferując rozwiązania, które są nie tylko estetycznie przyjemne, ale również przyjazne dla planety.

Współcześnie biuro to niewątpliwie najbardziej popularne miejsce pracy. Wydawałoby się, że przygotowanie do użytku wnętrz biurowych nie jest żadną sztuką – w końcu najważniejsze, aby w takim pomieszczeniu znalazły się biurko, fotel, regały na dokumenty, potrzebny do danej pracy sprzęt typu komputery, kserokopiarki, drukarki. To jednak nie takie proste – podczas projektowania wnętrz biurowych należy przede wszystkim uwzględnić zasady BHP.


Wszyscy lubimy pięknie zaprojektowane biura, do których aż chce się przychodzić i w których praca staje się przyjemnością. Jednak wygląd i pomysłowy design to nie wszystko. Pomieszczenie do pracy biurowej musi spełniać pewne normy BHP i ergonomii, nie tylko po to, aby dobrze się w nim spędzało czas i wydajnie pracowało, ale także po to, aby nie ryzykować utratą zdrowia podczas wykonywania codziennych obowiązków. Warto więc poznać podstawowe zasady, jeśli jesteś pracodawcą – ich przestrzegania wymaga bowiem od ciebie prawo. Warto jednak, abyś je znał również wtedy, gdy jesteś pracownikiem – aby móc wymagać ich stosowania w swoim miejscu pracy. Poznajmy więc główne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie powinny zostać spełnione w aranżacji wnętrz biurowych.

 

Bezpieczeństwo na początek

Najważniejszą sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas projektowania każdego pomieszczenia biurowego, jest bezpieczeństwo ludzi, którzy przecież będą w nim spędzać kilka, a często nawet kilkanaście godzin dziennie. W związku z tym należy uwzględnić wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz potrzeby osób niepełnosprawnych. Podstawą są drogi ewakuacyjne, które muszą zostać bezwzględnie przewidziane w każdym biurze. Otwierające się okna, przestronne korytarze – elementy te warto zaplanować już na etapie projektowania biura.

Jaskrawozielona strzałka, kierująca do wyjścia ewakuacyjnego, zawieszona pod sufitem z nowoczesnych kasetonów.
Odpowiednio szerokie i właściwie oznakowane korytarze i wyjścia ewakuacyjne – nawet w najbardziej designerskiej przestrzeni biurowej nie wolno zapominać o bezpieczeństwie.

Odpowiednie oświetlenie biurowe

Pomieszczenia biurowe przeznaczone do pracy stałej (a więc takie, w których łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny) powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnione w nich było oświetlenie dzienne, dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Jednak niezależnie od niego w biurze musi być również oświetlenie sztuczne, spełniające wskazane przepisami normy. To, czy będzie to oświetlenie ogólne, miejscowe czy złożone, zależy od rodzaju wykonywanej w danym pomieszczeniu pracy. Najczęściej stosuje się kombinacje tych rodzajów oświetlenia, co pozwala na uzyskanie optymalnego efektu. Warto kierować się tu normą „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Miejsca pracy we wnętrzach”, wskazującą konieczne natężenie oświetlenia dla różnych prac.

 

Cenna przestrzeń biurowa

Kolejną ważną zasadą podczas projektowania i aranżacji biura jest konieczność zapewnienia pracownikom odpowiedniej ilości miejsca do pracy. Zgodnie z tą normą na każdego pracownika zatrudnionego w pomieszczeniu pracy stałej powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (co istotne, niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.). Określona jest również wysokość pomieszczenia biurowego i jest to 3 m (choć może być zmniejszona do 2,5 m w świetle, jeżeli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia). Każde stanowisko pracy powinno być zaprojektowane tak, aby mieściły się na nim ergonomiczne biurko i fotel wraz z koniecznymi sprzętami, a pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, pozwalającą na umieszczenie wszystkich obsługiwanych elementów w zasięgu rąk.

Co najmniej 13 m3 wolnej przestrzeni na pracownika i pod ręką wszystko, co niezbędne do pracy – tak stanowią obowiązujące przepisy określające zasady BHP w biurze.
Co najmniej 13 m3 wolnej przestrzeni na pracownika i pod ręką wszystko, co niezbędne do pracy – tak stanowią obowiązujące przepisy określające zasady BHP w biurze.

Właściwa temperatura w biurze

Niebagatelne znaczenie dla komfortowej i efektywnej pracy ma również temperatura, która powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy. Jak wykazują badania, najlepiej czujemy się w biurze, w którym temperatura wynosi 20-24°C, przy czym zimą powinna się zbliżać do 20°C, zaś latem do 24°C. W jej utrzymaniu pomogą uchylające się okna, rolety oraz system klimatyzacji. Właściwa temperatura wiąże się poniekąd z koniecznością zapewnienia w każdym pomieszczeniu biurowym wymiany powietrza, do czego służy odpowiednia wentylacja. Są to więc kolejne udogodnienia, które należy przewidzieć już na etapie projektowania biura.

BHP to podstawa w każdym biurze

Oczywiście, norm dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w biurze, z którymi powinien się zapoznać właściwie każdy użytkownik przestrzeni biurowej, jest o wiele więcej, jednak już tych kilka bardzo ważnych zasad daje wgląd w to, od czego warto zacząć, projektując biuro, oraz czego wymagać, jeśli mamy w nim pracować. Zastosowanie się do powyższych wskazówek już na etapie projektowania wnętrz biurowych pozwoli na uniknięcie przykrych wypadków w biurze oraz na zmniejszenie ryzyka chorób zawodowych, które wiążą się z wielogodzinną pracą przy biurku, a przy okazji zwiększy komfort pracy.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »