Ergonomiczny stół BRIM

Jak skutecznie i efektownie (!) wyciszyć akustyczną przestrzeń biurową

Na ścianę lub zamiast niej, jako oparcie kanapy, dekoracyjna instalacja podwieszona pod sufitem lub graficzna mozaika w roli obrazu – okazuje się, że panele akustyczne nie muszą być wyłącznie funkcjonalne. Zobacz, jak współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych wpłynęły na ofertę producentów paneli wygłuszających wnętrza.

50% – o tyle właśnie spada skuteczność pracowników umysłowych narażonych na pracę w hałasie o natężeniu między 55 – 70 dB w porównaniu z tymi, którzy zadania logiczne wykonują w pomieszczeniach, gdzie siła dźwięków nie przekracza 35 dB. Badanie, które tego dowiodło, przeprowadzono na Uniwersytecie Berkeley w 1972 roku.* Pomimo upływu kilkudziesięciu lat, problem zanieczyszczenia hałasem przestrzeni biurowych i jego wpływu na wydajność pracy pozostaje aktualny, zwłaszcza, że biurowe open space’y nie tracą na popularności i wciąż są chętnie stosowanym sposobem organizacji przestrzeni pracowniczych. Na szczęście producenci mebli i wyposażenia biurowego nie próżnują i mają w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań obniżających akustykę wnętrz, również takich które urzekają swoim designem. Wśród nich znajdziemy m.in. budki telefoniczne oraz panele akustyczne. Przyjrzyjmy się bliżej tym drugim. Dlaczego zyskują coraz więcej zwolenników?

 

Już nie tylko na ścianę

Kiedyś panele akustyczne kojarzyły się z kasetonami lub okładzinami, które montowano wyłącznie na ścianach, ewentualnie bezpośrednio na suficie. Takie rozwiązanie sprawdzało się w niedużych wnętrzach o standardowej wysokości. Tymczasem nadmierna akustyczność jest przede wszystkim cechą dużych i wysokich pomieszczeń (a właśnie takie są wykorzystywane w aranżacjach open space), gdzie samo wyciszenie ścian nie wystarcza do zlikwidowania uciążliwego pogłosu i zapewnienia komfortowych warunków do wydajnej pracy. Współczesne panele akustyczne do wnętrz można wykorzystywać jako tradycyjne okładziny ścienne lub stosować jako:

  • ścianki wolnostojące – do oddzielania stanowisk pracy od ciągów komunikacyjnych lub łączenia i konfigurowania w wyciszone boksy pełniące rolę niewielkich salek spotkań lub miejsc do relaksu;
  • ekrany zwieszane z sufitu – optycznie obniżają wysokie pomieszczenia i wizualnie wyznaczają granicę przestrzeni;
  • panele mocowane do biurka – oddzielają biurka skonfigurowane w klastry, ograniczając dostęp hałasów z zewnątrz (np. rozmów telefonicznych), ale pozostawiając możliwość komunikacji ze współpracownikami;
  • dekoracje ścian z funkcją wyciszenia – elementy wyciszające i jednocześnie dekorujące przestrzeń, dostępne w szerokiej gamie kształtów i kolorów, pozwalają na wykonanie dowolnego obrazu na ścianie – mogą nawiązywać do firmowej kolorystyki, a nawet „układać się” w wybrany logotyp;
  • panele na szkło – mocowane na przyssawki do szklanych ścian we wnętrzach, nie tylko pochłaniają fale dźwiękowe, ale również stanowią formę dekoracyjnej przesłony.

 

W środku – pianka. Na zewnątrz – wełna, filc lub aksamit

O zdolności do pochłaniania fal dźwiękowych i wygłuszania pomieszczeń decyduje specjalna konstrukcja panelu akustycznego. Każdy składa się z dźwiękochłonnego rdzenia oraz wierzchniej warstwy tłumiącej, która najczęściej jest miękka i porowata.  Do budowy rdzenia wykorzystuje się m.in. sprasowaną wełnę mineralną, gęstą piankę poliuretanową o otwartokomórkowej strukturze lub specjalnie formowane włókna poliestrowe. Na wierzch stosuje się miękkie, gęsto tkane materiały, np. filc, aksamit, a nawet naturalną wełnę. Na rynku można znaleźć również panele akustyczne nieosadzone w ramie – dzięki temu eliminuje się odbijanie dźwięku o dodatkowe materiały (np. metal).

 

Modułowość i mobilność – współczesne synonimy nowoczesności

Współczesny model pracy wymaga mobilności nie tylko od pracownika. Mobilne muszą być także elementy biurowego wyposażenialekkie, trwałe i łatwe do szybkiego przearanżowania przestrzeni w razie potrzeby. Wszystkie te cechy posiadają wolnostojące mobilne panele akustyczne. Wyposażone w kółka można swobodnie przesuwać, a dzięki modułowej konstrukcji i specjalnym systemom łączenia (np. na zamki błyskawiczne) konfigurować w dowolne układy (wzdłużne, narożne, krzyżowe lub zamknięte boksy). Mobilne panele akustyczne są chętnie wykorzystywane w otwartych przestrzeniach biurowych do wydzielania stref cichej pracy lub wypoczynku; idealne, gdy trzeba szybko zorganizować spotkanie z klientem lub przeprowadzić „burzę mózgów”, nie zakłócając przy tym pracy innym osobom.

 

Pochłanianie dźwięku z klasą

Mobilność i nowoczesny design to jeszcze nie wszystko. Panele akustyczne muszą skutecznie wyciszać wnętrze.  Zdolność do pochłaniania fal dźwiękowych jest sprawdzana w laboratoriach pod kątem zgodności z normą ISO, a przetestowanym produktom nadaje się klasy.

Dźwiękochłonność materiałów budowlanych, w tym paneli akustycznych, ocenia się według normy PN-EN ISO 11654, nadając im klasy pochłaniania dźwięku od A do E, gdzie A jest najwyższą klasą i oznacza, że materiał izoluje powyżej 90% dźwięków. Spośród dostępnych na rynku paneli akustycznych te najlepsze osiągają w tej klasyfikacji literę B, co jest równoznaczne z tym, że pochłaniają około 85% fal dźwiękowych.

Wiele rodzajów, mnogość kształtów i szeroki wybór kolorów, multifunkcyjność i mobilność powodują, że współczesne panele akustyczne w efektowny sposób wyciszają przestrzenie biurowe, czyniąc z nich komfortowe miejsca do pracy. Wprawdzie obniżanie akustyki wnętrz w znakomitej większości przypadków jest koniecznością, jednak trudno zaprzeczyć, że stanowi także doskonałą okazję i możliwości do tego, by w stosunkowo prosty sposób wykreować powierzchnię biurową, która sprzyja efektywniejszej pracy i jest atrakcyjna wizualnie.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

 

*Źródło: Uniwersytet Berkeley. Badanie dotyczyło wpływu hałasu na wykonywanie różnych zadań biurowych. Uczestnicy dokonywali korekty tekstu i szukali błędów ortograficznych w warunkach ciszy, a następnie ich koncentracja była zakłócana poprzez głośne odtwarzanie nagranych rozmów biurowych.

 

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »