Ergonomiczny stół BRIM

Dobrze urządzony gabinet to niekoniecznie ten zastawiony ekskluzywnymi meblami gabinetowymi, które robią wrażenie na każdym gościu. Owszem, efekt WOW w przypadku biura szefa odgrywa niebagatelną rolę, ale liczy się także funkcjonalność. W gabinecie musi być miejsce na wszystko – pracę, relaks, spotkanie… Wybrane meble gabinetowe powinny uwzględniać trzy najważniejsze strefy.

Meble biurowe do gabinetu szefa powinny być tak dobrane i zaaranżowane, aby nawet w niewielkim pomieszczeniu zmieściły się trzy strefy:

  • strefa do pracy indywidualnej,
  • strefa spotkań gabinetowych,
  • strefa prywatna.

1. Strefa pracy – fotel, biurko… co jeszcze?

W strefie pracy prym wiedzie fotel szefa, który – wraz z pozostałymi meblami – powinien korespondować z wizerunkiem firmy, a także pasować do charakteru i wymagań zasiadającej w nim osoby. Niezmiennie fotel podkreśla prestiż menedżera, więc musi się wyróżniać na tle pozostałych siedzeń w biurze, co oznacza doskonałe wykonanie, najwyższej jakości materiały, dobry design, wygodę i ergonomię.

Fotel szefa – najintensywniej użytkowany mebel gabinetowy. Musi być trwały i ergonomiczny. W gabinecie powinien występować jako pojedynczy, wyróżniający się spośród pozostałych siedzeń egzemplarz.

Pozostałe meble biurowe przeznaczone do gabinetu szefa i strefy pracy mają sprzyjać koncentracji, ale również zachowaniu poufności i bezpieczeństwa. Biurko powinno znajdować się w głębi pomieszczenia, frontem do wejścia. Tutaj często rozmowy znajdują swój finał w postaci wiążących umów i poufnych dokumentów, dlatego wskazane są zamykane elementy zabudowy meblowej, niekiedy przydatny może okazać się również sejf. Stylistyka mebli gabinetowych (wybór pomiędzy nowoczesnymi meblami gabinetowymi a klasycznymi) zależy od profilu działalności firmy.

Minimalistyczne,w formie białe meble gabinetowe zestawione z czarno-czerwonymi krzesłami biurowymi
Nowoczesne meble gabinetowe to dobry wybór m.in. do firm z dynamicznej branży innowacyjno-technologicznej, medialnej, reklamowej, rozrywkowej…

 

Luksusowe ,proste w formie, fornirowane meble gabinetowe
Klasyczne meble gabinetowe w nowoczesnej odsłonie, doskonale sprawdzające się np. w instytucjach przywiązanych do tradycji, podkreślających w wizerunku spokój, stabilność i bezpieczeństwo.

2. Strefa prywatna – 5 minut dla siebie

Naturalną konsekwencją napięcia i odpowiedzialności w pracy menedżera jest potrzeba choćby chwilowego wyciszenia się i relaksu w ciągu trudnego dnia pracy. Odpowiada na nią wygodna strefa odpoczynku usytuowana w ustronnym miejscu gabinetu, najlepiej z naturalną zielenią, przyjemnym widokiem oraz wyciszoną akustyką, gdzie powinna znajdować się komfortowa kanapa. W prywatnej części gabinetu może znaleźć się również niewielki barek, osobista łazienka i szafa – umożliwiające dyskretne i szybkie odświeżenie się czy przebranie przed kolejnym spotkaniem. W tej kwestii dużo zależy od osobistych upodobań użytkownika gabinetu. W gestii dekoratora wnętrz pozostaje umiejscowienie strefy prywatnej w możliwie niewidocznym dla osób wchodzących do gabinetu miejscu.

3. Strefa spotkań – proszę usiąść

Goście, rozmowy, kontrahenci to codzienność każdego szefa. Często tego typu spotkania zajmują większość dnia. Część gabinetu przeznaczona do tego celu powinna być zatem wyjątkowo starannie przemyślana, by uwzględniać różnego rodzaju spotkania i charakter ich przebiegu.

Kanapa, wygodne fotele wraz z niewielkim kawowym stolikiem są dobrą bazą do mniej formalnych spotkań biznesowych, w których rozmówcy znajdują się „na jednym poziomie”, siedząc bliżej, a nawet obok siebie. Kiedy rozmowa ma mieć bardziej oficjalny charakter odbywa się zazwyczaj przy biurku szefa, gdzie krzesła lub fotele rozmówców umieszczone są po przeciwnych stronach blatu. Pozwala to zachować formalny styl spotkania i podkreślić przy tym prestiż menedżera.

Inną opcją jest umieszczenie w gabinecie stołu konferencyjnego, umożliwiającego organizację spotkań w nieco szerszym gronie.

4. Jak stworzyć wnętrze z klasą i gabinet inny niż wszystkie?

  • Trzeba zachować spójność stylistyczną
    Meble do gabinetu szefa, które pochodzą z jednej kolekcji, zawsze wyglądają elegancko. Zachowanie stylistycznej spójności w urządzaniu wnętrza i zastosowanie klasycznych mebli gabinetowych bądź mebli gabinetowych nowoczesnych, bez zbytniego eksperymentowania z wystrojem (zwłaszcza, jeśli się nie jest profesjonalistą), pozwala uniknąć aranżacyjnych wpadek.
  • Można postawić na szlachetne dodatki
    Decydując się na dekoracje do gabinetu, warto pamiętać, że obrazy, grafiki, rzeźby czy inne dodatki powinny być dobre jakościowo i niebanalne. Uzupełniając wystrój wnętrza o indywidualny rys, dobrze pokusić się o rzeczy, które związane są z prawdziwą pasją menedżera lub na przykład promują lokalnych artystów czy wspierają jakieś szlachetne inicjatywy.
    Uwaga na dyplomy, nagrody i wszelkiej maści dowody uznania! Chwalenie się nimi jest jak najbardziej na miejscu pod warunkiem, że nie jest to zbyt ostentacyjne i przytłaczające. Lepszy efekt daje jedno, ale za to znaczące, wyróżnienie firmy w danej branży niż wiele (rozwieszonych na ścianie) pisemnych pochwał od zadowolonych klientów.
  • Warto pokazać indywidualizm we wnętrzu
    Pretensjonalne, zimne, pompatyczne i „bezosobowe” gabinety prezesa szczęśliwie odchodzą w niepamięć. Dziś w cenie jest indywidualność. Wnętrze mówiące cokolwiek o właścicielu gabinetu jest zazwyczaj bardzo dobrze odbierane przez odwiedzające go osoby. Zainteresowania, wartości rodzinne widoczne dla gości, mogą stać się płaszczyzną porozumienia i znakomitym punktem wyjścia wielu, także tych biznesowych, rozmów. Warto postawić na ten aspekt.
  • Dobrze zadbać o symetrię i harmonię
    To wskazówki typowo architektoniczne. Symetria wprowadza ład i przyjemną dla oka strukturę, harmonia kształtów i barw działa uspokajająco. Gabinet szefa z reguły wiąże się z poważnymi rozmowami i decyzjami wymagającymi skupienia, gdzie dodatkowy element chaosu w postaci bezładnego wystroju jest niewskazany. Dobrze więc zadbać o symetryczne rozmieszczenie krzeseł przy stołach, szafek w okolicy biurka czy dekoracyjnych elementów na ścianach.

 

*          *          *

Mimo iż bieżące trendy w aranżacji dyktują odchodzenie od urządzania wielu osobnych gabinetów na rzecz integracji menedżerów z podwładnymi we wspólnej przestrzeni biurowej, nie zawsze jest to możliwe i wskazane. O ile osoby zarządzające poszczególnymi działami w firmie pracują często „biurko w biurko” ze swoimi pracownikami, o tyle kadra zarządzająca najwyższego szczebla zawsze potrzebuje osobnego biura. Dlatego oferta mebli biurowych do gabinetu szefa jest cały czas rozwijana i coraz atrakcyjniejsza.
Pozdrawiamy
Zespół Consido

Najnowsze wpisy:

STÓŁ BRIM

Ten stół to nie tylko mebel, to centrum dowodzenia dla nowoczesnej przestrzeni pracy, gdzie design łączy się z technologią, zapewniając płynną i stylową pracę.

Czytaj więcej »

Minimalistyczne i praktyczne akcesoria w miejscu pracy.

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie pięknych i funkcjonalnych mebli, ale również zapewnienie naszym klientom pozytywnych doświadczeń i satysfakcji z procesu twórczego. Wierzymy, że każdy projekt jest podróżą kreatywną, w której współpracujemy z naszymi klientami, aby przekształcić ich marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej »