Ergonomiczny stół BRIM

Od czego zacząć wyposażanie restauracji? Jakie meble do niej zamówić? Ten etap urządzania lokalu gastronomicznego jest przyjemny – zaczyna nabierać kształtów wizja miejsca, które chcemy stworzyć. Ale jest też bardzo ważny – decyzje dotyczące wyposażenia restauracji mają większy wpływ na jej sukces niż smakowite potrawy w rozsądnych cenach.

Dlaczego aranżacja restauracji jest taka ważna? Nie tylko ze względów estetycznych, na których skupiają się zwykle początkujący restauratorzy, chcąc stworzyć niepowtarzalny klimat wymarzonego lokalu. Kluczowa kwestia, gdy myślimy o tym, jak urządzić restaurację, to funkcjonalność. Czyli użyteczność i wygoda. Nie tylko dla gości lokalu, ale i dla jego personelu.

 

W restauracji wygoda przede wszystkim. Plus urok i klimat

Jeśli uwiedzeni urokiem paryskich knajpek zamówimy nieduże, okrągłe stoły do naszej restauracji, to goście, zamiast rozkoszować się potrawami, będą w ciągłym napięciu, by nie strącić łokciem kieliszka wina manewrując sztućcami. Czas obsługi każdego stolika wydłuży się, bo kelnerzy wiecznie będą mieli problem z wygospodarowaniem miejsca na stole, żeby poustawiać zamówione dania.
A gdy pojawi się klient, by zarezerwować pół lokalu na większą imprezę, połączenie okrągłych stolików w duży stół biesiadny będzie graniczyło z cudem.
Wybierając meble restauracyjne pamiętajmy – ich funkcja użytkowa jest równie ważna, co estetyczna.

Restauracyjne stoły, czyli ile centymetrów potrzebuje gość

Gościowi, który ma docenić kunszt kucharza, bez zakłóceń rozkoszować się posiłkiem, z przyjemnością wrócić do naszej restauracji i polecić ją znajomym, musi być w naszym lokalu wygodnie i przyjemnie.
Czy okrągłe stoły do restauracji to chybiony pomysł? Skądże! Przy takich stołach (ale nie stolikach!) wspaniale się biesiaduje. Są zwykle wyposażeniem restauracji eleganckich, o wysokim standardzie.
Ale zajmują dużo przestrzeni. Znacznie więcej niż stoły kwadratowe czy prostokątne, które są praktyczniejsze – bardziej ustawne i pozwalające na większą elastyczność. Można je łatwo zestawiać czy rozsuwać, w kilka minut dostosowując funkcję lokalu do potrzeb gości.

Meble do restauracji – stoły restauracyjne
Gościowi musi być w naszym lokalu wygodnie i przyjemnie. Krzesła restauracyjne powinny mieć wysokość idealnie dopasowaną do wysokości stołów. A jeden biesiadnik powinien mieć dla siebie co najmniej 60 cm długości restauracyjnego stołu

Jakie wymiary powinny mieć restauracyjne stoły? To zależy, ilu gości chcesz przy nich posadzić i jaki komfort jedzenia im zapewnić. Standardowo, na jednego biesiadnika powinno przypadać przy 60 cm długości stołu. Luksusowe restauracje przeznaczają na gościa 70 cm. Natomiast klientom fast foodów albo lokali, których właściciel zakłada szybszą rotację gości, zwykle musi wystarczyć 50 cm.

 

Tajski rosół na kanapie? Wysokość krzesła restauracyjnego, to nie ruletka

Dość powszechnie wiadomo, że meble restauracyjne powinna cechować wytrzymałość, trwałość, łatwość w utrzymaniu, sprawna konserwacja, mała podatność na zniszczenia. Że powinny idealnie wpisywać się w styl restauracji i podkreślać klimat, jaki chcemy w niej osiągnąć. Warto jednak uruchomić wyobraźnię.

Przyjemnie się zapaść w miękkie siedzisko w oczekiwaniu na posiłek albo delektować kawą, likierem, deserem już po nim. Ale spróbujcie zjeść np. rosół z makaronem – polski czy tajski – siedząc na miękkiej kanapie przy niskiej ławie.
Pomysł z różnicowaniem wysokości mebli lepiej sprawdzi się w kawiarni. W restauracji optymalna (dla klientów przeciętnego wzrostu) wysokość stołów, to 76 cm. A krzesła restauracyjne powinny mieć wysokość idealnie dopasowaną do wysokości stołów.

 

Kuchnia w restauracji. Może przetestować na sucho?

Zanim zatem dokonamy zakupu krzeseł restauracyjnych, lad, stołów, regałów czy innych mebli, zastanówmy się przez chwilę, jakie będą konsekwencje każdego z tych wyborów.
Jeśli kuchnia w restauracji ma mieć charakter otwarty, zastanówmy się, co zobaczą goście i czy na pewno będzie to dla nich atrakcyjne.
Regał z wyborem win serwowanych w lokalu może być świetnym elementem aranżacji restauracji i podziału jej przestrzeni, o ile nie utrudnia personelowi komunikacji i sprawnej obsługi klientów.

Kiedy najpopularniejsza globalna sieć fast foodów zaczynała swoją działalność, nim otworzyła lokal, rozrysowywała kredą na dużym boisku całą restauracyjną kuchnię. Pracownicy symulowali pracę, a właściciel mierzył czas wydawania posiłków.
Niech to będzie inspiracją dla restauratorów – trudno przecenić wagę rozplanowania przestrzeni restauracji dla niezawodnego i efektywnego działania lokalu gastronomicznego.

 

O wyposażeniu restauracji decydują strefy, funkcje, oferta

Od czego zacząć urządzanie restauracji? Od rozłożenia naszej ogólnej wizji na czynniki pierwsze. Czyli od precyzyjnego zdefiniowania jaki charakter ma mieć nasz lokal, na jakich gości się nastawiamy, jak chcemy, by się w nim czuli i jakie ich potrzeby ma zaspokajać.
Ma być tylko restauracja, czy dodatkowo również cafe bar, śniadaniownia, oferta dań na wynos? Planujemy wieczorne potańcówki, przewidujemy wynajmowanie lokalu czy wydzielanie jego części na większe imprezy? To wszystko trzeba wziąć pod uwagę nim przystąpimy do wyposażania restauracji.
Jeśli np. zamówimy ladę restauracyjną bez witryny, to jak później wyeksponujemy nasze pyszne wypieki albo ofertę wybornych śniadaniowych kanapek?

Specjaliści dowodzą, że jedną z najważniejszych rzeczy w projektowaniu lokalu gastronomicznego jest tzw. strefowanie. Czyli podział lokalu ze względu na to, jaki typ klientów będziemy gościć (np. grupy, pary, singli, rodziny z dziećmi, biznesmenów w interesach), na pory dnia (poranna, dzienna, wieczorowa, nocna), na funkcje, jakie ma pełnić restauracja.
Z potrzeb, jakie ma każda strefa i z różnych funkcji lokalu, powstaje coś w rodzaju równania z wieloma niewiadomymi. By je rozwiązać, potrzebny jest projektant doświadczony w pracy dla branży gastronomicznej.

 

Urządzasz restaurację? Doceń naturalne walory wnętrza

Przeanalizuj unikalne cechy twojego lokalu i zastanów się, jak je wykorzystać urządzając restaurację.

Jeśli dysponujesz loftem (loftowo-przemysłowe aranżacje restauracji są ciągle modne), nie inwestuj w podwieszane sufity, by zamaskować strop, nie ukrywaj belek stropowych czy betonowych ścian. Śmiało wyeksponuj elementy industrialne, bo to naturalny atut tego miejsca – decyduje o stylu restauracji i wyczuciu stylu jej właściciela.
A surowość wnętrza i niedoskonałości akustyczne możesz złagodzić miękkimi materiałami czy tapicerowanymi meblami.
Zainwestuj za to w oświetlenie restauracji – dobrze rozmieszczone lampy punktowe oraz lampy wiszące nad stołami restauracyjnymi, nadadzą wnętrzu charakter teatralnej scenerii.

Jeśli masz z okien wspaniały widok – na zachwycającą naturę, panoramę miasta czy malowniczą uliczkę – staje się on ważnym elementem aranżacji restauracji.
Nie ustawiaj wówczas restauracyjnych stołów równolegle do okien. Cały rząd gości będzie siedział tyłem do widoku i na dodatek przysłoni go pozostałym.
A gdy za oknem nuda lub brzydota, warto stworzyć we wnętrzu przytulny klimat, przeciwieństwo tego, co na zewnątrz.

 

Ogródek restauracyjny i jego tajemnica

Jest jednak pewien niezwykły fenomen. Ogródek restauracyjny. Wraz z początkiem sezonu, nawet w paskudnym, pozbawionym jakichkolwiek walorów otoczeniu, wystarczą dwa zgrzebne stoliki na chodniku przy ruchliwej jezdni, by klienci chętniej zajmowali miejsca tam, niż w uroczym wnętrzu lokalu.
Oczekiwania gości wobec wyglądu i wyposażenia ogródków restauracyjnych są z jakichś tajemniczych względów znacznie niższe niż wobec restauracji. Bywa, że przysiadamy niezobowiązująco na chwilę w dość byle jakim ogródku, i dopiero po horrendalnym rachunku za kieliszek wina orientujemy się, w jaki standard wdepnęliśmy.

Meble do restauracji – ogródek restauracyjny
Ogródek restauracyjny, to olbrzymi atut lokalu. Goście kochają go miłością niemal bezwarunkową. Warto jednak zadbać, by wyposażenie ogródka było spójne ze standardem restauracji

Jeśli jednak zależy ci na utrzymaniu wizerunku lokalu i dobrych relacjach z klientami, warto sprawdzić, jakie wrażenie robi twój ogródek restauracyjny, czy stan mebli i ich wygląd są w miarę spójne ze standardem lokalu.

Tak czy inaczej ogródek restauracyjny, to olbrzymi atut, skoro goście kochają go miłością niemal bezwarunkową.

 

Trendy w aranżacji restauracji – prostota i ekoświadomość

Kiedy decydujesz się na restaurację charakterystyczną – włoską trattorię, sushi bar czy lokal z kuchnią staropolską – niech wyposażenie wnętrza i wystrój restauracji będzie typowy dla tego rodzaju lokali. Tu eksperymenty z mieszaniem stylów bywają chybione, a goście zdezorientowani.

Natomiast w nowoczesnej restauracji, z kuchnią nie zdefiniowaną jednoznacznie, najlepiej postawić na elegancką prostotę. Z dodatkami ciekawie rozegranej zieleni. Ograniczyć do minimum liczbę elementów służących tylko do ozdoby, za to postawić na ich jakość i ekspozycję.
Żyjemy na co dzień w nadmiarze bodźców. Warto, by miejsce posiłku pozwoliło nam się nieco wyciszyć, skupić na talerzu, i pozwolić różnym zmysłom docenić jego zawartość.

 

Nadciągający trend w urządzaniu restauracji, to prostota, naturalność, minimalizm, wykorzystanie materiałów biodegradowalnych. Przy rosnącym zagrożeniu związanym ze zmianami klimatycznymi, manifestowanie lub subtelne podkreślanie świadomości ekologicznej restauratora, niewątpliwie przysporzy mu uznania świadomych klientów.

Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »